Pe curand prieneteni!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Eu sunt suma experientelor mele...

Datorita agravarii bolii mele, am devenit o povara pentru familia mea, care nu mai poate suporta cheltuielile lunare cu tratamentul si oxigenul meu, decizia consiliului de familie fiind de de a ma interna intr-un sanatoriu. Asta inseamna moarte clara pentru mine, care sunt un om activ. Lipsa activitati ma va termina curand mai rau decat boala in sine. Lucrul la diorama imi dadea putere sa trec peste boala. Acesta este ultimul meu post aici caci nu stiu daca si cand voi mai reveni! Nu regret nimic si nu invinuiesc pe nimeni, aici am gasit insa prieteni pe care nu ma asteptam sa-i gasesc, aici am reusit sa ma simt implinit.
Multumesc pe aceasta cale tuturor celor ce m-au ajutat, tuturor celor ce m-au inteles. Multumesc lui Silviu pentru perspectiva si lunile de fericire pe care mi le-a daruit impartasindu-mi pasiunea pentru H0.
Multumesc lui Rally caci m-a rabdat cu toate metehnele si nehotararile mele. Din pacate mai am o datorie la Rally dar sincer nu stiu cand voi putea s-o achit. Poate cand voi reveni din sanatoriu voi incerca sa vand toate trenuletele mele si voi plati datoria pe care o am.
Ma simt tare rau si inainte de a pleca am facut un film cu ceea ce am terminat azi noapte la diorama. Pana luni cand ma vor duce cu de-a sila la sanatoriu, voi incerca sa inchid panoul de comanda si sa pun la conservare trenuletele mele mult iubite.
Va prezint acest ultim filmulet. Pe parcusul acestor luni am incercat sa fiu de folos si sa postez din experioenta mea. Sper ca am ajutat macar 1% din cei care AVEAU NEVOIE DE AJUTOR.
Sper ca in lipsa mea, care cu siguranta ca nu se va simti, cei ce vor vizita situl meu http://trenulete.info sa culeaga datele necesare pentru lamurilrea lor. Poate asa vor mai da si cate un click pe reclamele din google (care ar fi trebuit sa-mi asigure o oarecare independenta financiara). Din pacate visele raman doar niste simple vise...
Va multumesc tuturor!



Bafta tuturor si nu uiitati ca...
 
Prognosis,

Este absolut cel mai trist post pe care l-am citit pana acum pe site-ul acesta, si-mi aduce aminte de vorba aceea a poetului "totusi este trist in lume..."

Nu sunt sigur ca imi pot alege cuvintele potrivite pentru a-ti raspunde, si nici nu sunt sigur ca exista asemenea cuvinte...

Probabil ca multi nu-si dau seama, dar de multe ori cei care isi construiesc propria lume pe o diorama fac asta, in cele din urma, pentru a contracara lipsa de control pe care o au asupra lumii reale in care isi desfasoara viata. Atunci cand lumea in care traiesti se zbate in mizerie si deruta, cand politicienii sunt corupti, cand orasele sunt murdare si inghesuite, cand simti ca totul iti scapa de sub control, pe diorama poate sa rasara o lume ideala unde problemele sunt tinute deoparte.

Povestea ta ne aduce aminte insa in mod dramatic cat de mic este in fapt controlul pe care reusim sa-l avem asupra spatiului inconjurator si, in cele din urma, asupra propriei vieti.

Iti multumim pentru adevaratele lectii de modelism pe care ni le-ai dat in tot acest rastimp, pentru faptul ca ai fost un prieten statornic si o prezenta constanta in spatiul virtual al desfasurarii pasiunilor noastre comune feroviare. Si contrar impresiei tale, in mod sigur se va simti lipsa ta!

Iti doresc sa gasesti puterea interioara de a trece cu seninatate prin toate incercarile care-ti stau in fata!

Si intr-adevar.. Freedom is not...free!
 
Prognosis.
este trist sa-ti auzim mesajul inregistrat pe filmul cu diorama la care ai muncit.Desi eu sunt nou pe acest forum,sunt mahnit sa constat ca o boala poate sa determine spulberarea unui vis.
Speranta multora dintre noi, este ca vei reveni cu o capacitate de munca sporita pentru a-ti desavarsi mult dorita diorama, la vremea cand te vei insanatosi. Pt ca noi suntem incredintati ca este doar temporara aceasta inrerupere.
Familia, in mod sigur, nu-si doreste decat vindecarea si menajarea ta in acest moment.
Eu nu voi spune decat:
La revedere!
 
