Prima mea diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
simplu in cazul celor doua locomotive piko pe care le detii. iei o surubelnita, desfaci surubul de sub, scoti carcasa. ai sa gasesti un bumb pe care il scoti si inlocul lui infigi decodorul. daca luminiile functioneaza cum trebuie, l-ai pus bine. daca nu se aprind, l-ai pus invers. il scoti din nou, in cazul acesta, si-l montezi invers cum trebuie. apoi pui carcasa la loc si asta e. ti-am explicat in mare.
 
E nevoie de un Duhovnic :lol: care sa ma ajute pas cu pas eventual pe mess sa gasesc variante am prea multe idei si am nevoie de sfaturi in timp real mai ales ca la mine in oras nu prea sunt colectionari si care sunt nu prea sunt de gasit asa ca am nevoie de indrumare
 
Nu am camera web dar de obicei fac poze cu telu si le bag in calc in timp real la orice unghi sau orice merge relativ repede pot face chiar si filmare
 
ok. cand iei decodoarele, aranjam cumva sa le montezi. o sa-mi pun eu camera web si o sa-ti arat pe locomotiva mea piko.
 
Sti faza e ca nu ma pot hotara ce decodoare sa iau am ramas pana la urma la 2 magazine cel din cluj cu liliput si cel cu jucarii.com acuma nu stiu care ar fi mai bune in raportul calitate pret
 
Am gasit decodoare bachman pe site ul din cluj la 550 de lai da nu stiu daca sunt compatibile fiind americane si cat sunt de bune
 
Decodrul ESU lokpilot V3.0 este cel mai bun decodor cu care am lucrat eu pana acum, cu cel mai bun raport pret/calitate. Poti face si o programare ceva mai avansata cu el,m sa te joci putin cu CV-urile, lucru destul de limitat la versiunea basic :)
 
kelo1 a spus:
Am gasit decodoare bachman pe site ul din cluj la 550 de lai da nu stiu daca sunt compatibile fiind americane si cat sunt de bune

decodor cu compensare de sarcina gasesti pana in 100 RON.
 
Decodoarele Bachmann sunt relativ ok pentru pretul lor, sunt dezvoltate pe chip lenz si sunt compatibile nmra DCC, adica functioneaza cu orice sistem digital care cunoaste DCC (inclusiv roco si piko).
Personal nu prea sunt fan lenz, am avut probleme cu un decodor de-a lor(silver), care nu a fost recunoscut de o locomotiva de-a mea. Insa decodorul Roco (care e tot pe chip lenz si e cam la fel cu lenz silver) la recunoscut.
@LA: Vroia sa spuna 55 de lei ;)
 
Probabil o sa iau cel de la bachmann am multe de luat si sa le iau pe toate e nevoie de multi bani nu sunt o persoane rabdatoare deci o sa investesc destul de mult cat de repede pe urma o sa mai modific o sa iau probabil chiar azi decodoarele si mai ramane statia digitala de la piko poate gasesc ceva mai ieftin second pe site nu as da parca 2,5 mil am vazut una la 1,5
 
Nu te grabii cu achizitiile ca o sa regreti dupa acea! E prima regula a modelismului feroviar! Eu regret multe achizitii facute la inceput, insa asta e....Ajungi sa le vinzi la nici jumatate din pretul original de achizitie.
 
Eu nu cred ca voi vinde ceva las pt colectie totusi pot strica pe luna cam 700 ron cu pasiunea asta asa ca nu cred ca voi vinde ceva pun pe triaj sau ceva de genu .
 
Am f multe idei dar momentan vreau o diorama complet functionala digitala cu timpul urmeaza caterama si inca un nivel pt al 4 lea circuit dar asta cu timpul trebuie sa fasesc o solutie deoarece am televizorul lcd exact in mijlocul diorame nu pot sa ii cresc nivelul prea mult ca sa pot vedea la tv desi macar pot rula trenuletele si intre timp sa bag de la calc pe tv un filmulet cu trenuri o sa fie cumva eventual si sunete din filmulet totul o sa dureze ceva timp si e nevoie de putin ajutor dar il fac eu high tech cu timpul .
 
kelo1 a spus:
... cu timpul urmeaza caterama...

Cred ca ai vrut sa scrii "catenara".

Si inca o rugaminte: pentru a face mesajele tale usor de urmarit si pentru alti utilizatori ai forumului, foloseste si semnele de punctuatie. Daca citesti regulamentul forumului, vei vedea ca nu e permisa scrierea de mesaje gen Instant Messaging.
 
Vin baietii de la Cluj cat de curand si sper sa fie careva de folos.
Decodoarele bachmann sunt OK pentru loko piko, nu inteleg de ce la diorama plana trebuie compensare de sarcina, asa cum afirma Tyco. Compensarea e necesara cand trage din greu la o garnitura lunga, mai ales in rampa.
Topicul era despre diorama, pentru digital vezi te rog sectiunea DIGITAL pe forum. Spor la trenulit!
 
Draguel meu felipe eu nu prea sunt poet daca vrei sa vezi un poem vorbeste cu Eminescu.Totusi iti voi indeplini ce doresti si voi scrie cu punctuatie.Era totusi vorba de idei despre diorama nu despre cum scriu da tot e bine nu e stres.Diorama mea probabil nu o sa aiba multe vagoabne sau urcari spectaculoase asta e adevarat
 
kelo1 a spus:
Era totusi vorba de idei despre diorama nu despre cum scriu ..

Ba e important si cum scrii, fiindca daca scrii anapoda, oamenii nu vor intelege ce vrei sa spui. Si multi sunt prea grabiti ca sa corecteze greselile de ortografie, sa puna punctuatia cum trebuie, ca astfel frazele sa prinda un sens. CItesc adesea topicuri pline de astfel de erori si uneori mi-e foarte greu sa inteleg ce vrea sa spuna autorul. NU ca as fi eu usa de biserica. Si eu fac greseli, mai ales cand ma grabesc.