Piko sau Roco?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@florinn
Vorbeam de locomotive , la startseturi producatorii fac niste discount-uri uluitoare doar ca sa te agate... :roll: .
Insa un BR 145-185-189 la peste 400-500 ron , chiar cu lumini alb/rosu, motor volanta, detaliere filigram, gume roti, cred ca "au sarit calul" de aia le veti vedea pe la reduceri la dealerii ce s-au riscat sa le achizitioneze.
Si ca exemplu clar, de optiune a majoritatii clientilor, PIKO a avut succes cu modelele ieftine :|
rally
 
sesamcave a spus:
Dar ce ne facem cu centrala digitala Piko Digi 1?
Ea nu suporta decat maxim 2 locomotove,hai 3

Daca rulezi o diorama in mod manual, este cam greu sa iti distribui atentia catre mai mult de 3 locomotive...
sesamcave a spus:
Atentie :!: :!: La Piko Digi 1 nu e ca la TV, unde apesi odata si gata , a aparut programul. :mrgreen: La Piko Digi 1, cand trebuie sa maresti viteza( sau sa o micsorezi),pai apesi pe buton de fff multe ori, nu gluma :fluierat: :!: :!:

Sau il tii apasat pur si simplu :D
 
dac a zis:
Sau il tii apasat pur si simplu

....si risti sa ai un .....avion pe sine..... :D :D
---------------------------------------------------------------------------------------
dac a zis:
Daca rulezi o diorama in mod manual, este cam greu sa iti distribui atentia catre mai mult de 3 locomotive...

Si ce ne facem cand NU mai vrem o diorama "in mod manual"????
Cumparam un trafo T3??? :fluierat: :fluierat:

Concluzia mea la Piko Digi 1 vs Roco Multimouse 10764:
---Piko Digi 1 e ok pentru startul in digital, cu conditia ca acest "START in digital " sa dureze la nesfarsit, altfel Digi 1 nu e viabila dpdv ECONOMIC (capitol la care muuulti trenulisti nu o duc prea bine :( :-? )

----Roco Multimouse 10764 este o centrala care depaseste cu brio faza de "start in digital", avand incluse inca de la inceput functii ce permit trecerea la comanda a mai mult de 2 locomotive FARA costuri suplimentare. :lautar:

Cat despre "firul de la centrala Roco" eu nu vad ce e asa deranjant.

Vreau sa vad si eu trenulist care sta in fotoliu ca la TV si nu mai face nimic pe diorama ??? :?: :fluierat: :fluierat:

Tot trebuie sa mai asezi un vagon pe sine, mai aranjezi un pom , mai dai o matura prin gara :D :D :D :evil: :evil: ....si atunci te scoli din fotoliu( sau din pat...), nu :?: :?: :fluierat: :fluierat:
 
rally a spus:
@florinn
Vorbeam de locomotive , la startseturi producatorii fac niste discount-uri uluitoare doar ca sa te agate... :roll: .
Insa un BR 145-185-189 la peste 400-500 ron , chiar cu lumini alb/rosu, motor volanta, detaliere filigram, gume roti, cred ca "au sarit calul" de aia le veti vedea pe la reduceri la dealerii ce s-au riscat sa le achizitioneze.
Si ca exemplu clar, de optiune a majoritatii clientilor, PIKO a avut succes cu modelele ieftine :|
rally

Rally si da si nu, depinde de client :)

Eu prefer putin si de calitate, nu degeaba am dat 700 lei pe o electrica cheala, fara decodor, fara nimic. Personal consider ca 500 ron e un pret decent si corect pentru o locomotiva de top, fie ea electrica, diesel sau aburoasa.

Alt exemplu, BR101 Fleishmann, tot electrica, epoca 5, te lasa mut cat de bine poate sa arate si cat de bine e facuta, insa pentru asta trebuie sa o vezi in mana si nu in poze. Pretul ? ...e usor de imaginat.

