Ocolul dioramei in 80 de zile

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pai stai ca autoru' se refera la 80 de zile de lucru efectiv la dio, nu calendaristicale.

Plus ca tinand neaparat sa invoc pretexte s-a mai lucrat si un modul cu Kremlin, wheatering pe cladiri , sortat argile si alte scuze. E adevarat, trebuia sa fie proptita sina cu pietris pana la ora asta, dar ... va urma. Cand e gata remiza pe langa turnanta ta, obi se va mobiliza exemplar pentru chiul :D
 
obiwan a spus:
pai stai ca autoru' se refera la 80 de zile de lucru efectiv la dio, nu calendaristicale...

:D :D nu o mai da la intors,ca nu tine.in primul post zisesi de 2 luni si jumatate :wink:
 
se reiau lucrarile la ocol, incepem tot cu o constructie destinata pastrarii fanului cosit.

 
Uscatoria si-a gasit locul pe diorama in spatele cotetului de grohh-grohh:





30 de ore de munca pentru 100 de grame si animalele nu au inca din ce bea apa :( Am adunat din padure ceva ghinda, asa ca voi improviza ceva pentru adapare, ceva mai tarziu.

Partea de langa cladirile principale ale viitoarei ferme:

 
Ca de obicei si de data asta ne-ai vrajit...
Insa in halul in care lucrezi o sa iti spunem Cece Obiwan, si vei deveni o legenda pentru ai nostri ... stranepoti?
Asteptam cu interes urmatoarele episoade.
 
Talent ce sa mai, ograda visurilor oricarui taran ! Obi, vad ca animalele nu sunt in curte deci mai ai timp sa le pregatesti si beutoarea , daca nu ai multe prin ograda poti sa faci ceva ligheane oale...sau o cismea de beton cu un robinet deasupra...
 
Ma bucur ca va place si multumesc frumos!

De asta ce ziceti? se integreaza bine pe plai de Maramures?


 
Cum am facut coloanele din mijloc:





Bagheta sectiune patrata din lemn de tei, baitz, apoi acrilic. Am preferat ascutitul profy pentru ca ajuta la centrare , nu prea ai cum da gres.

Cladirile sunt laser cut Noch si Marklin.

Pa!
 
Mai nenea Vali, cladirile sunt de nota 10. Cu PLUS. Dar cu (scuze de cucafonie) calea ferata ce ai facut ? Ca parca a fost scoasa din namol. Cam multa argila pe traverse. Spor ca faci lucruri marete.
 
Waaw !! Textura de zuraveala cu stropi de pe cladiri e facuta de tine sau asa au venit cartoanele ?
 
Rastel, am gresit sita pt argila, trebuia sa trec printr-o textila mai fina . In poza se vede altfel fata de ce-ti permite retina.

Sogard, cladirile am precizat ca-s cartoane si suprafata aspra nu-mi apartine, numa interventia cu vopsea. Se poate face asperitatea respectiva, am incercat. Voi divulga mai tarziu procedura, ma dau savant secretos :D

Toate bune!
 
se presara pe o suprafata umed-lipicioasa rumegus fin strecurat prin ciorap de dama, apoi se sufla vopseaua.


alte gramezi de cherestea si un vas ornamental ambalat:


 
Salut!

Ai facut niste lucrari extraordinare!!!
Se evidentiaza clar prin realism o diorama unde se folosesc cat mai multe materiale existente in realitate( lemn, ipsos,etc).
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Multumesc nenea Dan!

Cladirile mai impozante de la ferma (casa, grajduri) si-au gasit locul pe diorama:

 
super !!! uite cum isi dezvaluie originea maestrul obi in prima poza, foto facuta direct din spatiu cu un super macro .... :)