Planul statiilor

A

Anonymous

Guest
Dragi collegi, am nevoie de un ajutor.
Caut informatie despre statiile a fostei Moldovei (teritoriul care era innainte razboiului al 2-lea mondial).

Sunt foarte cointeresat de scheme statiilor.

Va rog frumos cine poate - sa ma ajute.

EXEMPLU:

Statia Brennet (Germania) la anul 1902

Statia Lasin (Polonia) la anul 1916

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.868
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Kestrel, nu vreau sa-ti "tai aripile" si in general am incercat sa ajut nu sa dezamagesc oamenii insa la ce cauti tu sunt ceva "mici probleme".

Din pacate in iuresul lui 1944 inaintarea rusa pe teritoriul actual al Romaniei si Moldovei a lasat foarte putin timp pentru retragerea arhivelor CFR. Si eu la randu-mi am cautat planuri de arhiva pentru statiile din Moldova de dincoace de Prut (vazuta dinspre Bucuresti) si.... greu. Arhiva regionalei Chisinau, din cate stiu, nu a supravietuit. Partial nici cea a regionalei Iasi. Daca la regionala Iasi planurile statiilor au fost refacute dupa 1945 si multe informatii au fost inclusiv publicate in ultimii ani (vedeti cartea dedicata Regionalei Iasi) in Basarabia nu stiu sa fi facut cineva o cercetare profunda in domeniu sau sa se fi publicat ceva.

A

Anonymous

Guest
Merci de raspuns. Mai ramane o varianta de cautat in archiva centrala feroviara a USSR de la Sankt-Petersburg. Acolo se gramadeau toate documentele istorice de pe territoriul a fostului USSR.