Pareri pro sau contra Strung precizie Bernardo Hobby 250

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
937
770
Bucuresti
YAHOO
contactless
Tot cautand pe internet strunguri de precizie am gasit acest strung mititel Bernardo hobby 250.La prima vedere imi pare ok , fabricate in Austria , nu chinezarii.
Din cate vad are cam aceleasi caracteristici ca Proxxon PD 250E ,dar pretul este cu aprox. 2500 de lei mai putin, ceea ce este excelent .
Acum .
Stie cineva despre aceste strunguri daca sunt bune sau daca se merita investitia ?

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
937
770
Bucuresti
YAHOO
contactless
Mda, inca o data mi se confirma ca traim intr-o tara in care totul se vinde la pret mai mare cu toate ca suntem mai saraci decat restul locuitorilor din Comunitatea Europeana.
Ei bine mi-am comandat strungul Proxxon PD 250/E dar nu de la noi ci tocmai , pentru ca ,cu toate ca vine tocmai de la 2000 de Km , cu transport cu tot care nu a fost tocmai mic (in jur de 34 Eu cu DHL ) am platit pana in 5000 de lei(mai precis 4920 lei ) , iar la noi cel mai ieftin l-am gasit la , iar pe site-ul oficial este , Atentie 1293 E, adica aprox 6300 lei.
Imi iubesc tara dar asta mi se pare bataie de joc si uite asa contribui la buna starea altora, cum am contribuit si cand am cumparat centrala Z21 Roco, pentru ca este mai rentabil sa cumperi de afara decat de la noi.

Ultima editare:

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
297
75
39
Bucuresti
Intotdeauna preturile pe site-urile producatorilor sunt mai mari decat pretul pietei.
Luati Piko sau Roco, cautati apoi un magazin on-line din Germania si o sa vedeti diferenta.
La fel e si la auto, ai un pret de catalog si un pret de dealer.
Hornbach insa...

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
937
770
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am vazut si eu ca pe site-ul producatorilor pretul este mai mare , dar aici sunt diferente mari intre site-uri din cele doua tari.
Si Hornbach cumpara tot de la Proxxon Romania care are pretul umflat , cumpara ei cu redeucere dar tot ramane pretul mai mare decat afara.
Am trimis mesaj la Proxxon Romania si am intrebat care este treaba cu pretul asa de mare la noi , le-am dat si linkuri ca sa nu zica ca vorbesc prostii. Tare sunt curios ce raspuns primesc.

Ultima editare: