Prima mea achizitie pe N !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

theo

Well-Known Member
13 Septembrie 2007
443
3
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
LOCATION
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
Salutare trenulisti!
Desi sint fan HO, am achizitionat de curind un vagonas N (de la Silviu) mai mult din curiozitate.Rezultatul:m-a cucerit atit produsul cit si scara 1:160(N).Sint intr-o mare incurcatura! Sa continui pe HO sau sa trec pe N ? Deocamdata ca sa impac si ,,capra'' si ,,varza'' voi continua achizitiile in paralel.Dar sa va prezint citeva poze cu prima mea achizitie N. Este vorba de un vagon descoperit cu tarusi , transp. auto , DB , ep.III. , TRIX , cod:15501-12:

O intrebare: de unde pot achizitiona sine de 9mm?Poate ma ajuta cineva cu niste informatii.Multumesc!
 
Salut felippe,
Eu stau in provincie si toate achizitiile le fac pe net.La mine in oras nu exista magazine de trenulete.Poate la voi exista peste tot.Asta e ,,alta mincare de peste''.Cred ca acum ai inteles rostul intrebarii mele :lautar:
 
am gasit pe un site urmatoarea chestie. poate te ajuta. http://www.trennet.ro/product.php?pid=1051
http://www.jucarii-trenulete.ro/
 
am mai gasit o firma care comercializeaza produse scara N.
http://www.jucarii-trenulete.ro/ . sper sa-ti fie de folos.
 
uite si o firma care nu are pe stoc nimic la scara N , da poti comanda ce vrei. persoana respectiva este ok, de nota 10+. http://www.hgd.ro/N.html
 
Ai grija si citeste intai cu atentie sau intreaba pe forum daca cei de la care ai de gand sa cumperi sunt si seriosi. Sa nu ajungi ca mine (si nu sunt singurul) sa te chinui sa recuperezi banii dati avans cu un an in urma pe un articol pe care nici nu au avut vreodata de gand sa-l aduca cei de la www.trenulete.eu (aka www.trenulete.ro). Atentie si la magazinul din Crangasi! :-?
 
A doua mea achizitie pe N: setul de 5 vagoane CANARIAS"98 ,,EL PARAISO''de la ARNOLD,cod:0320.Garnitura a circulat pe teritoriul Germaniei in perioada 07.03-29/30.04.1998 , intre Berlin si Frankfurt/Main , trecind prin 32 de localitati. Pe vagoane sint postate imagini din Ins.Canare ,garnitura facind reclama la turismul spaniol.

 
Sa inteleg ca sunt vagoane de marfa? sau de calatori? nu le vad ferestrele.la vagoanele tale exista ferestre sau nu s-au mai chinuit sa le faca ?
 
Draga sogard_2003 , vagoanele sint de marfa de aceea nu au ferestre :D La vagoanele de calatori , firma ARNOLD ( de la care provine si setul meu si de care sint sigur ca nu ai auzit ) face si.. :confused: ferestre(Bravo:ai ghicit :aplauze: ).ATENTIE! am spus face si ,,nu se chinuie sa faca''(citat).Dar nu ma mir sa confunzi vagoanele de marfa cu cele de calatori , din moment ce pentru tine vagoanele din Noua Zeelanda si Olanda sint inscriptionate la fel(stii tu la ce ma refer :!: ) :lautar:
 
Asta mi se pare un raspuns cam acidulat " firma ARNOLD ( de la care provine si setul meu si de care sint sigur ca nu ai auzit )"...si Da am facut si confuzii referitoare la doua tari.toti gresim.in fine

...eu aveam banuieli.Pe la noi prin Bucuresti o firma de publicitate s-a gandit cu ceva ani in urma ca autobuzele noastre ar arata bine imbracate in reclame.zis si facut pe strazile noastre circulau practic reclame mobile.Evident ca aveau gaurele mici ca sa intre lumina in autobuz.Bun ,de aici am presupus ca vagoanele tale ar putea fi de calatori dar cu reclame si ca Arnold nu s-au mai pus pe facut si geamuri ,nu m-am interesat ce fac vagoanele tale ,,EL PARAISO'' in afara de publicitate la insulele spaniole .acum ca m-ai lamurit sunt multumit de faptul ca sunt de transport marfuri.E chiar interesanta ideea de a pune reclame pe vagoanele de marfa avand in vedere ca de obicei aspectul lor lasa de dorit.

A sa nu uit, setul tau il stiu de pe site-ul de unde ai achizitionai.Tot de acolo de unde ai cumparat setul exista si doua vagoane rosii cu inscriptia Cargo ,ce au niste boghiuri deosebit de interesante care se regasesc la etajatele noastre...Acuma vad ca la cele doua seturi difera doar schemele de vopsire.Si se vad destul de bine usile de acces.doar ca al tau fiind mai bogat in culori se distinge mai greu forma usilor.
Oricum sa il stapanesti sanatos si sa il rulezi cu placere.
 
Scuza-ma pentru raspunsul meu ,,cam acid''.Eu nu am vrut sa te jignesc , ci doar sa-ti dau o replica.Ca urmare rog admin.forumului sa stearga mesajul cu pricina.In alta ordine de idei:ai o colectie frumoasa pe N.Felicitari! Eu abia am inceput pe N , vreau sa merg in paralel cu HO , unde am o colectie ,,maricica''. Am sa o prezint in curind pe forum.
 
Cand am fost mic am avut doua seturi cu BR80 pe H0 dar vorba aia mic fiind le-am vandut...am facut unele chestii si pana la urma tot la trenuri am ajuns. :D ..la scara N.e cam greu cu N in Romania dar exista pe piata cateva nume care merita tot respectul si parca e mai interesant asa.eu sunt foarte curios cat o sa coste vagonul acesta http://www.brawa.de/en/Products/N/Goods-Wagons/67004-samm-db.html .mi se pare o bijuterie.il am in varianta cu tanc de la roco ,dar ii schimb incarcatura cu niste linii mai vechi.
 
vagonul 67004 costa 24,50 euro in Germania.
eu am vagonul 47001 pe HO (care a costat mai mult decit cel de care intrebi), si pot sa-ti spun ca este superb realizat
 
Am mai achizitionat 2 ,,vagonase'' de marfa:
-Vagon transport bere , DB , Ep.III , TRIX cod:15501-14

-Vagon inchis , SBB-CFF , Ep.III , TRIX cod:15644-21

Se contureaza o garnitura compusa din vagoane de marfa:

Momentan lipseste o locomotiva ep.III si ,,niscaiva'' sine.