Noutati in colectia PDI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Susţinerea carcasei, metalice, în dou㒠puncte prin cele dou㒠şuruburi, face ca aceasta s㒠se comporte ca o cutie de rezonanţă’. Zomotul cuplajului (metal pe metal) este amplificat, aşa c㒠vechea 214/12 Liliput nu e prea silenţioasă’. Dar şi pentru asta gasesc eu o soluţie!

Am intrat decurand in posesia unei 12 006 si m-am izbit EXACT de aceeasi problema cu cuplajul metalic intre motorul electric si angrenajul melcat. Eu am solidarizat piesa de aluminiu pe axul motorului prin lipire cu poxipol. Apoi pt. a mai atenua zgomotul, am invelit piesa de aluminiu in fasii subtiri de patafix. Gabaritul ei a crescut, dar intr-atat cat sa intre fortat si fara joc in piesa "mama" din cadrul angrenajului melcat. Practic jocul a fost eliminat si intre cele 2 suprafete de metal, ce intrau in contact si faceau zgomot, se afla acum un strar amortizor de patafix. Sa vedem cat de durabila in timp e solutia ...
 
Wuau! "Noutati"! Maerklin, Marklin, Märklin!
Azi, proaspete....din anii '60! :D
Cel mai "nou " catalog pe care il aveam era din '69! Acum am primit unul '64-'65!




:confused: :confused: Ce o fi aici... :confused: :confused: :confused:




...continuarea in numarul viitor...cum se spune: same time, same channel..

PDI
 
Ja, ja! Si felinare iluminate la macaze.... si la capete de linie la fel....o tempora....
In anii '60 jucaria Marklin era ceva de exceptie... Cum vorbeam si cu amicul din Italia care mi le-a facut cadou.... (c'est a dire MOCKA!) "Pretul unui Marklin era cava fata de Lima sau Rivarossi...."
PDI
 
C’est à dire ça?!



Noooon! Ala e bunicu inainte sa se insoare! (Ti-am scris in germana alsaciana, dupa cum vezi....)

PDI
 
PDI, ai mare grija de portret, cu asa ceva poti speria ciorile care este! Mi-ar prinde bine unul, dar asa, 4/6 metri, sa stau linistit. :evil:
 
...pe ecranele de la magazinul Cocorul (redivivus)....sau pe panourile luminoase din intersectii....????
 
Bre nea Vali, eu stiu ca nu esti originar din Ardeal....dar asa imi place graiul tau dulce....

PDI
 
vezi nena PDI ca ai expus simboluri fasciste si sar putea sa te caute si pe tine baietii aia de la interne cum i-a cautat si pe flacaii care l-au injurat pe base pe net :D
 
io-l injur pe base feis tu feis, sa ma caute cu toti pedeleii lui, dar hai sa revenim la topicul lui PDI, tre' sa recunoastem ca are piese beton! si pe pereti, si pe orizontala ;-) Yuuuuuumy!
 
bugy234 a spus:
tabloul il vreau

:D :D stapanul lui sigur vrea sa il marite :p

MARIANRAHOVA,

atata timp cat simbolurile sunt expuse in scop educativ,cum este cazul modelismului,oamenii lui Partzz Voda nu vor umbla cu limbile scoase...
obiwan a spus:
...feis tu feis...

mai bine ai incerca fass tu fass... :pig:
 
cosmin 78. unde este scopul educativ aici?. poasibil, daca era pe langa el macar un vagon care sa ii fi apartinut lui hitler s-au sa fi apartinand macar perioadei hitleriste ai mai putea face o legatura.
dar cum azis si obi mai bine s-a revenim la colectia lui pdi si sa lasam discutele legislative pentru elte topicuri.
 
MARIANRAHOVA a spus:
cosmin 78. unde este scopul educativ aici?. poasibil, daca era pe langa el macar un vagon care sa ii fi apartinut lui hitler s-au sa fi apartinand macar perioadei hitleriste ai mai putea face o legatura....


am mai aspus-o...modelismul...sau nu are scop educativ?
PDI este "addicted" epoca II DRG :wink:...adica taman cand era mustacioara la putere ...iar de propaganda nici urma...ai vazut tu undeva asa ceva?vreun cuvant care sa faca aluzie?pur si simplu si-a expus niste "vechituri"...