Pod de lemn HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Felicitari :aplauze: arata bine , pe viitor am de gand sa fac un pod din profil H
 
Multumesc!

E realizat din forex, iar ca sa ii dau un profil metalic am folosit tije din otel de 0,5mm :D
 
Cand il vedem vopsit, sina si material rulant trecand pe el?
Spor la lucru, ca faci frumos!
 
Cat de curand :D

Culoarea va fi griul ce se vede putin acolo ( plus dat cu putin praf de oxid pentru imbatranire) :lol:
 
Incerc sa realizez un pod de lemn, poate ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste vopsirea...ce fel de vopsea este recomandata pentru lemn ?
 
Nu imita un pod de lemn, ci unul de fier.
Am sa-l vopsesc gri, dar cu ce fel de vopsea ?
 
poti folosi acrilice sau enamel,adera la fel de bine pe lemn.insa trebuie date 2-3 straturi cu slefuire intre ele pentru a reusi sa scapi de textura specifica lemnului.
 
Ba e posibil sa iasa...am folosit baghete dreptunghiulare de pin de la sierra.
Conteaza mult insa slefuirea si vopsirea, sa vedem...
Dupa ce-l termin il "afisez" aici, imi dati voi apoi nota. :lol:
 
leynad72 a spus:
Ba e posibil sa iasa...am folosit baghete dreptunghiulare de pin de la sierra.
Conteaza mult insa slefuirea si vopsirea, sa vedem...
Dupa ce-l termin il "afisez" aici, imi dati voi apoi nota. :lol:

Nu vreau sa te dezamagesc dar din lemn la scara 1/87 nu o sa iasa deoarece nu ai cum sa reprezinti profilele rezultate din sudarea sau nituirea tablelor, profile I, L, U sau mai stiu eu care.
 
Ei hai, serios acum...as vrea sa vad si eu un "home made" in care sunt reprezentate detaliile enumerate de tine mai sus. Crezi ca din forex sau altceva poti imita nituirea tablelor ? Facem si noi cat putem, parerea mea e ca toate detaliile din realitate nu le poti realiza decat prin turnare in matrita. Oricum podul va sta la mine pe diorama, o sa incerc sa-l asez astfel incat sa nu poata fi observata lipsa unor "detalii" de genul asta...
 
leynad72 a spus:
Ei hai, serios acum...as vrea sa vad si eu un "home made" in care sunt reprezentate detaliile enumerate de tine mai sus. Crezi ca din forex sau altceva poti imita nituirea tablelor ? Facem si noi cat putem, parerea mea e ca toate detaliile din realitate nu le poti realiza decat prin turnare in matrita. Oricum podul va sta la mine pe diorama, o sa incerc sa-l asez astfel incat sa nu poata fi observata lipsa unor "detalii" de genul asta...

Chiar serios, care sunt detaliile enumerate de mine?

Nu m-am referit la nituri ci la realizarea profilelor, a formei lor dar ai citit in diagonala.

Si da, se poate face acasa ce am scris si fara sa torni in matrite.
Pentru asta exista profile iar singurele lucruri pe care trebuie sa le faci sunt un plan cotat exact, sa debitezi materialul si sa imbini elemntele.

Daca nu vrei sa folosesti profile "de gata" cel mai bun material pentru realizarea elemntelor unui pod metalic este cartonul de diferite grosimi.

Spoor!
 
Am citit in diagonala pentru ca asa ai scris...in diagonala.
Iar acum, ca m-ai convins cu incurajarile tale...ma duc sa cumpar unul de-a gata. :lol:
O sa caut un Marklin, sa fie metal veritabil...
Glumesc, no offence.
Oricum il am aproape gata, mai trebuie doar sa-l vopsesc, pentru asta am si deschis discutia aici, sa stiu ce vopsea sa folosesc pentru lemn.

PS : Intre un pod din lemn care sa imite unul din metal si un portal din extrudat care sa imite unul din piatra e diferenta mare ?
 
leynad72 a spus:
PS : Intre un pod din lemn care sa imite unul din metal si un portal din extrudat care sa imite unul din piatra e diferenta mare ?

Eu zic ca este si ti-am spus de ce este legat de lemn.
La extrudat, chiar daca nu reusesti 100% sa faci dimensiunile pietrelor la scara nu prea se observa asta, totul este mult mai simplu.