Primele achizitii stageexp railways

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Am inceput a aduna cate ceva din domeniul materialului rulant sub forma de modele, fiind doar un inceput, pentru ca multe alte lucruri frumoase se gasesc in domeniul asteptand a fi utilizate.
Ma declar un fan al epocii IV - V, in special al loko diesel electrice, regele acestira fiind in realitate romaneasca 060DA, pe care nu o poate inlocui nici un alt produs (la scara naturala ma refer), indiferent de performantele tehnice si gradul de modernizare.

Din inceputul meu de colectie sa-i spunem iata cateva exemplare.

loko electrica ARCO din start setul cu acelasi nume, care mi-a placut cel mai mult din cele similare existente pe piata, si recunosc faptul ca in realitate arata mai bine decat in catalog





din acelasi start set, vagoanele cu pricina, la care am adaugat eu inca unul achizitionat separat



 
tot in domeniul vagoanelor de calatori in Mitropa din vremurile mai vechi, pe gustul meu insa ca si detaliere si prin istoria personala care leaga acest vagon de povestile spuse de cativa prieteni de-ai mei



doua buc vagoane de dormit din gama hobby, la care mai am de lucru pentru iluminare si compartimentarea corespunzatoare, finisate totusi destul de bine pentru pretul de achizitie

 
la sectorul tractiune de manevra si nu numai (am vazut si vagoane moderne din trenuri de rang superior pe ruta oradea cluj) doua LDH uri de pe afara de la Roco





 
in gama transport marfa pe triajul ce il am in pregatire se va forma garnitura de 8 vagoane de transport carbune pentru termocentralele nu neaparat curate ecologic, dar absolut necesare





un vagon cisterna, care necesita si alte vagoane asemanatoare, achizitionate in timp de compania feroviara, duce ce se va obtine profit





precum si un vagon inchis, foarte uzitat, chiar daca doar pe 2 osii, asteapta de asemenea intariri

 
Vagoanele descrise sunt Roco (garnitura cu minereu), respectiv Lima Hobby restul.
Tot la marfa, o platforma Lilliput, care asteapta montarea accesoriilor.



 
Cam atat deocamdata, dar se asteapta noi achizitii, dupa stabilirea unui buget de investitii al companiei.
In target se regasesc vagoanele cfr de la heris, foarte bine detaliate, precum si un vagon de clasa care mi-a zambit din posesia companiei prietene conduse de Montalbano :D , cu greu i-am rezistat dar nu multa vreme.
De asemenea in planul de investitii se regasesc si supraetajatele.
 
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Foarte frumoase si la cat mai multe.Poate reusim intr-un viitor nu prea indepartat sa le rulam pe un traseu comun...prietenii stiu de ce :|
 
Salutare, revin cu doua noi modele care fac parte acum din regionala stageexp.
Primul este vagonul cfr de dormit de la Roco, noutate a anului 2008, care asa cum am descris in alt topic a venit cu peripetii.
In urma reparatiei boghiului rupt, acesta poate rula acum cu decenta pe traseele care il asteapta.



 
Ul alt vagon este cel cuseta cfr, care provinde din regionala prietena Montalbano, care abia asteapta sa-si ia locul cuvenit intr-o garnitura romaneasca.



 
cosmin78 a spus:
se pare ca functionarii regionalei tale sunt foarte obositi :p ...au paturi berechet la
dispozitie :D

Boierie curata pe capu' lor :D .
Si unde mai pui ca urmeaza a fi transferat inca un vagon de dormit Herris.