Prognosis,

Cu siguranta iti vom simtii lipsa :( :( :( ,iti multumim pentru tot ce ne-ai invatat,esti un adevara maestru in modelism dar si in viata de zi cu zii si iti urez sanatate sa treci peste toate acestea si asteptam pe forum cu multa dragoste
 
Freedom is not...free!

Cel mai trist lucru pe care il poti auzi in aceasta viata este atunci cand visele iti sunt spulberate. Prognosis , ti-am urmarit deseori lucrarile si am vazut rezultatul muncii tale, esti un adevarat pasionat , esti un exemplu de urmat, nu numai in modelism ci si in viata ,un adevarat luptator.
Sa te intorci sanatos !!
 
Salutare!
Desi nu am avut ocazia sa ne cunoastem, sa discutam s-au sa schinbam pareri (mai degraba sa cer pareri, sfaturi) m-a intristat acest mesaj si nu pot spune decat ca regret nespus si sper ca la revenire sa sa ne putem auzi cu bine! INSANATOSIRE GRABNICA!
 
Prietene Prognosis,

Pentru noi,pasionatii de aici,intimplarea ta este un motiv de mare tristete.Dar,sub aceasta tristete este multa speranta pe care o nutrim ca vei reveni cit mai curind printre noi.
Si nu e numai speranta,ci multa admiratie atit pentru lucrarile tale dar si pentru abnegatia si curajul de care ai dat dovada in tot acest timp.

Sincer,din punctul meu de vedere asteptam cu sufletul la gura sa mai apara vreun post de al tau,sa vedem ce vraji ai mai facut si sa mai invatam cite ceva din experienta ta.Altii cer bani grei pentru asemenea trucuri dar tu ni le-ai impartasit din tot sufletul,asa cum multi dintre noi o fac pe acest forum.

Esti,credem noi,intruchiparea vorbelor "daruind vei dobindi" asa ca nadajduim sincer ca o sa mai vii cu multe trucuri si solutii din care avem cu totii de invatat.

Daca putem face ceva pentru tine,te rog sa ne dai de stire,caci de aceea exista prieteni.

Sa fim optimisti si sa ne rugam lui Dumnezeu pentru sanatatea ta.

Cu toata simpatia,
prietenii din Trainsylvania Railway Club
 
Iti multumesc pentru ce ai facut pentru modelismul feroviar din Romania si ca ai aratat tuturor ca un hobby , o pasiune pe care multi o considera o simpla joaca te poate face sa treci mai usor peste obstacolele vietii .
Am avut multe de invatat de la tine , de la "nebunia ta " si de la perseverenta cu care ai incecat sa rezolvi totul.

Eu personal si banuiesc ca noi toti "colegii de trenulete" asteptam un nou subiect despre diorama ta si finalul automatizarii acesteia.

Insanatosire grabnica si sanatate
Carcotasul din beci
Ioan Bogdan
PS. La inaugurarea beciului sper sa fi unul din invitati
 
Salut prognosis, desi nu sunt un membru prea activ in acest forum, ti-am citit cu mare pasiune postarile despre realizarile tare, imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat si sper ca vei reusi cumva sa te intorci la trenuletele tale si sa ne mai incanti din nou cu ce ai mai facut.
Mult noroc in continuare
Alex
 
dupa cele citite nu iti doresc decat insanatosire grabnica si te asteptam cat mai
curand pe forum,refuz cu incapatanare sa accept alta situatie,decat noi posturi
noi trucuri si acelasi prognosis!D-zeu cu tine!
 
In pare foarte tare rau sa aud una ca asta. :cry: Va doresc insanatosire grabnica; cum a zis si Sandy: " Sa fim optimisti si sa ne rugam lui Dumnezeu pentru sanatatea dumneavostra".
 
Am ramas fara cuvinte....Desi sunt membru nou al acestui forum, mi-am dat relativ repede seama de calitatile deosebite, atat umane cat si "tehnice" ale domnului Prognosis.
Speram si ne rugam pentru dumneavoastra sa reveniti "aici" cat mai repede cu putinta.
Multa SANATATE, maestre !
Cu deosebit respect,
Lapuseanul
 
Prognosis, si eu iti doresc sa te insanatosesti si sa te intorci cat mai repede la pasiunea ta.

