Peron CFR home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

liviu91

Active Member
27 August 2008
196
0
Arad
LOCATION
Arad
Deschid acest topic pentru a va prezenta ultima mea lucrare. Din moment ce am o gara unde linile au peste 1 m, m-am gandit sa imi fac singur peroanele la dimensiunile pe care le doresc eu, deoarece cele pe care poti sa le cumperi sunt si mai mici si mai scumpe.
 
Incep cu inceputul. Intai m-am documentat. Pentru stalpi am folosit schitele postate parca de LDH (sper sa nu gresesc)


Le-am facut din ceva ampora care se pune sub parchet. E foarte usor de lucrat cu ea si la decuparea ei am folosit un cuter bine ascutit
peste a ramas sablonul din carton, dar ulterior l-am dat jos
 
A urmat decuparea peronului.
dimensiunile sunt de 90cm/7cm.


Dupa decupare, am lipit peste smirglu nici foare dur, nici foarte fin
Cu speranta de as face peronul cat mai real.

 
Am hotarat sa vopsesc peronul pentru sa semene cat mai mult cu cimentul.




Pe urma am trecut la stalpi. I-am imbracat si pe acestia in smirglu, dupa
care am corectat unele greseli cu putina plastelina care se usuca exact ca si chitul.


 
Am trecut la acoperis.
Am folosit aceasi metoda ca la baza peronului.
Acoperisul are dimensiunile 60cm/7cm


Am taiat pe mijloc, pe partea orientata in jos pentru ca acoperisul sa se poata indoi dupa forma stalpilor.
 
Cam la stadiul acesta am ajuns.
Mai am de pus becurile pt iluminat,
De pus niste bancute si alte obiecte
Care le gasim pe un peron dintr-o gara.


Astept pareri si sfaturi! :D :lol:
 
arata foarte bine; pentru ca sa il faci si mai real, incearca sa il murdaresti zdravan in partea de jos, sa faci ceva condens in partea de sus, sa montezi cosuri de gunoi, si cred ca ar fi interesant sa printezi niste afise, si sa le lipesti pe isi pe colo (eventual si ceva candidati, ca tot e campanie electorala); a, si nu uita de tasnitoarea de apa de pe peron.
 
Multumesc andreiul,

chiar m-am gandit la toate aceste lucruri pe care le-ai spus si tu :lol:
mai mult de lucru. si vreau sa arate cat mai bine.
 
Salutare!
A iesit super, tine-o tot asa si arata-ne si noua lucrarea finalizata cand o termini.
PS: de unde pot printa si eu niste afise pentru machete?
Bafta!
 
la micimea aia..... eu s-ar putea sa am acasa niste machete de afise, insa sunt din perioada 1920-1970; nu cred ca ar fi asta vreo problema. trebuie sa caut dvd-ul; va anunt daca il gasesc.

stiu ca aveam si afise din timpul razboiului (aviz celor care au diorame din perioada respectiva).
 
as vrea sa fac cat mai multe detalii.
in afara de niste banci si cosuri de gunoi ce as putea sa mai pun?
Astept raspunsuri si sugestii.
 
ceas! e musai sa pui cel putin un ceas (daca ar fi si functional, ar fi super); poti face niste megafoane, chiosc de ziare, carucioare pt bagaje, lumini, cam ce gasesti intr-o gara pe un peron + calatori si lucratori feroviari
 
aha..suna bine asta cu chioscul de ziare :D ..ar fi o provocare sa incerc sa il fac, avand in vedere ca trebuie sa il fac destul de mic.
Multumesc Andreiul!
 
Cam asa a iesit chioscul de ziare.
Pozele nu sunt asa de bune, dar asa e aparatul meu :-|


Am pus si niste burlane pentru un plus de realism

Am pus becuri, dar mai trebuie sa lucrez la aspect
 
frumos, frumos. incearca sa murdaresti putin partea de jos a stalpilor; sunt prea albi

vezi daca ai pe acasa sau gasesti pe undeva un ceas de dama ieftin (d-ala cu quartz, de se vand prin piata, ieftin); scoti mecanismul din carcasa, faci un layout la imprimanta cu CFR, ii faci o carcasa din carton, ii faci un suport din sarma si il agati undeva sub acoperis; cauta pe net niste poze cu ceasuri de pe peron, sa iti faci o idee; daca nu ai ceas, poti sa il simulezi cu o carcasa din carton si cu limbi, sa arate a ceas, dar in interior sa fie gol.

Desi, mi-e teama sa nu fie un pic cam mare daca faci cu ceas real.

Daca imi mai vin idei, te anunt.

PS: Foloseste functia "macro" a camerei digitale pentru poze de genul aceleia cu chioscul de ziare.

Succes in continuare.