o altfel de turnanta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

adelinn

New Member
22 Noiembrie 2008
4
0
deva
LOCATION
deva
trebuie sa precizez ca sunt si eu un admirator, al trenuletelor pentru ca deocamdata nu am unul.ceea ce urmeaza e mai degraba un experiment ce sper ca va da idei celor care vor sa faca o turnanta cap-coada.
am plecat de la o mecanica de pick-up ce mi s-a parut potrivita scopului.

apoi am incercat si eu cu un reductor dintr-un odorizant dar solutia nu mi-a placut.ansamblul face o galagie destul de mare.am vazut astazi pe site ca a mai incercat cineva solutia asta.

dupa care cautand altfel de motorase pe un site, mi-a sarit in fata un motoras de cuptor cu microunde asa ca am procurat unul si l-am pus la treaba.garnitura aceea neagra de cauciuc e pusa de mine.


in poza se mai observa unul din senzorii de pozitie.e facut din led si fototranzistor recuperate din mouse cu bila.

 
se poate si fara tranzistori, chestia e sa limitezi precis pozitia sinelor.
 
sigur, se pot imagina multe variante de a opri la un punct fix.eu am ales varianta asta pentru a folosi piese pe care le-am avut la indemana.as mai fi putut folosi microcontacte dar varianta cu bariera optica mi s-a parut mai precisa.de asemenea am exclus varianta de actionare cu un motoras pas cu pas din cauza electronicii de comanda mai complicata.dezavantajul este ca motorasul este la 220v desi daca ma gandesc s-ar putea ca prin rebobinare sa fie folosit si la o tensiune mai mica.am obtinut un timp de 2 minute si 50 secunde la o rotatie completa. cred ca e cam mult dar se mai poate reduce.in schimb precizia e ridicata prin faptul ca se reduce mult rotatia cauzata de inertia motorului.din cate am inteles sunt 2 tipuri de motoare pentru cuptoare cu microunde, cu clichet si fara clichet.eu am nimerit unul fara asa ca a trebuit sa-l desfac si sa-i fac un mecanism de clichet.diferenta intre cele doua motoare e ca cel fara clichet are sensul de rotatie aleatoriu pe cand cel cu clichet se rotesteste in acelasi sens tot timpul.e silentios si are 5-6 ture pe minut.