Pareri pro sau contra Strung precizie Bernardo Hobby 250

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

GFN

Guest
14 Octombrie 2010
694
1.093
LOCATION
Bucuresti
Tot cautand pe internet strunguri de precizie am gasit acest strung mititel Bernardo hobby 250.La prima vedere imi pare ok , fabricate in Austria , nu chinezarii.
Din cate vad are cam aceleasi caracteristici ca Proxxon PD 250E ,dar pretul este cu aprox. 2500 de lei mai putin, ceea ce este excelent .
Acum .
Stie cineva despre aceste strunguri daca sunt bune sau daca se merita investitia ?

 
Ultima editare:
Mda, inca o data mi se confirma ca traim intr-o tara in care totul se vinde la pret mai mare cu toate ca suntem mai saraci decat restul locuitorilor din Comunitatea Europeana.
Ei bine mi-am comandat strungul Proxxon PD 250/E dar nu de la noi ci tocmai din Germania de aici , pentru ca ,cu toate ca vine tocmai de la 2000 de Km , cu transport cu tot care nu a fost tocmai mic (in jur de 34 Eu cu DHL ) am platit pana in 5000 de lei(mai precis 4920 lei ) , iar la noi cel mai ieftin l-am gasit la Hornbach pe comanda in 6-7 sapt la 5500 lei , iar pe site-ul oficial Proxxon Romania este , Atentie 1293 E, adica aprox 6300 lei.
Imi iubesc tara dar asta mi se pare bataie de joc si uite asa contribui la buna starea altora, cum am contribuit si cand am cumparat centrala Z21 Roco, pentru ca este mai rentabil sa cumperi de afara decat de la noi.
 
Ultima editare:
Intotdeauna preturile pe site-urile producatorilor sunt mai mari decat pretul pietei.
Luati Piko sau Roco, cautati apoi un magazin on-line din Germania si o sa vedeti diferenta.
La fel e si la auto, ai un pret de catalog si un pret de dealer.
Hornbach insa...
 
Am vazut si eu ca pe site-ul producatorilor pretul este mai mare , dar aici sunt diferente mari intre site-uri din cele doua tari.
Si Hornbach cumpara tot de la Proxxon Romania care are pretul umflat , cumpara ei cu redeucere dar tot ramane pretul mai mare decat afara.
Am trimis mesaj la Proxxon Romania si am intrebat care este treaba cu pretul asa de mare la noi , le-am dat si linkuri ca sa nu zica ca vorbesc prostii. Tare sunt curios ce raspuns primesc.
 
Ultima editare:
Pretul de la voi nu reflecta valoarea sau pretul in alta parte sau ce crede producatorul ca e un pret recomandat. Reflecta riscul pe care si-l ia un importator cind comanda strungul pe stoc. S-ar putea sa-l vinda, s-ar putea sa nu-l vinda. Asta bineinteles ca e doar un calcul teoretic. S-ar putea sa vinda o mie de strunguri, in care caz face profit mai mare decit si-ar fi imaginat.

Mai e un lucru. Fiecare magazin/retea are o putere de negociere si plateste alt pret pe marfa in functie de cite unitati comanda (si altele) dar in principal de cite unitati comanda. Daca comanda una, e greu sa convingi producatorul sa-ti dea un rabat mai bun. Daca comanzi o mie e alta treaba.

Si-apoi mai sunt costuri locale. Taxe, etc. Cine stie cit sunt astea in Germania si cit sunt in Romania (eu sigur nu stiu). Dar in mod sigur sunt mai mari in Romania. Strungul ala e 720 de Euro in Romania, 700 de dolari in America si vreo 500 de dolari (Australieni de data asta) aicea la mine, ceea ce inseamna ca aicea e mai putin de jumatate de pret ca in Romania.

Strungul din primul post nu e facut in Austria. E facut in China probabil pentru o companie Austriaca care-si pune numele pe el si care plateste compania din China sa faca CTC la un anumit standard. Asa sunt si masinile Optimum (Germania-cica). Toate insa as putea pune pariu ca vin din aceeasi fabrica din China. Nu vreau sa spun ca sunt rele. Primul meu strung a fost exact ca ala - probabil un pic mai mare de fapt - dar bineinteles cu alt nume pe el pentru piata Australiana si acuma am o freza Optimum si sunt foarte multumit de ea. Trebuie sa accepti insa ca primesti ceea ce platesti. Exista (recent a aparut) posibilitatea de a comanda direct din China insa si sunt firme care au deschis depozite in toata lumea, asa ca au stoc local. E un video pe youtube care comenteaza cinstit calitatea si se pare ca e buna (inainte trebuia sa cumperi o masina cu un nume occidental pe ea ca cea de mai sus ca sa fii sigur ca are control de calitate):

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Comparati cu acelasi strung dar fara nici un nume cumparat direct din China pe canalul This Old Tony - The Infamous Minilathe (nu pot sa postez link aicea dintr-o pricina oarecare).

