Problema Digi 1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Endo_ro

Well-Known Member
Trenulist
28 Octombrie 2016
662
0
Bucuresti
trenulete.cabanova.com
WEBSITE
http://trenulete.cabanova.com
LOCATION
Bucuresti
Salutari tuturor,

De la o vreme "sistemul" meu digital Piko Digi 1 a inceput sa aiba probleme.
Dupa o tura sau doua de circuit cu doua locomotive (chiar cele din startsetul cu care am luat Digi 1, ca sa nu avem suspiciuni legate de consumul locomotivelor), trenurile se opresc, nu mai raspund la comenzi, farurile sunt aprinse la jumatate din intensitate, iar pe receptorul Digi 1 stau aprinse ambele leduri slab. Dupa scoatere din priza totul revine iar povestea se repeta. :mrgreen:
Mentionez ca am rulat si cate 4 locomotive deodata dintre care 3 cu sunet. Asta acum mult timp, adica iar nu are legatura cu constatarea recenta.

Sper sa fie vorba de vreun contact imperfect. Voi ce credeti? :razz:
 
parca ar fi trebuit sa fie un pic mai mare (poti sa te uiti pe alimentator sa vezi cat este ca nu mai stiu exact); dar oricum e prin apropiere, deci nu cred ca ar fi o problema din partea asta
sa se fi ars pe acolo vreun circuit (de fapt semi-ars, ca zici ca o perioada merge ok si dupa aia o ia razna); ar trebui sa te duci pe la dac sau sa-ti imprumute skula ala de miniampermetru :p desi tare mi-e ca problema, daca exista, se poate vedea dupa centrala, nu inaintea ei
de oscilat e cam normal, ca parca roco (si probabil lenz) sunt singurii care fac surse stabilizate de tensiune; nu ca am fi rai, dar totusi piko e o jucarie; si eu sunt posesor, imi convine destul de mult, dar recunosc ca asta este ...
momentan nu mai am idei, sa vedem dupa o boceala de-a lui ovidiu ce mai nascocesc
 
Sa inteleg ca ca tu ai rulat ci DIGI 1 & T1 4 locomotive in miscare din care 3 cu decodore de sunet? Ia ruleaza 1 maxim 2 loco si vezi daca se repeta problema. Digi 1 cu gluma de transformator T1 scoate 1,8A. Daca ai rulat 4 locomotive ai avut toate sansele sa pui centrala-n cap. T3 e transformatorul de 3A care ar fi in stare sa duca 4 loco.

Ai citit cartea care vine cu setul (banuiesc ca e cel de baza)? Acolo este paragraful cu BOLD in care zice NR de locomotive controlabile: MAX 2 (pag. 16 jos) :)
 
Sal

<r>@Daniel<br/>
<br/>
Nu am citit cartea. <E>:mrgreen:</E> <br/>
Repet am rulat cele 4 loc acum 1 an jumate.<br/>
Dupa aceea am mers cu cate 1-2 maxim. Nu cred ca din cauza asta s-a stricat dupa un an jumate.<br/>
Am tot rulat cate doua locomotive sa se mai uite copilul la ele. Problema a aparut din senin.<br/>
Mai fac doua precizari esentiale <E>:razz:</E> <br/>
Firele la sine se cupleaza manual, prin metoda clasica de rasucire <E>:oops:</E> de unde ma gandesc la un contact imperfect.<br/>
Receptorul a fost trantit tot de pui si s-a desfacut. Nu cred ca are relevanta, legat de circuite.<br/>
Si ar mai fi sinele cam murdare, probabil... <E>:wink:</E></r>
 
Can not compute... Prea multe variabile in schema. Ia un transformator de laptop si leaga-l la sina (daca nu ai ia unu de la rusi din piata). Ruleaza si elimina 2 factori: legaturile de alimentare si sina murdara. Daca problema ramane remediaz-le :D .

Daca nu apar probleme e timpul sa scoti cazmaua, sa faci o excursie in padure si sa lasi naturii centrala. E timpul pt un upgrade.

Eu raman cu DIGI 1 pana termin cu lucrarile mele in aria DCC, apoi o pensionez.
 
SI EU AM INTAMPINAT ACEAS PROBLEMA ,DUPA MUTAREA DIORAMEI INTR-O ALTA INCAPERE,SI SINGURA SOLUTIE PRIN CARE AM REUSIT SA FAC SISTEMUL DIGI 1 SA FUNCTIONEZE CU DOUA SA-U TREI LOC. A FOST CUMPARAREA UNUI T3
 
Mda... cam asta patesti cand iti cumperi "blind" un set PIKO DCC. Ca sa nu mai mai zic de faptul ca centrala se trezeste singura. De exp. azi dimineata zumzaia o loc. fara decodor pe sine. Nu m-am speriat, ca nu e prima data... dar nah.