Pana la urma e o chestie de gust, si de buget, cati bani esti dispus sa dai.. atata primesti in schimb.
sesamcave a spus:
(...) Vreau sa vad si eu trenulist care sta in fotoliu ca la TV si nu mai face nimic pe diorama ??? :?: :fluierat: :fluierat:

Tot trebuie sa mai asezi un vagon pe sine, mai aranjezi un pom , mai dai o matura prin gara :D :D :D :evil: :evil: ....si atunci te scoli din fotoliu( sau din pat...), nu :?: :?: :fluierat: :fluierat:

bine spus :)
 
Sau, de ce nu, cablul "telecomenzii" poate fi prelungit 8)
Eu unul asa am si procedat, ajutat fiind de faptul ca unitatea hand-held ("telecomanda") a statiei LenzSet100 are un cablu cu mufa DIN cu 5inci contacte. Asa ca am gasit repede un cablu stereo audio si o mufa prelungitoare priza-priza adecvata, si astfel chiar pot sa stau pe canapea si sa comand trenurile de acolo :aplauze: . Bineinteles ca atunci cand doresc sa schimb componentzele trenurilor, trebuie sa ma ridic si sa manevrez decuplatorul manual, vagoanele, macazurile etc.s.a.m.d., miscari care oricum trebuie facute indiferent daca statia are sau n-are fir. Deci pentru mine unul nu are prea mare importanta daca statia este wireless sau nu :D
 
mpursu a spus:
Bineinteles ca atunci cand doresc sa schimb componentzele trenurilor, trebuie sa ma ridic si sa manevrez decuplatorul manual, vagoanele, macazurile etc.s.a.m.d., miscari care oricum trebuie facute indiferent daca statia are sau n-are fir. Deci pentru mine unul nu are prea mare importanta daca statia este wireless sau nu :D


Exact asa este: Daca am chef sa ma "joc" cu trenulete ,atunci NU !!! vreau sa vad TV sau altceva......Atunci vreau sa fiu langa diorama ,aproape de "action" :mrgreen:
 
Nu stiu cum sa spun: traim in Epoca de Aur a Telecomenzilor... Am peste tot, jdemii, le mai si incurc si totusi imi pare mai natural sa folosesc tot o telecomanda si la trenulete... Mi-a intrat in sange, asta e :D

Acuma, cand nu stau in fotoliu, ma invart in jurul machetei fara grija vreunui cablu - prelungit sau nu :D

Cat despre puterea Piko Digi1 este tocmai motivul pt. care am construit un booster de 4A (bate la poponet cei 3A ai Roco) cu nici 200ron...

Iar pt. programarea decodoarelor (musai zic eu ca sa ai o rulare optima) cu doar 150ron am facut un programator care stie mult mai multe decat centrala Roco... Ba chiar poate fi conectat la PC pt. controlul automat al dioramei, si mai mult, i se poate atasa si un MultiMaus Roco...
 
Hai sa ne intelegem :Este bine ca piata este asa mare si ofera pentru fiecare ceva,dupa gust.
Asa si cu intrebarea aceasta :Roco sau Piko ......fiecare are plus si minus,sau fiecare are modele bune si mai putin reusite .Sau ce are unul ,nu gasesti la altul ...Mai repede sau mai tarziu oricum pe o diorama vor aparea locomotive sau macar vagoane de la diferiti producatori.Deoarece este imposibil ca un singur producator sa acopere toata gama.Principal este ca sunt compatibile !!!
 
Practic, intre statiile Piko si Roco eu unul aleg... LenzSet100 8), iar intre sinele Piko si Roco aleg... Fleischmann Profi-Track :aplauze:
In ceea ce priveste trenurile, si Piko si Roco se descurca foarte bine, asa ca nu pot spune ca una ar fi mai presus decat cealalta. Totusi, in ceea ce priveste corectitudinea bielelor aburoaselor, Roco trece cu brio inaintea lui Piko :fluierat:
Principalul este ca, asa cum spuneam mai sus, orice tren H0 poate sa ruleze pe orice sine H0; este posibil ca uneori cuplele sa ridice oarece probleme de compatibilitate, insa chiar si ele sunt standardizate si pot fi schimbate conform situatiei concrete de la fatza locului.
 
