peisaj iarna

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

24may

Well-Known Member
Trenulist
27 Decembrie 2007
542
0
pitesti
LOCATION
pitesti
Cine imi spune si mie care este materialul care imita cel mai bine zapada,sau ce imi recomandati pt un peisaj de iarna
 
Ar fi o idee :idea: sa folositi spray cu zapada arificiala, eu am folosit si arata chiar bine; pentru curatare un foehn (uscator de par) e bun
 
Dane, este o diorama cu arie de sezon la Sinaia. Intreaba-l pe Bogdan cel brasovean cum a dioramit pentru minus grade.
Dai o bere din partea cu inghetzu... :p
 
Nu mai stiu exact ce cantitate am folosit la zona de iarna.
Rezultatul este acesta:







Chiar zilele trecute a "nins" la Sinaia, e zapada proaspata.
 
arata bine,eu vreau sa fac triajul si o parte din munte cu zapada,dar unde gasesc zapada?
 
Danutz, in 2-3 saptamani ninge la Cluj, iti fac io pachet in geanta izoterma si-ti trimit zapada cu stancile, sa nu se strice. Ambalez la metru cub , cum platesti?
Prefer gheatza sau cash, sau lichid, dar daca e rece, ingheatza lichidul si intepeneste ca ieconomia. :p
 
Am luat zapada,am luat spray adeziv dar cum fac,intai dau cu spray sau dau zapada si apoi spray?Cine ma poate lamuri....
 
Salutare.
Am un sfat pentru tine, noi la sinaia am folosit adeziv dat in strat subtire (pulverizat) dupa care am presarat zapada .
Problema mare este ca in unele zone zapada a ramas alba exact ca si culoarea initala iar in altele a prins o tenta galbuie.Sincer nu stiu cauza deoarece ce este la baza (dedesubt ) nu are culori sau tente diferite.
Sfatul meu este sa nu lipesti zapada decat in zonele unde nu sta (inclinatie mare etc. Ea oricum o sa vezi ca in timp devine lipicioasa (absoarbe umezeala).
Pentru a presara zapada uniform foloseste o sita de bucatarie de metal, te ajuta foarte mult.
In zonele unde pui prea multa foloseste un aspirator mic (bucatarie sau auto) care are rezervor si astfel poti aspira zapada si refolosi - alt avantaj daca nu o lipesti.