La revedere si sa auzim numai de bine!
 
Draga Prognosis,
Roaga-l pe Dumnezeu cu toata sinceritatea si te va asculta. Este singurul care te poate vindeca intr-o clipa.
Invatatura crestina ne indruma sa ne rugam neincetat astfel: "Doamne Isuse Cristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul !"
http://www.youtube.com/watch?v=wOGXdLoNl2w
Dragi cititori ai forumului, rugati-va pentru Prognosis si Dumnezeu ne va lasa pe Prognosis langa noi !!! :floare:
 
Am "corespondat" putin,cind a fost vorba de G.7 si G.8.......ti-am urmarit posturile.......si am vrut sa fac cumva sa ne cunoastem"personal".....motiv pentru care am avut adresa ta la mine,la fiecare trecere prin Slobozia.....si "probleme" am avut ,in perimetrul Sloboziei (sub podul spre Drajna,unde sint numai 4,20m,limitare)...... ,dar ca un "facut",de fiecare data,era o ora "imposibila"pentru deranj sau simplu telefon ( .....noaptea la ora 2.00/3.00)........Am citit abia azi ,cu multa stringere de inima postul tau,Prognosis........(si nu stiu,daca mai esti acasa,sau la sanatoriu),dar ...."Adio prieteni" hai sa-l inlocuim cu "PE CURIND". Mai sint multe de spus,multe posturi de facut......speranta moare ultima! Este greu sa stai mai departe de ceva ce-ti place si iubesti,iar sanatoriul este ceva temporar. Daca nu poti sa ne spui unde vei fi,rog pe cineva din familie sa ne dea adresa unde vei fi la tratament,si s-o puna pe forum.....
Desi traim intr-o tara cu josul in sus,crede in speranta.......CAMPIONII , CAD SI SE RIDICA........RATATII,NU SE MAI POT RIDICA.....,iar tu Prognosis,esti un CAMPION !!!!!!
Iti doresc sanatate maxima si sa ne "auzim" curind.Toate cele bune de la Daniel.
 
Insanatosire grabnica, cand am citit acest pot miau dat lacrimile, e greu sa vezi cum un om ca Prognosis care a facut foarte multe pt modelismul feroviar sa ajunga sa paraseasca aceasta lume a modelismului..
Insanatosire grabnica
 
Va multumesc tuturor pentru mesajele de incurajare. Inca nu am plecat. Cel mai probabil ca maine dimineata in functie de cum vom reusi sa ne organizam. Sanatoriul este la Constanta, intr-o comuna limitrofa numita Palazu Mare. Mai am totusi sperante ca familia sa ma ajute sa nu ajung in acel loc insalubru si uitat de lume. Am reusit ieri sa mai vand o locomotiva precum si telefonu mobil si astazi astept pe cineva sa vina sa ia bicicleta. Daca reusesc sa mai adun ceva poate voi mai intarzia aceasta internare. Nu vreau sa-mi fac iluzii... Am o promisiune de la cineva si pentru o alta varianta undeva in tara la o salina unde sa-mi mai ameliorez boala cel putin intratat incat sa pot veni acasa si sa-mi iau un servici ceva care sa-mi asigure cel putin tratamentul. In fine! Va multumesc inca o data pentru mesaje. Am conservat ce mai mi-a ramas din trenulete si diorama astfel incat sa se deterioreze cat mai putin in lipsa mea! Imi doresc din tot sufletul sa revin si sa-mi continui munca dar... nu se stie niciodata!
Va las cu bine dragi prieteni! Sper sa mi vizitati si situl meu in lipsa mea! Sper sa gasiti informatii de folos acolo si prin posturile de pe forum! Imi cer oertare daca am mai suparat pe unii! Nu a fost cu intentie! Va doresc tot binele dib lume!
Bafta!
 
Salut

Prognosis iti dorect tot binele si multa bafta! Facand ordine la rubrica Atelier am constatat ce contributie mare ai adus acestei comunitati, iti multumim si iti dorim insanatosire grabnica.

La indemnul lui Daniel am schimbat numele acestui subiect, pentru ca noi toti speram sa te intorci cat mai curand cu artificile tale in materie de modelism.

Multa sanatate!