Nurenberg 2008

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna sandy,

raportez si eu din discutiile de pe forumurile straine, pe scurt...

mai intai, concentrarea pietei s-a incheiat; dupa ce Fleischmann a fost preluat de investitorul germano-austriac care controleaza si Modelleisenbahn GmbH (Roco), nu au mai ramas decat 3 grupuri de firme "mari" si anume Maerklin (Maerlkin, Trix/Minitrix, LGB), Roco/Fleischmann si Hornby (Arnold, Lima, Rivarossi, Jouef, Hornby), acesta din urma fiind in negocieri cu Bachmann/Liliput pentru o "unire"

o alta tendinta este "deschiderea" producatorilor si atentia din ce in ce mai mare pentru cerintele pietei... toate noutatile Maerklin/Trix sunt bazate pe ce se cere pe forumuri, nimeni nu mai produce azi modele "superflue" (ultimul exemplu, BR95 Flm de anul trecut, desi exista relativ corect si la Piko si la Liliput)

o a treia tendinta este luarea in calcul din ce in ce mai mult a pietei "externe" din afara Germaniei... Piko incepe sa produca pe N (BB66000 si vagoane Corail) pe N exclusiv pentru SAI in Franta, alte firme se orienteaza din ce in ce mai mult spre Europa de Est si mai ales Rusia, o piata necunoscuta pana acum si extrem de dinamica...

HTH
Horia
 
viyavi de 060 DA nu se stie inca nimic sa vedem daca se vor produce intii cele dumy in celelate variante si apoi sa vedem daca cei care vand in romania trenulete se angajeaya sa achizitioneze mai multe bucati pentru a fi rentabile pentru producator.
Ma uitam la mehano nu era lume de loc la standul lor si cat am stat eu pe acolo nu prea am vayut pe nimeni asas ca ramine sa vedem ca va fi.
scuze ca nu m am logat radu sofran
 
dupa informatiile mele productia 060DA in versiunea romaneasca este bine definita si se va face inca in prima parte a anului 2008... sunt convins ca importatorul (importatorii) pot da mai multe amanunte :)