Eu sunt incepator in domeniu si ca orice incepator nu ma invat pana ce n-o patesc pe pielea mea. Nu defaimez numele de PIKO, nici pe departe, dar acum recunosc dupa prorpiile mele constatari ca "batranii" hobby-ului au dreptate. PIKO e gama hobby si e ok daca vrei sa cumperi pt copii.

Pentru diorama mea e prea tarziu, alte sine nu mai cumpar dar centrala o inlocuiesc.
 
Din punct de vedere termic totul este OK ? Aici nu este vorba de contacte imperfecte sau cabluri prea lungi, cat timp fenomenul se manifesta cu periodicitate. In mod sigur ceva se incinge in centrala iar aceasta intra in protectie termica (e posibil ca acea cazatura sa fie de vina).
Bafta !
 
Protecţia termic㒠este similar㒠protecţiei la scurtcircuit, amândou㒠apar în cazul suprasarcinii adic㒠un consum mai mare faţ㒠de ce poate digi1 şi se manifest㒠prin dispariţia total㒠a tensiunii de pe şine, iar LED-ul de pe digi1 pâlpîie mai repede. Eu când am trecut prima oar㒠pe digital am lă’sat lungimea cablului de la digi1 la şine aşa cum era din fabrică’, iar trenurile când mergeau când nu. LED-ul de pe digi1 abia fiind vizibil. Citind pe net ce înseamn㒠digital am realizat c㒠problema apă’rea de la lipsa semnalului de comandă’, aveam tensiune pe şine dar se pierdea componenta de comand㒠adic㒠semnalul dreptunghiular ce formeaz㒠0 şi 1. De aceea producă’torul recomand㒠anumite lungimi ale cablurilor. Poate fi alt㒠cauz㒠dar merit㒠verificat.
 
Nu blamati prea tare Piko Digi1, pt. ca centrala este bine realizata si pe langa limite are si atuurile ei; mie chiar imi place si intentionez sa o folosesc la un al 2-lea traseu.

Centrala se "trezeste" singura in urma caderilor de tensiune, la revenirea curentului.

Comportamentul descris este destul de ciudat; nu pare a fi vorba de protectia la scurtcircuit si nici de cea termica. Verifica legaturile la sine si cu traful de alimentare (se incinge?) Este posibil sa fie un defect aparut in urma cazaturii; deschide centrala si verifica mufele, traseele si lipiturile.

Trecerea centralei in "stand-by" apoi "on" din telecomanda remediaza situatia ?
 
Sal

<r>Nu am apucat sa sap mai mult pt ca sunt cu plodul pe cap si nu ma lasa <E>:-x</E> .<br/>
<br/>
@dac
<QUOTE><s>
</s>Comportamentul descris este destul de ciudat; <e>
</e></QUOTE>

Exact! Pe sine ramane o oarecare tensiune, pentru ca luminile locomotivelor sunt aprinse slab, dar nu mai misca nimic.<br/>
La scurt palpaie ledul, dar in cazul de fata ramane aprins, de fapt semiaprins, ca si farurile locomotivelor. Si daca am observat bine parca erau doua, s-au mi s-a parut?! <E>:mrgreen:</E> <br/>

<QUOTE><s>
</s>Trecerea centralei in "stand-by" apoi "on" din telecomanda remediaza situatia ?<e>
</e></QUOTE>

Nu! Numai scoaterea din priza... De fapt si scoaterea mufei de la traf in receptor, parca am incercat si asa. O sa verific din nou pt a fi sigur.<br/>

<QUOTE><s>
</s>deschide centrala si verifica mufele, traseele si lipiturile. <e>
</e></QUOTE>

La o prima privire arata OK, nu au cedat decat clipsurile de la carcasa, in rest nimic nu pare in neregula.<br/>
<br/>
@cornelTT<br/>
Nu am modificat lungimea cablurilor, circuitul este mic, doua trasee R3 R4 pe 1,5 x 1,1 m blatul. Locomotivele sunt cele doua din startsetul cu cele doua trenuri digitale de la Piko, BR218 si Taurus.<br/>
<br/>
@rastel<br/>

<QUOTE><s>
</s>Aici nu este vorba de contacte imperfecte sau cabluri prea lungi, cat timp fenomenul se manifesta cu periodicitate.<e>
</e></QUOTE>

Asta este ciudat. Initial merg locomotivele, dar e interesant ca viteza maxima parca este mai mica. Apoi, dupa cateva ture ... poc!</r>