Pozitionare semnal luminos relativ la linie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Myrcea

Member
4 Septembrie 2009
38
0
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Salut!

In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru intrebare, daca vi se pare stupida sau daca raspunsul se putea gasi cu un simplu search. Eu unul marturisesc ca nu am reusit si acum sunt in ceata rau de tot dupa atatea cautari pe net.
Ma intereseaza sa aflu care este regula dupa care se pozitioneaza un semnal luminos (semafor) relativ la directia de mers a trenului. As vrea sa stiu in mod special pentru semnalele cu 2 culori (verde/rosu).
Marturisesc ca am vazut imagini cu semnale si pe partea stanga si pe partea dreapta si nu mai stiu daca este vreo regula sau nu. Daca exista, depinde de tipul de semnal ?

Multumesc mult pentru ajutor!
 
Daca e vorba de semnale din Germania, alea se pun in felul urmator:

1. La iesirile din gara (deci cu becurile spre gara) se pun pe dreapta liniei (la fel e si la CFR)
2. Pe parcursul liniei semnalele prevestitoare si cele de oprire se pun pe marginile liniei (un semnal pe o parte, unul pe cealalta) - intre cele 2 cai nu se pune semnal