@ Florinn,
Ca bine zici !!!!!
Nu tot "omul trenulist " se pricepe la electronica.

@ dac,
Apoi, daca am centrala Roco 10764, nu am nevoie de nici un booster ca" sa o bata la poponet" :cafea: .
Motivul:
------Trafo-ul incorporat in centrala Roco este mai mult decat suficient ....

@ dac,
Hai sa vorbim si dpdv economic :
=====Pretul tau pentru Piko Digi 1 este cam asa:
---pret Piko Digi 1 + pret booster selfmade cca 200 lei= ?????

Pretul unei centrale Roco Multimouse 10764 este maxim pana la 350 lei( se gasesc si mai ieftine :fluierat: :fluierat: ).
Iar daca imi iau un startset Roco, apoi pretul centralei Roco CHIAR devine neglijabil. :D :D


Aici era vb de o comparatie intre Piko Digi 1 si Roco Multimouse, NU intre Roco Multimouse si un booster"care o bate la poponet". :evil:

Avantajele centralei Roco Multimouse 10764 vs Piko Digi 1 cred ca deja sunt ....evidente :evil: :evil: .

Sau haideti sa punem problema si altfel:
----imi iau Piko Digi 1 si fac un upgrade cu un trafo T 3 care duce mai mult de 2 locomotive.
Cand programez locomotivele cu PIKO Digi 1, cum tin minte :!: sau cum "vad" :confused: si eu ce locomotive imi ruleaza si ce adresa am ???/ :?: :?:

Cu Roco Multimouse 10764 pot oricand sa vad ce locomotiva ruleaza si ce adresa are, dar cu Piko Digi 1 ma tem ca NU prea se "vede :confused: " :cafea: :cafea: :cafea:

:fluierat: :fluierat: :fluierat: :evil: :mrgreen:

Parerea mea !!!
Marius.
 
Asta este cel mai mare dezavantaj la Piko :lipsa unui display :( .Asa ceva nu se accepta in ziua de azi :-?
 
Dupa ce i-am "tulburat" si pe Piko si pe Roco am fost la taicutu trenuletelor Rally (multumesc inca o data pentru ajutor) si am constatat ca centrala mea Hornby este compatibila cu decodoarele uzuale, deci pot sa-mi achizitionez ce locomotiva vrea inimioara mea. La fel si cu sinele, sunt compatibile cu Mehano parca.
Rezultatul este mai mult decat satisfacator, centrala mea fiind ceva apropiat de Roco. http://www.hornby.com/hornby-dcc-135/dcc-select-r8213/
Acum nu stiu cat de multe locomotive poate suporta deoarece are cam 1A.

Nu se poate pune un transformator mai puternic? Zic si eu ca nu ma pricep.....cred ca asta ar fi http://www.hornby.com/hornby-dcc-135/c7024/product.html

M-am scos, in cateva luni o sa am si traful mai mare, deci acum trebuie sa ma axez pe niste locomotive. Poate imi dati niste idei de locomotive care sa indeplineasca printre altele si urmatoarele:
- sa aibe lumini montate ca am nenorocit deja doua locomotive (n-are pustiu talent, adica eu)
- sa aibe cauciucuri de aderenta (pentru pante)
- sa fie cam pe la 100-150 euroi
M-am gandit ca mai bine iau 2-3 locomotive bune si frumoase decat 7 proaste si sa-mi scoata peri albi.
Si ca sa nu uit, va multumesc mult domnilor pentru sfaturi si in mod special lui Rally. E un domn si-mi place ca nu trage de client, mai rar astfel de oameni.
 
