pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@obiwan

Pai vaz ca stii bine sa lucrezi cu lemnul :D .
daca ai poze mai multe , da-i un recital.
Imi place mult podul si solutiile adoptate (chiar daca exegetii in ale arhitecturii m-ar critica).

Felicitari !!!
 
Alta bazaconie din lemn.Poate o folosesc (la final) ca decor suplimentar undeva in jurul dioramei. Multumesc lui LDH pt incercarea de a invata un afon cum sa posteze poze si pentru aprecieri lui Napier Deltic

 
obiwan a spus:
Alta bazaconie din lemn.Poate o folosesc (la final) ca decor suplimentar undeva in jurul dioramei. Multumesc lui LDH pt incercarea de a invata un afon cum sa posteze poze si pentru aprecieri lui Napier Deltic

Pe care le pui tot aiurea :D

Vezi ca ti-am editat postul

Esti bun de plata si nu merge cu o :cafea:
 
obiwan a spus:
Alta bazaconie din lemn.Poate o folosesc (la final) ca decor suplimentar undeva in jurul dioramei. Multumesc lui LDH pt incercarea de a invata un afon cum sa posteze poze si pentru aprecieri lui Napier Deltic


Hm, bazaconie, bazaconie dar mai pune poze ca arata bine pana acuma.

Nu scapi de rosii nici daca ne arati barci chiar daca aici este "Patria Franarilor" :D
 
Atunci cu o bere si un trabuc fumegator ca o aburoasa? sunt dator vandut... Multu'!!!
 
Tuning vagon siloz Roco.De curand am achizitionat de la HG Dan un vagon siloz excelent. dar parca ma deprima cand il vedeam de sus pana jos in aceeiasi terna culoare (gri inchis).Asa ca m-am hotarat sa-l vopsesc, sa-i dau un pic de viata:
vali362006
 
Multumesc lui HG Dan si Mr.B74MRV! urmeaza vagonul cu cele mai multe osii ;-)
 
Am promis mai demult ca voi face o capita cu fan la scara. Sper ca a iesit cat de cat realist

.

Materiale folosite : scobitoare, calti, aracet si tus galben diluat.
 
Studiourile Obiwan prezinta:
Parapet natur.
Ideea preluata de la Noch, vazut modelul pe diorama lui Bogdan I din Brasov.
Subiectul Kit este atragator, ce nu-mi convine este aspectul usor artificialo- sintetic redat de materialul din care a fost executata ( presupun ca ceva plastique).
Sper ca Bogdan sa nu se supere ca preiau poza fara drept de autor:
 
Parapetul are rolul de a retine resturile sfaramicioase ale peretelui instabil de stanca, in poza de mai sus il reperati in partea dreapta.
Voi incerca sa execut lucrarea cu partile expuse vederii cat mai natural cu putinta.
Materiale folosite: Lemn carpen, bambus, aracet, piatra, polistiren expandat, oxid rosu de fier si galben de camila moarta.
 
Bambusul debitat, lemnul de carpen, trecute printr-o carpa imbibata in baitz.
 
baza din polistiren si organizarea sub forma de gramada a pietrelor ce intaresc parapetul: