Portal tunel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDH a spus:
Era vorba despre polistirenul montat sub linii.
Pentru portale, pod si picioare pod forex de 1,5 mm

care linii?forex?

stageexp intreba(prin august 2008 :p ) de grosimea extrudatului folosit la portal...
 
cosmin78 a spus:
LDH a spus:
Era vorba despre polistirenul montat sub linii.
Pentru portale, pod si picioare pod forex de 1,5 mm

care linii?forex?

stageexp intreba(prin august 2008 :p ) de grosimea extrudatului folosit la portal...

Ei nu ca mancasi praz fara paine
 
Am reusit sa fac si eu un portal din extrudat, dati-mi un sfat cu ce fel de vopsea sa-l fac gri, n-as vrea sa-l stric acum la sfarsit...
 
leynad72 a spus:
Am reusit sa fac si eu un portal din extrudat, dati-mi un sfat cu ce fel de vopsea sa-l fac gri, n-as vrea sa-l stric acum la sfarsit...

Pai nu-l strici daca faci teste inainte de a pune vopseaua pe el.
Eu il fac negru complet dupa care intervin cu gri pe el.
Griul il dau cu o pensula mai aspra mai mult fara vopsea decat cu.
 
E ok, arata super !
Intrebarea era cu ce fel de vopsea ii dai ?
Nu nuanta, ci tipul vopselei.
 
vin si eu cu niste intrebari dupa ce am citit NEM 105, 102,103,112.... din care mi-am scos cotele pentru a pune in plan la scara un model de portal linie simpla (cu catenara, nu ca ar conta foarte mult, am mers pe inaltime H5) si aiesit ceva de genul:

http://s1359.beta.photobucket.com/user/smotocix/media/DSC_8235.jpg.html

am gasit pe la servici niste materiale cu care speram sa pot face ceva... dar cred ca nu sunt ok.... e un fel de "polistiren" desi ca nu prea e... care vine in cutii cu diferite echipamente

http://s1359.beta.photobucket.com/user/smotocix/media/DSC_8236.jpg.html

probabil le pot folosi doar sa fac decupaje... ca de trasat pe ele nu merge nimic.... in fine... intre timp mi-am scos de la naftalina si trusa de trasat.... care, pentru varsta ei (e de prin 1983) se comporta foarte bine...

http://s1359.beta.photobucket.com/user/smotocix/media/DSC_8237.jpg.html

bun, sa terminam cu laudele si sa revenim la lucrurile serioase....

http://s1359.beta.photobucket.com/user/smotocix/media/DSC_8238.jpg.html

daca ceea ce se vede in poza trasat este de fapt deschiderea tunelului (la scara H0):

1. ce dimensiune trebuie sa aiba "bordura", se calculeaza cumva? in NEM nu am gasit nimic.
2. toate dimensiunile in NEM sunt date de la ciuperca sinei... cit mai este distanta pina la ce va fi baza (cota zero a terasamentului)
3. la scara, cit e grosimea/lungimea "caramizilor/pietrelor" care compun portalul?
4. exista o dimensiune acceptabila/acceptata/utilizata/recomandata, a portiunii de zid stinga/dreapta fata de deschiderea tunelului? (conform schitei, ar putea fi pina la liniile unde sunt punctele compas pemtru m1?)
5. cit poate fi inaltimea zidului de la partea superioara a tunelului? (conform schitei, poate fi pina in partea de sus unde se intalnesc razele R1?)

care este materialul recomandat pentru astfel de portaluri? scump/ieftin/uzual/chilipir...etc.
 
ceva nu imi da pace la portalul de pe hartie.... facut la scara H0 dupa NEM.... am mai pus putin creionul pehartie si a iesit ceva de genul...

http://s1359.beta.photobucket.com/user/smotocix/media/DSC_8245.jpg.html
http://s1359.beta.photobucket.com/user/smotocix/media/DSC_8247.jpg.html

ceva nu ma multumeste... este un ceva care nu pare real....
pietrele din stanga au dimensiuni de 2/3,5 mm la scara 1:1 iasa ceva de genul 170/305 (daca nu se intelege din desenul din dreapta jos)..... iar partea de arcada este chiar facuta ochiometric inainte sa trasez pietrele de baza.... si ar fi ceva de genul (1:1) 435/520 partea care se vede (nu discut de adancime)....

sfaturi? obiectii? critici? :(

P.S. de ce nu pot adauga mici pictograme la poze care sa fie in pagina de discutii... si pentru detalii, daca se da click pe poza sa se deschida locul unde sunt postate? ma enerveaza deja sa vad doar link-uri in pagina.... am incercat cu coduri
 
Se pare c㒠versiunea beta a serviciului Photobucket înc㒠nu e bine pus㒠la punct, deoarece opţiunea "IMG Thumb" din dreapta imaginii stocate creeaz㒠un link că’tre miniatura pozei şi atâta tot.
th_DSC_8245.jpg

Softul acestui forum permite crearea automat㒠de linkuri-miniatur㒠la pozele stocate pe Photobucket, fiind suficient㒠aducerea "formulei magice" din că’suţa "IMG Code", ceea ce am şi fă’cut acum:
 
dupa ce m-am uitat cu atentie la prima pagina, primul link.... in cea de a doua poza observ un liniar triunghiular pus deasupra decupajului portalului si la o observare mai atenta ... aproximez deschiderea pe axa K-L (conform NEM 105, tunel simplu) la aproximativ 10 cm. Pe cind, daca luam din NEM 102 sau 103, nu mai stiu sigur) cu tot cu catenara ar fi de 6,4 cm..... astazi am gasit ceva materiale si vreau sa incerc 2 variante diferite fata de extrudat....

doar ca ma induce in eroare inaltimea portalului si bineinteles nu m-a lamurit nimeni la intrebarile 1-5 cu 2 posturi mai sus.

multumesc anticipat de sfaturi.[/b]
 
Eu te pot ajuta la intrebarea nr. 2 - norma NEM 122 arata 10 mm distanta de la baza prismei terasamentului pana la partea superioara a ciupercii sinei.

Referitor la intrebarile 4 si 5, cred ca specificul zonei / muntelui / dealului determina dimensiunile.
 
85 mm de la ciuperca sinei la mijlocul boltii,la care adaugi cei 10 mm de care iti povestea rastel. cauta poze cu tunelluri reale, numara pietrele aflate in cota inaltimii deschiderii si afli dimensiunile :|
 
aseara am pus mana pe creion, compas si hartie... sa imi dau seama unde am gresit la prima tentativa de portal. dupa ce am recitit normele, am ajuns la trasarea pe hartie si ... surpriza... eroarea a iesit la iveala. am calculat gresit inaltimea la care se afla m2 (punctul compas pentru arcada superioara) luand gresit in calcul C=2,2xG in loc de C=2,8xG.... diferenta se poate observa:



desenul de sus este cel spun eu corect. urmeaza poze cu lucrul efectiv, deoarece vorbele sunt vorbe... pina nu punem mana sa si lucram ceva....

urmeaza poze cu munca de aseara/azi noapte :lautar: