Piko sau Roco?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

divizia

Active Member
15 Martie 2008
175
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Pana acum am avut un start set de la Hornby. Acum am descoperit Piko si Roco si as vrea sa trec la unul din acesti producatori deoarece:
- gama de modele este mai variata
- produsele sunt mai usor de gasit si achizitionat
- sunt cunoscute mult mai bine si primesti imediat un sfat sau il gasesti relativ repede pe net

Acum sunt in dilema : Piko sau Roco?
Ma inereseaza:
-sunt compatibile intre ele Piko si Roco?
-calitate-pret, care este producatorul ideal?
-ce ofera unul si ce ofera celalat?
-comanda cum se face la Roco ? (la Piko am vazut ca e prin infrarosu)

Sunt interesat doar de digital
 
Salut!
Fara suparare...nu sunt nici moderator, nici vechi in domeniu ca sa fac pe desteptul.....dar gasesti raspuns la majoritatea intrebarilor tale doar rasfoind (nu citind neaparat din doasca-n doasca) acest forum.
Cu stima,
 
Eu recomand Roco !!!
dar sunt compatibile intre ele .Piko are cateva modele hobby mai mult ca Roco.
Dar ambele sunt practic de recomandat .De ce ? De exemplu are doar Piko un ICE III la un pret "hobby"(cine este interesat de asa ceva.)
Iar comanda DCC prin IR de la Piko nu este grozava (din cate am auzit ).Dar si Roco aduce ceva cu infrarosu.
 
(..)

Suntem la sectiunea incepatori si banii pentru mine sunt importanti. Am facut odata un pas gresit cu Hornby, nu vreau sa o fac si a doua oara.
(..)

Multumesc anticipat.

(mesaj editat de ForumAdmin)
 
Salut

@divizia

nu exista producator ideal, atat piko cat si roco au si plusuri, au si minusuri, nu vei cumpara niciodata de la un singur producator, un model il gasesti la piko, altul la roco, altul la fleishmann, altul la altii, etc.

Sper ca te-ai lamurit, daca mai ai alte intrebari sunt bine venite.

p.s. mai tarziu mesajele vor fi mutate in subiectul "intrebari venite de la incepatori"
 
Raspund si eu inainte sa se mute mesajele.O parere subiectiva ca sa completez ce a spus Florinn bine, este ca daca o sa te tenteze si ceva produse CFR pe HO automat vei cumpara ceva produse[a se citi vagon etajat Piko], numai sa ai in colectie ceva gata facut bine.Evident daca economic stai forte si iti face cu ochiul o electrica 1043 in culori OBB, o iei de la Roco,si in viitor ii dai culori CFR.Adica cu ce dealer iti e OK, cu el "lucrezi", ca bani si modalitati de distributie care iti convin tie...[ ]. Ca o concluzie estetic vei lua ce consideri, dar optiuni ai le ambii producatori, tine aproape[de noi] si posteaza ce vei cumpara sa vedem si noi.Cu simpatie Montalbano -Timis
 
Daca ma axez spre exemplu pe Piko, start set, locomotive, linii, etc si ulterior imi place o locomotiva sau niste vagoane Roco, o sa fie compatibile (ma refer la sine statie digitala,etc)
Ps. stiu ca pentru unii intrebarile mele par poate lipsite de sens, dar banul meu e putin si pretios. Iar trenuletele nu sunt tocmai ieftine...
 
asa cum scria si cosmin pe undeva, producatorii folosesc niste norme internationale la materialul rulant, sistemele analog cat si digital astfel ca produsele sa fie compatibile. Doar la sine apar diferentele, dar si acolo se rezolva cu ajutorul clipsurilor adaptoare, de inaltime sau latimea I-ului. Mai nasol cu Geolin-ul de ROCO (vin in startseturi ) si nu sunt compatibile decat tot cu... Geoline :p
rally
 
Datorita standardizarii, practic orice tren H0 poate sa ruleze pe orice sine H0, iar daca este dotat cu decodor digital poate fi comandat de orice statie digitala. Atentie totusi la trenurile/sinele Maerklin, care au in plus patinele/cuisoarele de pe mijlocul locomotivelor/traverselor si un mod de alimentare total diferit de sistemul de curent continuu, fie el analogic sau digital.
In colectia mea exista trenuri Piko, Roco, Tillig, Rivarossi, Fleischmann, Guetzold si... Lugoj :D, locomotivele sunt dotate cu decodoare ESU si Lenz si toate ruleaza perfect pe sinele Fleischmann ProfiTrack, sub comanda statiei digitale LenzSet100. A existat si o locomotiva Trix cu decodor ESU, care de asemenea s-a impacat foarte bine cu toate cele de mai sus. Locomotiva E69 Piko va primi un decodor Digitrax, care n-are nicio problema sa asculte/execute comenzile aceleiasi statii LenzSet100.
 
