Poze din Budapesta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.033
2.534
Iași
LOCATION
Iași
Salutare!
Va prezint o serie de poze si filmulete facute in garile KELETI,NYUGATI si FERENCVAROS si la Muzeul Transporturilor din Budapesta.

Gara KELETI noaptea:



Vagoane MAV:

Vagon restaurant DB din EC MĂźnchen-Budapesta

Taurus MAV

Vagon IC ZSSK:

Vagon IC CD

Rapidul DACIA





 
Acum ceva poze si filmulete din gara FERENCVAROS





Un personal




Taurus OBB



Un international


Taurus GySEV



Garnitura OBB RoLa

 
Prima cale ferata subterana a continentului,"metroul mic".


Calea ferata cu cremaliera




Caile Ferate Suburbane (HEV) transporta pasagerii pe Insula Csepel,in partea de sud a orasului si in trei localitati din inprejurimi
 
Muzeul Transportului (Kozlekedesi Muzeum)

Aici sunt machete ale masinilor, motocicletelor, vaselor si tramvaielor folosite in timp, precum si un istoric al dezvoltarii retelei de transporat din Ungaria.









6633 XII.h.Osztaly


catalin a spus:
Buna Florin,

6633 XII.h.Osztaly :) hai sa-i zicem MAV/CFR 377.

Da, e una din multe locomotive MAV care au ajuns si la CFR dupa ww1 si datorita faptului ca au fost excelent construite si gandite, au rezistat pana in anii '50 (adica aproape 70 de ani de serviciu).

O locomotiva frumoasa si extrem de interesanta si din prisma faptului ca locomotiva 377.121 este construita la....Johann Weitzer din Arad...prima locomotiva construita de uzinele aradene, cu numarul 1/1896.

CFR a avut nu mai putin de 123 de astfel de locomotive, ajunse in imprejurarile post 1919, una din cele cateva mii de locomotive MAV care au ramas dupa tratatul de pace in patrimiul CFR, ultima iesind din serviciu la inceputul anilor '70. Cam toate au facut serviciul pe liniile traditionale din Ardeal.
 
In interior.

O gara, 2 locomotive si 2 vagoane.

Nu am ce sa va spun despre ele pentru ca nu stiu nimic.



Interior gara



Interior vagon:


Modele H0 in vitrine.







Diorama H0


Diorama H0:


Diorama H0:



Diorama G:



Diorama cu tema iarna:



Vitrina magazinului din interiorul muzeului:

 
Am ajuns in weekend-ul trecut si la Budapesta .... din pacate in ultima vreme nu prea mai stiu pe unde sunt :confused: . Sper ca maine sa fiu foarte constient unde sunt cind spun DA :oops: :oops: :oops: :oops: .
Dar sa revin la Budapesta ....unde weekend-ul trecut a fost un targ erotic + tuning auto .... unde am fost tarat ... protocolar . Vis a vis de targ a au fost cateva linii care duceau la Keleti palyaudvar ( gara de est din Budabesta ) , unde facea manevre o locomotiva cu niste vagoane negre , tare interesante la privit . Problema mea era ca locul acela era plin de homeless :-x :-x care se agatau de mine sa le dau ceva marut , iar ceilalti incepeau sa creada ca poate am ceva pasarele :fluierat: :fluierat: .... Oricum am pozat garnitura : o locomotiva si 2 vagoane pe care nu scria mare lucru ...
Stie cineva ce vagoane sunt ?????

http://i174.photobucket.com/albums/w112/goga1003/DSC00129.jpg

http://i174.photobucket.com/albums/w112/goga1003/DSC00128.jpg

http://i174.photobucket.com/albums/w112/goga1003/DSC00127.jpg

Daca doriti poze de la evenimentul din Budapesta , poate cite ceva pe privat voi share-ui cate ceva .... iar despre evenimentul de maine , cred ca in viata fiecaruia a fost sau va fi ....
Hai ca merg sa ma mai antrenez cum sa spun DA :D :D :D :D :D
p.s. de pe photobucket nu mai pot pune poze direct pe forum ..... cred ca mi-am iesit din mana .. sau poate am emotiii mii de scuze :roll:
 
Modele ale locomotivelor si a vagoanelor:

Din cauza luminii nu am reusit sa fac prea multe poze. Ce poze mai am nu sunt prea bune si nu le postez.










Masini si motociclete:







 
Apai daca tot vorbim de Budapesta, locul unde ador sa-mi pierd vremea:
Gara Keleti, toamna lui 2007.

gara Nyugati:

grupa de formare a statiei Deli:




foto Catalin Pavel, noiembrie 2007.
 
@catalin
cu (ne)permisiunea ta :D am sa salvez prima poza din grupa de formare Deli
o sa imi serveasca drept sursa de inspiratie la patinarea liniilor