Noutati 2021

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cred ca merita o privire si BR 216 in varianta Piko Expert. In opinia mea nu e "rea" deloc.
 
Stiind ca 216 de la Piko este o locomotiva unicat, 216 010, o "struto-camila" intre preserie si serie care se poate folosi doar in mod limitat daca respectam realitatea.
 
Tillig H0.
Tillig 70051. Set 3 vagoane, Localbahn Debrecen, PKP si un vagon CFR, descoperit tip Ks ep 2. Noutate 2021 trimestrul 3.

Tillig 74954. Vagon pasageri, Bautzen, ep. 5.

Tillig TT.
16256. Ava 200 rosu fara dunga alba.
 

Atașamente

  • Screenshot_20210827_094945_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20210827_094945_com.google.android.apps.docs.jpg
    123 KB · Vizualizări: 20
  • Screenshot_20210827_094932_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20210827_094932_com.google.android.apps.docs.jpg
    105,3 KB · Vizualizări: 19
  • Screenshot_20210827_094003_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20210827_094003_com.google.android.apps.docs.jpg
    110,6 KB · Vizualizări: 17
Nu-mi dau prea bine seama de datele de revizie din pozele de pe site-ul HGD insa daca aceasta e intr-adevar 1953 asa cum banuiesc atunci sunt cateva discordante evidente intre inscriptii - unele sunt prea "tarzii" iar altele nu se mai foloseau in forma aceasta in anul respectiv. Vagonul pentru oratanii pare mai corect.

Insa inainte sa ma pronunt as dori sa vad niste fotografii concludente aici pe forum din partea celor care au setul acasa. :)
 
A aparut setul CFR cu vagoane tip YA/B70 epoca IV, produs de Tillig pentru AF, se gaseste la Trainshop si la TA, banuiesc ca in curand si la alti distribuitori.
 
Din ce am inteles de la propietarul magazinului Trainshop, saptamana aceasta vor ajunge seturile Tillig cu vagoane refrigerente CFR, epocile III si IV.
 
De la Sudexpress avem vesti noi, s-a inceput distribuirea locomotivei Stadler EuroDual:


Si anuntul oficial pentru N:


Iar neoficial, va urma si la TT.
 
Prezentare locomotiva ESU KG230 B:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Nu stiu daca este un caz izolat dar am vazut si oameni nemultumiti de scaderea calitatii ESU la produsele lor:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Wow
Reacții: GFN
Stai linistit ca sunt o gramada de oameni nemultumiti de materialul rulant ESU/Pullmann.

Din pacate nu sunt modele facute sa dureze. Multe subansamble sunt executate din materiale plastice inadaptate, multe piese electronice se defecteaza. Asa e cand vii cu o lista luuuuuuuuuunga de echipamente si incerci sa le produci la cel mai ieftin chinez pe care il gasesti.
 
Am dat absolut din intamplare peste o serie de modele H0 ale locomotivei MAV clasa M47.2 (M43), made by Uzinele 23 August.
Producator ar fi IHModels (de care eu nu am auzit pana acum) si costa mai mult decat... mult, dar cu siguranta exista o explicatie in acest sens!? o_O :)

Link spre pagina produs cu mai multe poze ale modelului:
https://shop.modell.hu/dizelmozdony-m47-2011-dacsia-mav-iv-hangdekoderrel

Link spre cele cinci modele disponibile:
https://shop.modell.hu/kereses?q=dacsia&t=-1

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.



Happy X-mas everyone! :D
Niki



P.S.: pentru admiratorii clasei M41, modelul Fuggerth urmeaza (in sfarsit!) sa fie inlocuit pe teren de o noutate MTB:
https://mtb-model.com/pages/product.php?id=303&lang=en&meritko=H0

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.