Uitati aici prospectul, iar in josul paginii este manualul centralei in format pdf.
http://www.hornby.com/hornby-dcc-135/dcc-select-r8213/
 
rally a spus:
@divizia
Sinele tale, hornby sau peco, merg si cu piko si cu mehano.
Traful tau are 500 mA, TREBUIE SA CITESTI IN PROSPECTUL CENTRALEI , cat duce maxim , ca sa n-o parlesti, abia apoi cauti un trafo mai mare.
rally
Prin "transformator mai mare" se intelege un transformator care iti ofera aceeasi tensiune la bornele infasurarii secundare, dar la un curent mai mare decat cel initial. Asta inseamna ca puterea transferata de transformator este mai mare, deci sectiunea miezului este mai mare, in consecinta transformatorul nou este mai voluminos si mai greu.
De exemplu, daca transformatorul original ofera la bornele secundarului 15 V la 500 mA, cauta unul care sa ofera tot 15 V, dar la 2-3-4 A.
 
Legat de locomotive?
- sa aibe lumini montate ca am nenorocit deja doua locomotive (n-are pustiu talent, adica eu)
- sa aibe cauciucuri de aderenta (pentru pante)
- sa fie cam pe la 100-150 euroi
M-am gandit ca mai bine iau 2-3 locomotive bune si frumoase decat 7 proaste si sa-mi scoata peri albi.
 
Domn'le .... de ce nu citesti ce scriu baietii de la HORNBY ? Scrie clar aici : A larger 4 amp transformer is available for use with the Select unit which will provide additional power to the tracks allowing for more locomotives to be run simultaneously.
Imi pare rau ca nu am vazut ma inainte discutia despre centala aceasta : dupa umila mea parere este cu mult peste PIKO si ROCO , iar ca si pret .... de departe cea mai buna .
Sunt fericitul posesor al unui start set BACHMANN digital cu un DIESEL CLASS 25 FARA cauciucuri de frictiune ! Pana nu am rulat locomotive cu cauciucuri (BR290 roco ) nu am avut nici cea mai mica urma de murdarie pe sine sau simptome de mers sacadat ....deci atentie la cauciucuri ....
In privinta sinelor , pentru diorama iti recomand sa mergi tot pe cele englezesti PECO , code 75 sunt unele din cele mai frumoase .... TILLIG sunt si ei minunati , sinele lor sunt chiar un pic "imbatranite" , restul ......nu ma pronunt ca nu vreau sa jignesc pe nimeni :x :x (ESTE O PARERE STRICT PERSONALA SI LUATI-O CA ATARE ! )
Material rulant .....nu stiu ce sa zic .... ai cam intarziat reducerile de pret care au fost prin primavara asta . Oricum intai gandeste si pe urma cumpara , ca pe urma va fi greu sa revinzi ce ai cumparat gresit sau ce nu se potriveste cu tema viitoarei tale diorame.
Bafta la cumaraturi !
 
Prima locomotiva: m-am grabit si i-am montat leduri de 5 care sunt mari si nici nu le-am montat unde ar trebui. In graba, n-am avut rezistenta si calculand tensiunea a rezultat ca am nevoie de 5 leduri. Ei bine, 5 am pus.



La a doua locomotiva m-am mai desteptat putin si am cumparat leduri de 3. Le-am pilit putin, dar nu le-am pus intr-un suport ceva, astefel incat sa dea impresia de felinar. In plus sunt leduri albe. Asta e, pentru prima experienta m-am descurcat binisor, desi toti o sa-mi sara in cap : aipus xenon la aburoasa, nu acolo e locul ledurilor, etc :D




Nu-mi pare asa de rau pentru ca nu sunt niste locomotive deosebite, mie personal mi se par de uzura. Prima nu-mi place de nici o culoare, iar a doua este mai acceptabila.

Apropo, as vrea sa iau locomotiva asta
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=r62713
sau aceasta
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=r63980

si sa o cuplez (una din ele) cu 2 vagoane din acest model
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=r45518

Care din cele doua locomotive se preteaza mai bine la aceste vagoane?