Planuri statie linie ingusta CFR

kablu

Well-Known Member
Trenulist
25 Feb 2016
323
0
Arad
Ma gandesc ca si la carbuni era la fel... Apropo locomotivele functionau pe carbuni sau excusiv pe lemne ??
Daca locomotivele functionau si cu carbuni , in general la linie ingusta era ceva ge genul "podium" pe care se urca cu cosuri umplute pentru a fi descarcate pe urma sau era doar o "gramada" ingradita ?
Merci

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.867
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Salut,

in poza de pe pagina anterioara se vede rezerva de carbune a locomotivei. Dar, se folosea foarte bine si lemnul disponibil din belsug in zona... Nu uitati ca aprinderea focului in masina se facea cu lemne, carpe si o litra de benzina :)
E mult spus estacada cand vorbim de incarcarea carbunelui. Mijloacele erau mult mai rudimentare decat ce vedem astazi prin Germania.... Carbunele era stocat in niste tarcuri, niste gramezi ingradite cu traverse vechi. Era o rezerva la Odobesti si una la Burca. Incarcarea se facea cu lopata, cosul de nuiele sau galeti...

later edit: uitandu-ma acum pe cateva imagini facute in 1969 in gara de ingusta Odobesti se vede rezerva de carbune, stocata direct langa una din liniile secundare. Nici macar bordura de traverse nu mai este, e o gramada de carbune langa linie. Nici urma de estacada, nici macar un acoperis care sa fereasca carbunele de intemperii. De langa aceasta gramada, un om si o lopata facea toata operatia de incarcare :)

felippe

Well-Known Member
Trenulist
21 Ian 2006
1.469
15
Faversham, UK
www.voica.uk
WEBSITE
http://www.voica.uk
Exista vreo sansa ca pozele din acest topic sa fie reincarcate? Niciuna nu mai este vizibila din cauza Photobucket.

Are cineva o schita a unui punct de prelucrare a bustenilor in cherestea? Nu numai a gaterului dar si a altor anexe, linii de cale ferata ingusta, drumuri.

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.867
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Statia CFR ingusta Burca. Istoria ei aici:

schite mai jos, imagini suplimentare la cerere.

Exista o carte, "manualul inginerului forestier". Eu stiu o editie din anii '30, si cea din anii 60 (? cred, nu mai stiu din memorie). Ambele descriu instalatiile de prelucrare a bustenilor, inclusive transportul materialului lemnos, cu schite specific anilor, in creion…. Ambele sunt si in coletia subsemnatului, o sa revin in zilele ce urmeaza cu mai multe info. Datele exista, e doar o chestiune de timp, al subsemnatului. Revin.

Atașamente

Ultima editare:
  • Like
Reacții: felippe

felippe

Well-Known Member
Trenulist
21 Ian 2006
1.469
15
Faversham, UK
www.voica.uk
WEBSITE
Multumesc, Catalin.

Stiam de descrierea liniei Odobesti - Burca de pe "Linia Vinului", am recitit-o recent cu mare placere. In ceea ce priveste cele de mai jos, stii in care din cele cinci volume ale manualului sunt descrise instalatiile si liniile? Vad ca acestea se gasesc relativ usor in magazinele online.

[...]

Exista o carte, "manualul inginerului forestier". Eu stiu o editie din anii '30, si cea din anii 60 (? cred, nu mai stiu din memorie). Ambele descriu instalatiile de prelucrare a bustenilor, inclusive transportul materialului lemnos, cu schite specific anilor, in creion.

[...]

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.867
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Eu vorbesc de cartulia asta:
manualul-inginerului-forestier-153056.jpg

Dar eu o stiu intr-un singur volum, de vreo 250 pagini. Acum, la o cautare rapida pe internet vad niste preturi astronomice la ea. Eu am dat vreo 10 lei la un anticariat din centrul Bucurestiului. Vad pe net preturi de peste 100 RON...nu e cazul....

felippe

Well-Known Member
Trenulist
21 Ian 2006
1.469
15
Faversham, UK
www.voica.uk
WEBSITE
Parca vad un "84" pe imaginea cartii tale. Daca e asa, atunci este vorba de "Utilaje,mașini,tehnologia lemnului,manualul inginerului forestier, Vol 84". Se gaseste si cu 20 lei. Din pacate costurile de transport aproape ii dubleaza valoarea - de livrare internationala, nici nu se pune problema.

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.867
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
o sa primesti in zilele ce urmeaza o arhiva..Nu e cartea de mai sus, e cea din anii '30 care a fost apoi reeditata in anii '50.
Nu te costa nimic....