Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal ,

In aceasta dupa amiaza dupa o incursiune la Rally si dupa ce am mesterit la doua G7 , una a mea si una a lui , iata ce a iesit (fum si sunet mai ceva ca la cinema) :)

http://www.cpsolution.ro/movies/MVI_2754.html
 
Salut,
Inca un motiv in plus sa iau si eu decodor si generator :D .E tare fain.
Cam cat te tine o umplere de ulei?Pentru ce locomotive are sunete decodorul?Din ce material e cosul si ce diametru are,intreb pentru ca vreu sa stiu daca pot pune si eu pe BR 01.5
 
O umplere te tine cam 2-3 minute.Decodorul meu este programat direct pentru BR55(G7) , dar il poti programa cu DIGI BOX-ul cu ce sunete vrei. Cosul pe loco este din plastic si intra in el generatorul care este metalic.
Plasticul trebuie sa reziste la 80 grade pentru a nu se topi. Eu am incercat pe BR.03 dar nu se poate pune.Daca reusesti anunta-ma si pe mine. :)
 
Decodorul este de la Piko. Probabil este fabricat de Uhlenbrock.

http://www.piko.de/e/News_Delivery/August_2006/August_2006.php

Cod 56190
 
pcg a spus:
Decodorul este de la Piko. Probabil este fabricat de Uhlenbrock.

http://www.piko.de/e/News_Delivery/August_2006/August_2006.php

Cod 56190

Nu exista acest cod in baza de date a PIKO , al tau cat a costat ??? .

Multumesc .
 
77 Eur. Pe link-ul care ti l-am dat in josul paginii il gasesti.E adevarat ca nu este ca si cod inca in baza lor de date , dar a aparut deja.Eu l-am luat de la Rally.
 
Modul sunet piko 56190

<r>Modulul de sunet , e noutate absoluta PIKO , au fost aduse 2 buc , unul e la pcq si unul la mine. Pret 282 RON <E>:cry:</E> <E>:evil:</E> <E>:x</E> <br/>
Nu apare pe site dar e trecut in catalogul PIKO<br/>
Sunetele , ~ 6 la numar sunt pt loco BR 55 (G 7.1) . <br/>
Nu functioneaza decat cu decodorul multiprotocol 56121 , care are un slot<br/>
special pt mufa modulului. Modulul de sunet are si difuzor.<br/>
Locomotiva G7 din startsetul digital e dotata cu decodorul 56121 , montarea e facila , punerea la loc a caroseriei locomotivei insa cere indemanare si rabdare... <E>:roll:</E> <br/>
Pcq a scris ca prin Digi POWER BOX , modulul de sunet s-ar putea programa cu alta gama de sunete , asa o fi ... eu n-am ajuns atat de departe si inca n-am vazut "cutiuta" POWER BOX , ca e cam ..."mare"...<br/>
(~500EU) si nu mi-a cerut nimeni sa i-o "imping " <E>:roll:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
<B><s></s>Il las pe pcq sa va scrie care-s sunetele si cand functioneaza acestea. <e></e></B><br/>
rally</r>
 
Re: Modul sunet piko 56190

<r>Am inteles cum sta treaba , pe ce am eu acum , nu se va apropia in veci (depaseste cu mult valoarea "masinii") , dar probabil pe un BR232 sau ceva la fel de faimos , o sa-ti cer sa-mi "impingi" si mie o cutiuta <E>:)</E> , iar cu Power Box-ul s-ar putea rezolva in felul urmator , sa se puna in pretul decodorului un mic procent (ca la vanzarea unei cantitati X de decodoare , sa se stranga o parte de bani , iar Rally sa acopere cealalta parte ) si in felul acesta isi "deschide" serviciu de reprogramat decodoare , unde fiecare isi va reprograma decodorul , cu sunetele care le vrea , contra unei sume .</r>
 
Br-ul 55 intra in gara luminata.Am inceput automatizarea luminilor. Pe moment o casuta si gara.Poza mai jos.

br55ingara.jpg
 
Sal. Povestea continua.

Iata cea mai importanta achizitie din aceasta saptamana.

br242_1.jpg

br242_2.jpg


Si aceasta macara de la Mehano.

vag_1.jpg
 
frumoase achizitii! daca ai locomotive electrice, inseamna ca o sa vedem si o catenara in curind?
vagonul chiar functioneaza? adica poate ridica ceva? e stabil cind ridica?
la deplasarea, sa zicem prin tunel, nu este incurcat de cele 2 cheite? sau la trecerea pe linga stilpii de pe linga calea ferata... intreb deoarece as vrea sa imi iau si eu unul si trebuie sa stiu ce ma asteapta...
 
Daca voi reusi o comanda la Viessman poate voi pune si catenara. Vagonul este super. In functie de cum calculezi tunelele poate merge prin tunele cu cheitele montate. Eu asa il folosesc. Este perfect functional, dar bineinteles manual. De ridicat nu am ridicat mare lucru cu el, dar pare destul de stabil.Dealtfel este destul de greu.
 
Sal.

Astazi am terminat de iluminat pentru tot ce am in momentul de fata casute. Am pus si doi stalpi de lumina in jurul garii. Pozele sunt fara blitz pentru a iesi in evidenta luminile de pe diorama.
Iata ce a iesit :

image001.jpg

image002.jpg

image003.jpg

image004.jpg

image005.jpg
 
Hello ,

Astazi am inceput lucrarile de terasament intre linii. Prima sarja de pietris am pus-o intre liniile din gara.A iesit ceva la modul asta :

ter1.jpg

ter2.jpg

ter3.jpg
 
ce pietris ai folosit?
de ce nu ai luat la culoarea terasamentului? parca arata mai bine asa.
am vazut ca ai pus burete sub macaze in loc de terasament. de ce ai facut asa? niste sfaturi te rog ca in viitor o sa urmez si eu la terasament :oops:
 
Pietrisul e de la Noch. Am facut teste sa vad cum iese.Sincer nu ma deranjeaza foarte tare culoarea atit timp cit il pot vopsi oricand :). Buretele de sub macaze e pus cu spil , asta am invatat-o de la Rally. Daca pui terasament de burete la macaz risti sa blochezi inima macazului si sa nu iti functioneze cum trebuie. Asa pui burete , apoi iti pui tu tersasamentul cum doresti , dar cu grija.
 
sfat

<r>La pietrisul dintre terasamente , merg cateva granule de verdeata , ca si in realitate sunt buruieni ce adora trenurile... <E>:lol:</E> <br/>
De la NOCH , <URL url="http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=369003&navi_Kategorie1=&navi_Kategorie2=&navi_Kategorie3=&navi_Kategorie4="><LINK_TEXT text="http://www.noch.de/de/produktkatalog/ar ... ategorie4=">http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=369003&navi_Kategorie1=&navi_Kategorie2=&navi_Kategorie3=&navi_Kategorie4=</LINK_TEXT></URL><br/>
3 placi de burete terasament HO fara pietris (pt aproximativ 3 macaze) si punguta de pietris.<br/>
RALLY</r>