Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si iata un nou filmulet cu fum si sunet nopatea intr-o gara. Romantic nu ?
:)

http://www.cpsolution.ro/Movies/MVI_2784.html
Din pacate nu am putut sa fac copilul sa taca :lol:
 
Sal tuturor ,

Saptamana asta nu am avut timp sa lucrez decat la terasament. Am terminat aproape jumatate din diorama. Aracetul de parchet diluat cu apa face minuni. Proportie jumate-jumate si timp de uscare cam 8 ore.
Cateva poze:
image007.jpg

image008.jpg

image009.jpg

image010.jpg
 
Sal ,

Dupa o perioada de tacere , din motive obiective , revin cu povestea mea, care continua. Tot cautand prin casa un colt de 2 x 1 metri pentru a-mi ridica diorama de pe "mocheta" :) , razi Rally ? ; am gasit un coltisor si iata cum am montat-o (provizoriu) !


dioramacolt.jpg
 
Sal ,

Astazi am inceput testele cu catenara. Din pacate am primit pentru testare 4 stalpi si 2 lungimi de fir. Sper sa o concretizez candva.

cat1.jpg

cat2.jpg

cat3.jpg
 
Am facut schita si sper sa va ajute. Totodata mai pun si poza unui semafor luat chiar astazi.
ATENTIE: Cotele stalpului sunt cu virgula. Am facut o greseala , dar nu am mai stat sa il corectez:
98, 5 mm
38,4 mm
17,5 mm
44,5 mm
11,0 mm
16,0 mm

cote.jpg

semafor.jpg
 
LDH ,

Cu acest tip de dispozitiv se face calculul lungimii firului in viraje. Daca partea pe care calca pantograful iese dintre cele doua semne ale piesei din mijloc , atunci firul si implicit distanta dintre stalpi va fi mai scurta.

sculacalcul.jpg
[/img]
 
salutare pcg
Iti dau un sfat din proprie experienta avand si eu catenara functionala.
Nu folosi foarte des acest tip de alimentare,chiar daca functioneaza foarte bine,pentru ca in timp pantograful se uzeaza si apoi se distruge.
Indicat ar fi sa nu alimentezi pantograful,doar sa il ridici pentru aspect,asa procedez si eu.

Paul
 
Multumesc pentru informatie. E doar in test. Nu am achizitionat catenara. Dar este un sfat ce trebuie luat in seama.
 
Prin stalp cumva ? Sau in cutia de conexiuni a stalpului ? Si al meu este asemanator , dar are si galben.
 
Dreptate are LDH - conf cu realitatea (pe care ne chinuim sa o reproduucem) semafoarele sunt pe partea dreapta .
PS. stai linistit ca eu am montat 12 semafoare cu cabluri cu tot pana sa-mi dau seama ca am comis-o la fel ca tine :oops: dupa care m-au luat durerile de cap :p ca aveam numai gauri ramase pe diorama (era ca o sita) :roll: :twisted: