pod din ABS

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ionel32

Active Member
24 Martie 2010
141
0
tr severin
LOCATION
tr severin
Salut va prezint si eu un pod realizat din ABS de 2mm pe care il achizitionez de la servici.Eu zic ca este reust .




Sina este pusa provizoriu
 
Si totusi, Florinn....

http://s0.geograph.org.uk/photos/65/20/652095_362e91ca.jpg

Greyhound Bridge, Lancaster: This is now a road bridge, opened in 1972, but was built in 1911 as a railway bridge. It is curved in plan, and is supported by round iron piers. The first (wooden) railway bridge was completed in 1848, and replaced by a steel bridge in 1864. In turn, this was replaced by the existing bridge.
 
victorian a spus:
Si totusi, Florinn....

http://s0.geograph.org.uk/photos/65/20/652095_362e91ca.jpg

Greyhound Bridge, Lancaster: This is now a road bridge, opened in 1972, but was built in 1911 as a railway bridge. It is curved in plan, and is supported by round iron piers. The first (wooden) railway bridge was completed in 1848, and replaced by a steel bridge in 1864. In turn, this was replaced by the existing bridge.

Dupa cum spuneam, sectiuni drepte puse in curba,
adica sectiunile care stau pe piloni sunt drepte, dar dispuse in curba.

O structura curba nu are aceeasi rezistenta ca si una dreapta in sensul ca greutatea este distribuita prost.
Si ca si parateza, podurile curbe de la Noch sau alt producator, sunt gresite :).
 
Eh, asa nici macaze curbe nu (prea) exista in realitate, dar totusi sunt folosite pentru ca ne ajuta sa mai castigam niste loc pe diorama... La fel ca si curbele R1, R2 etc. Daca ar fi sa facem totul ca la carte nu stiu daca mai incape diorama printr-o camera mare, d-apoi sa o pui pe masa sau pe un dulap undeva. Dar ai dreptate Florin, podurile curbe nu prea sunt facute sa fie rezistente (desi daca stam sa ne uitam la nu stiu cate cladiri facute in ultimul timp, ele pur si simplu sfideaza bunul simt al ingineriei clasice, dar iata ca totusi datele dovedesc ca sunt mai mult decat sigure).
 
@macleod hai sa nu batem campii ca nu are rost:

1. macaze curbe sunt in realitate cu duiumu, nu sunt in Romania pentru ca noi nu suntem in stare sa le intretinem pe cele drepte, dapoi pe cele curbe.

2. este vorba de o chestie de principiu, nu am zis ca nu exista pod curb ci ca nu exista grinda curba, ceea ce e cu totul altceva.

3. comparatia cu cladirile deocheate mi se pare nelalocul ei, o cladire uneori trebuie sa spuna ceva, asa ca se investesc milioane sa arate ciudat, pe cand un pod trebuie sa aiba maximum de eficienta la un cost cat mai mic.
 
sincer, la ce proiecte de poduri am vazut pe canalele tv de specialitate, n-as prea zice ca e o comparatie deocheata, ba chiar dimpotriva; ce-i drept, se refera la un pod dintr-o mie, daca nu chiar mai putin; si marea majoritate sunt facute vorba ta, sa fie acolo si sa-si faca treaba; oricum peste un parau sau pentru o chestie mica nu o sa vina nimeni sa faca opera de arta, trebuie pur si simplu sa reziste si ar fi cazul sa nu-l ia apa (vezi prin tara)

legat de macazele curbe, ai niste poze ceva, ca posibil sa fi vazut, dar avand in vedere ca oricum razele de curbura de pe diorama nu coincid de nicio culoare cu cele din realitate (mai ales pe liniile de mare viteza pe unde m-am mai uitat, ca restul nu m-a pasionat din cale afara) si posibil sa fi considerat macaz drept acolo unde era curb toata ziua; vorba aia, mai scoatem si noi ignoranta din noi :D
 
lol, deci uite ca se poate si pod curb, si mai rau, si basculant :D
sincer ma asteptam eu la ceva, dar nici chiar in halul asta
oricum, mersi de link, pentru un inginer (chiar daca nu de constructii) a fost de savurat
cand te gandesti ce mai scot si arhitectii astia ...
 
Corect Florinn,

din punctul asta de vedere trebuie sa recunosc ca ai dreptate, daca eu i-as cere unui inginer de-al meu sa-mi proiecteze un pod curb, mi-ar raspunde "stai prost cu mansarda, nenica, de ce vrei sa-mi bagi eforturi de torsiune-n structura, nu-l poti face drept?" Asa si este, de cele mai multe ori o structura complicata si spectaculoasa are niste "costuri ascunse" pe care simplii privitori nu le sesizeaza.

Dar solutia aia cu podul curb care se roteste pentru a face loc navelor e geniala! ;-)
 
Sincer aia mi se pare cat de cat ok, am vazut si mai ciudat.
Dar sa treci cu vaporul peste pod, sau lift rotativ pentru vapoare (plus ca parca mai era inca unul prin germania, daca nu imi joaca mintea feste), aia clar ca e sf :D
dar hai sa nu-i mai stricam totusi omului postul, si sa-l felicitam pentru realizare, chiar arata ok
 
imi pare rau ca nu se vede prea bine,dar si eu m-am chinuit sa deslusesc ce este in aceasta foto , am folosit un program ce a mai limpezit imaginea
 
Pai poza aia e subiect de diorama, si daca ar fi in realitate ar avea panouri drepte, dispuse-n arc.
 
Da dar eu de acolo m-am inspirat si asta am vrut si eu sa dau impresia de PANOURI DREPTE DISPUSE IN CERC , dar nu prea a iesit pana acuma .Oricum nu este montat, si o sa mai lucrez la el sa le fac sa semene cat mai mult cu realitatea.Am sa incerc sa lipesc panouri drepte peste cel rotund.
 
ionel32 a spus:
Da dar eu de acolo m-am inspirat si asta am vrut si eu sa dau impresia de PANOURI DREPTE DISPUSE IN CERC , dar nu prea a iesit pana acuma .Oricum nu este montat, si o sa mai lucrez la el sa le fac sa semene cat mai mult cu realitatea.Am sa incerc sa lipesc panouri drepte peste cel rotund.

Mai bine-l faci de la zero decat sa te chinui sa pui panourile
 
Da si asta este o idee ,dar o incercare moarte nu are ,am sa folosesc ABS de 1mm si am sa il tai in bucatele incat sa imi intre intre tranversele care sunt lipite pe vertival pe exterior.
Imi place foarte mult migaleala ca am fost si cesornicar
 
ionel32 a spus:
Da si asta este o idee ,dar o incercare moarte nu are ,am sa folosesc ABS de 1mm si am sa il tai in bucatele incat sa imi intre intre tranversele care sunt lipite pe vertival pe exterior.
Imi place foarte mult migaleala ca am fost si cesornicar

Nu are legatura cu migaleala are legatura cu punctele de sprijin ale podului.
Acolo unde panourile fac unghi este necesar un sprijin.

Mai bine-l lasi asa cum este