Sculele Proxxon nu au putere si nici rigiditate. Ceea ce e o problema mare. Cea mai mare. Am trecut si eu prin faza asta. Am avut o freza parca cea mai mica, MF70? asa ceva. Nu poti sa faci mare lucru cu ea in metale si nici chiar in plastice iar cutitele de freza costa mult pentru cit de usor se rup si se tocesc. Vorbesc mai ales de munca de precizie. Si precizia vine din rigiditate iar rigiditatea vine de la greutate. Iti trebuie o masina cit mai grea ca sa fie rigida. Gindindu-ma acuma nu sunt sigur care e piata/tinta sculelor Proxxon (vorbesc de freze si strunguri) pentru ca sunt mici si slabute, bune doar pentru piese mici unde precizia conteaza (o abatere de 0,5mm la o piesa de 30cm nu e mult dar la o piesa de 3cm sau si mai rau, una de 3mm incepe sa devina considerabil) dar problema e ca nu poti sa atingi precizia asta decit mergind foarte foarte incet. Atit de incet incit nu stiu daca se merita. Mai ales ca la un pret nu cu mult mai mare se poate lua o masina serioasa (vezi mai jos) care taie, nu gluma, plus ca ofera toata functionalitatea unei masini industriale.

De aia am trecut la o alta masina (mica si ea) dar grea si cu niste dimensiuni mai acceptabile. Diferenta fata de Proxxon e de la cer la pamint. Freza asta (Optimum BF16 - cea mai mica pe care o poti gasi) e suficient de rigida sa taie otel (am taiat si Cromoly pe ea) la precizie de 1/100 mm pe toata lungimea mesei (30cm). Asta e ceva. Aluminiu e o joaca, bronz, alama, etc. Chiar si otel moale e usor de taiat. Cromoly merge foarte bine, dar mai incet (n-am turatia sa folosesc cutitele de carbura de wolfram la capacitatea lor - freza merge pina pe la 3200RPM, mi-ar trebui cel putin 4000-4500). Asta n-o sa reusesti (sau cel putin eu n-am reusit) niciodata pe frezele de la Proxxon. Vorbesc de precizie bineinteles, care vine din faptul ca nu am deflectie la cutit sau in masina (rigiditate buna). Sigur ca nici nu visez sa tai otel pe Proxxon. Dar si in plastice sau metale neferoase trebuie sa iei taieturi foarte mici si dai la manivela pina te plictisesti. Cu freza noua pot sa iau o taietura la adincime maxima (de obicei 16mm) in Aluminiu (orice varianta, 7075, 6061, etc) cu o freza de 6 mm pe toata latimea frezei la toata viteza mea de dat la manivela (fara lichid de racire).

Si bineinteles, costul cel mai important este la scule. Masina in sine e probabil o zecime din citi bani dai pe scule. Dar asta e. Daca vrei sa faci ceva ca lumea n-ai de ales. Voi aveti avantajul ca in Europa aveti acces la piata de mina a doua din Germania, Austria, Elvetia, unde puteti gasi masini exceptionale la preturi de nimica si scule pentru ele. La noi aicea e greu, d-aia am ales sa imi iau o masina noua, chinezeasca dar pentru care pot gasi nenumarate variante de scule la ce calitate vreau sa platesc.

De aicea sfatul meu pentru cineva care se uita la o masina. Masinile noi chinezesti sunt bune iar daca pui un pic de efort in ele pot fi extraordinare. Vedeti canalul lui Stefan Gotteswinter pe Youtube (si el are o freza Optimum dar ceva mai mare ca a mea). Sau RotarySMP - un baiat care a facut CNC dintr-un strung ca cel de mai sus dupa ce l-a modificat (a adus la perfectiune toate suprafetele - probabil cel mai bine "facut" strung chinezesc din lume). Mai ales daca va utiati la pret si comparati cu ce poti lua la aceiasi bani pe piata (Europeana) la mina a doua. Pe de alta parte exista ocazii absolut exceptionale pe piata de mina a doua. Totul e sa le prinzi ca se duc repede. Proxxon nu mai e pe lista mea.
 
Ultima editare: