PIKO BR146 HOBBY vs EXPERT

AlexDB

Member
Trenulist
21 Februarie 2019
44
8
37
Salutare,
Doresc sa achizitionez o locomotiva BR146 pentru formarea unei garnituri IC2. Intrebarea mea este care ar fi diferenta dintre locomotiva BR146 din startset-ul 57133 si locomotiva BR146 59151 ?
Multumesc!

AlexDB

Member
Trenulist
21 Februarie 2019
44
8
37
Am uitat sa mentionez: am primit un vagon cl 1, si as vrea sa achizitionez locomotiva, un vagon cl 2 si un vagon cu post de conducere. Nu pot decide daca sa le cumpar separat sau sa cumpar intreg startset-ul doar pentru locomotiva si unul dintre vagoane, uramand sa vand ceea ce nu am nevoie, iar separat sa achizitionez vagonul cu post de conducere.

AdyAero

Active Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
246
35
39
Bucuresti
Pe langa poze pe net, poti sa te uti direct pe site-ul Piko si sa vezi diferentele studiind componentele:
Start-set:
sau aici:
Varianta expert:
Varianta expert are mai multe piese atasate (geamuri, stergatoare, etc), este mai detaliata (vezi boghiuri, scari de acces), probabil are iluminare cu LEDuri. Ma mir ca are doar mufa cu 8 pini...

Atentie ca vagoanele din setul 57133 sunt scara 1:100 la lungime o_O

AlexDB

Member
Trenulist
21 Februarie 2019
44
8
37
@AdyAero
Multumesc mult pentru raspuns, intre timp, nu am avut rabdare, si am trimis un email spre , deoarece aveau pe stoc si loco expert si start set-ul. Cum am primit raspunsul, cu poze atasate pentru a vedea diferentele, nu am mai stat pe ganduri. Am si comandat locomotiva BR146 59151 EXPERT :).
Nu stiu daca sa pun pozele aici, sau daca sa deschid un alt topic. E foarte utila comparatia pentru incepatori care inca nu au habar, si nici posibilitatea sa vada live aceste bijuterii :).