Tot nu ma pot hotara. Am citit despre Roco cu statia tip mouse si Pico cu telecomanda. Cred ca aici sunt intr-un impas. Eu pana acum am avut (si mai am) statia de tip mouse de la Hornby), deci inteleg modul de functionare si beneficiile, dar Pico nici macar nu am pipait-o. Am inteles pana acum ca Pico are raportul calitate-pret mai bun fata de Roco care s-a cam " stricat" in ultima vreme. O alta concluzie pe care am mai tras-o din cele citite este ca multi recomanda Pico, dar ei detin Roco. Am ramas uimit. Cred ca iar o sa ajung sa dau banii aiurea....
 
Unde ai citit ca multi recomanda Piko dar au roco? Daca te uti pe forum este o intreaga discutie digi-roco versus digi-piko, singurul avantaj al statiei piko find faptul ca e wireless. Preturile? sunt aproximativ identice. Nu iti cumperi statia separat, ca e scumpa si la piko si la roco, iti iei un start set, la piko e cam 600 lei, la roco e cam 700 dar modele din startset sunt ceva mai superioare.

Ca sa rezum, recomand statia roco, ai afisaj, adica stii ce comanzi, ai transformator mult mai puternic, dezavantaj - esti "legat" cu un fir de statie

Pentru mai multe detalii citeste aici
 
Am citit cam tot ce s-a scris pe forum: de trei zile stau numai cu tasta cautare.
O sa mai caut, dar poate mai primesc ceva sfaturi si de la voi.
 
E scara diferita si cred ca nici sinele nu se potrivesc. Am mai discutat ceva, dar destul de vag sambata. Eu sunt " stresul" de la ora 19 (holtzsuruburile).
Poate reusesc sa vad in ce masura pot folosi sinele si cat de compatibila e statia Hornby.
 
pai la sine e clar, cel mai bun raport calitate pret ai la PIKO.
Centrala sunt sigur ca e compatibila, sinele se pot lega de alte marci cu clipsuri adaptoare...
Frate iar o lungesti... si ai vazut ce usor se rezolva treburili fata-n fata :roll: ... adu o sina , o probam , ne sfatuim ... si faci ce-ti zic eu :D :D :D
rally
 
@divizia
Dau si eu o parere:
- Mergi pe Piko in ceea ce priveste sinele - le gasesti mai usor, in gama completa, si din cate am inteles aliajul din care sunt facute nu numai ca este rezistent la coroziune (in timp) dar oxidul care se formeaza este si el bun conducator de electricitate;
- Parerea unanima este ca materialul rulant este comparabil intre Piko si Roco, desi eu zic ca Roco este cu o treapta superior in privinta finetii detaliilor, calitatii plasticului si a motoarelor locomotivelor;
- In ceea ce priveste centrala digitala, teoretic cea pe care o ai ar trebui sa mearga fara probleme; totusi telecomanda IR de la Piko iti va oferi o cu totul alta perspectiva odata cu posibilitatea de a te invarti in jurul dioramei in timp ce butonezi...(sau eventual, dupa ce ai obosit, din fotoliul aflat in coltul opus al camerei) Singurul minus al centralei Piko este puterea mica a transformatorului original care "duce" la limita 2 locomotive simultan, este de preferat un transformator de putere mai mare gen T3 cu care "invarti" linistit 3 trenuri. Daca ai nevoie de mai mult o poti up-grada cu Digi2 sau un booster home-made (vezi aici )
- Raportul pret / calitate este favorabil Piko.

O idee: incearca un start-set digital Piko: ai un pret imbatabil, iar calitatea este mai mult decat OK :!:
 
Ma gandeam la asta http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=p57175
Ce ziceti?
Dar mai trebuie niste firfirei :D
 
Off,ma bag si eu in discutie,folosesc doua feluri de sine pt. modelele mele:GeoLine cind vreau sa impresionez un musafir cu vreo locomotiva,fiindca le instalez repede pe mocheta,..dar cind vreau sa ma joc,ma inchid in camera pe dinauntru,cobor plansa de 3m lungime pe care am o mini statie cu tot felul de macaze si linii piko si intru in transa....deci,la Roco GeoLine oferta este subtire,nu tu incrucisari,duble,etc.,alta este povestea cu RocoLine dar nu se mai fabrica,pt.statii digitale,nu pot sa vorbesc fiindca folosesc MultiMousul de la Roco,statia de la Piko nu stiu cum percuteaza....
 
Da, si mie mi-a facut cu ochiul setul acesta.Nu te-ar tenta sa "legi" un Piko supraetajat de la Rally de BR ?Eu "merg" si pe TT dar am cumparat un Piko pe HO fiindca era frumos si e OK.Am o sugestie, un set asa cum ai ales, sau un set Piko mai modest plus ceva ovale de linii, are Rally disparate si la reduceri, da un ochi pe acolo,plus un macaz de inceput.Poate e ok la bani.