My Marklin Collection

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interzis

Active Member
13 Noiembrie 2009
165
0
Arad
LOCATION
Arad
Salutare,

Pai daca tot m-am apucat de "boala" asta si daca tot am bagat denumarati bani in asa ceva, macar sa-mi prezint si eu "flota"

Incep cu cele mai batrane exemplare, din politete :)

Un set Marklin din '57, compus din 9 vagoane de calatori, integral din tabla, alergat de BR 89005 deja digitalizata mfx si "afumata".




In colectie au mai aparut intre timp 2 loko BR-89 din care una (BR 89006) s-a si ales cu decodor lokpilot mfx. O asteapta si un generator de fum.
A doua e inregistrata din pacate tot cu 89005 dar asteapta sa fie digitalizata si renumerotata. :)
Toate de prin anii '50.
 
Ca sa pastrez ideea de aburoase, urmeaza mult injurata BR-39 de la Rivarrossi :D
Re-energizata prin nenumarate interventii mecanice si prin inlocuirea decodorului original cu un loksound. O asteapta si pe aceasta un generator de fum.
Inca e pe post de "nava amiral"

 
Urmeaza si prezentarea primelor achizitii, 2 starter-set-uri 29476 cu BR-218 si 29475 cu BR-146.
218 e prima mea loko si tot prima loko stricata de mine. si reparata. :)
Dotata acum cu decodor lokpilot mfx. Probabil va primi si un sunet dar inca asteptam noi alocari de buget ;)



Din pacate BR-146 a ramas fara tampoane si pantografe. Le-au furat tiganii... :|
 
In imagini se mai vede o loko Bachmann, americana. E model DCC si a ramas prin colectie pe post de cobai. Poate voi incerca vreodata sa-i adaptez o patina si sa o convertesc ptr AC.



Deocamdata atat. :)
O sa public si imagini cu vagoanele... :)
 
Ahh... uitasem sa ma laud exact cu mult asteptata (inca e pe drum) pretendenta la postul de "nava amiral"

BR-12 de la Marklin. E asteptata atat de mine cat si de un mfx sound decoder si de un generator de fum :)



Din pacate doar imaginea luata de pe eBay.
 
continui cu publicarea imaginilor :)

din nou, cele 3 BR-89 si BR-39-le in alte unghiuri


si acum vagoanele:
etajatele marklin, o garnitura de la roco, doua vagoane piko, 5 lima


si cele de marfa:
 
Atentie, biela de avans si cea de conducere ale aburoasei BR39 au fost putintel fortate si se afla in pozitii nefiresti! Uita-te aici si ia masurile necesare.
Remedierea se face cu locomotiva in mers FOARTE incet, pana cand articulatia dintre aceste doua biele poate fi impinsa cu degetele usor spre inainte, bielele revenind astfel la pozitiile normale.
 
saebbs a spus:
Ahh... uitasem sa ma laud exact cu mult asteptata (inca e pe drum) pretendenta la postul de "nava amiral"

BR-12 de la Marklin. E asteptata atat de mine cat si de un mfx sound decoder si de un generator de fum :)



Din pacate doar imaginea luata de pe eBay.

Aia chiar e BR 12?

La BR 12 din cate stiu e formula 1-4-2 si inaltimea alta.

nu prea seamana:




mai curand ai propagat un 01 sau 03
 
@mpursu
frate, ce ochi ai! :)
adevarul ca nu am dat atentie la detaliul asta, m-a interesta in primul rand sa o vad ca ruleaza cum trebuie.
multumesc inca odata de sfat, o sa iau cat de curand masurile necesare.
 
@obiwan, e modelul 3310 de la Marklin care zic ei ca e BR-12...
intradevar, apar mai multe "variante"...
nu stiu mai multe sa zic, eu inca sunt novice in d-astea! :)
cum apare cum o "imortalizez" si o pun aici... :D
 
uite asta ar trebui sa fie:
http://photos.liveauctioneers.com/houses/stoutauctions/19585/0310_1_lg.jpg
 
Salut,
Locomotivele DB BR012 au fost locomotive BR01 modificate pe ulei.......
http://www.m-esch.de/dampflok/dampflokomotive_br_012.htm
 
ah... deci BR-12 nu e acelasi lucru cu BR-012 ??
ups! my mistake in cazul asta! eu astept de fapt o BR-012 dar am crezut ca "zero" nu se mai pune! :D
scuze la toata lumea ptr confuzia generata!
 
saebbs a spus:
@mpursu
frate, ce ochi ai! :)
adevarul ca nu am dat atentie la detaliul asta, m-a interesta in primul rand sa o vad ca ruleaza cum trebuie.
multumesc inca odata de sfat, o sa iau cat de curand masurile necesare.

E meserias, nu gluma! Stapanul Bielelor!
 
da, am luat ceva... :)

deocamdata mi-am facut 2 rame din lemn, 125x200cm, acoperite cu osb de 8mm si pe care intentionez sa le montez in L, sa iasa ceva de 325x200cm.
pe chestia asta vreau sa fac un traseu pe 2 nivele cu 3 statii cu minim 2 linii fiecare si o bucla de intoarcere ptr ambele sensuri.
inca sunt la stadiu de wintrack dar cred ca ma apropii de varianta finala.
nu prea imi place ca nu-mi ramane spatiu suficient astfel incat sa incapa si un mic triaj sau macar sa fac o gara cu 4-5 linii. din cauza asta cam regret ca n-am ales o scara mai mica. :D

si nici nu am inceput sa montez liniile ptr ca nu am gasit o varianta care sa-mi si placa ptr fixarea lor pe osb. oricum trebuie sa gasesc si o solutie ptr ridicarea primului nivel macar cu 3-5cm ca poate-mi vine chef si de vreo balta pe acolo (daca mai ramane spatiu)

referitor la fixarea sinelor, C-Gleis cu terasament, ma gandeam la o varianta ceva mai "flexibila", adica la fixarea lor cu banda de scai, cum e la adidasi.
am gasit la obi banda d-asta, lata cam de 3cm daca nu ma insel.
ma gandeam ca o parte o fixam pe diorama si cealalta parte sub sina, si din cate banuiesc s-ar comporta bine la partea de izolare fonica. adica nu ar mai transmite vibratiile catre diorama.
dar inca nu am testat. o sa merg sa cumpar ceva banda sa testez.
 
tnx macleod, da am inceput cam "fortat", ca sa nu zic "in forta" :D
sper sa fie gata macar la nivel de prezentare pentru "Zilele Aradului", prin august parca...