MultiMaus - eroare 1

Pok

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2007
132
0
Brasov
Am dou㒠locomotive la care încerc s㒠schimb adresa decodorului folosind un şoarece ROCO.
Este vorba de dou㒠aburoase fă’cute de Broadway Limited Imports, şi .
Prima are decodor QSI Quantum şi a doua are ceva proprietar, bă’nuiesc tot pe baz㒠de QSI Quantum.
Problema este că’, în momentul în care dau OK s㒠scrie noua valoare în CV1, dup㒠două’-trei secunde de la comandă’, centrala-mi afişeaz㒠ERR1 şi adresa ră’mâne la fel ca înainte.
în documentaţia de la ROCO eroarea 1 are descrierea: Not compatible for programming.
Ce aş putea s㒠fac, de fapt exist㒠ceva de fă’cut spre a remedia situaţia?

(în rest, locomotivele funcţioneaz㒠OK, cu sunet cu tot.)

uhu

Active Member
Trenulist
20 Martie 2009
123
0
36
Lugoj
Buna, QSI, Tsunami si alte decodoare americane au condensatori si MultiMouse-ul nu ii poate programa. Eu pentru a programa colectia de americane folosesc statie NCE Power Cab, cu multimouse-ul nu o sa poti sa le programezi ci numai sa le folosesti...

Gyuri

Active Member
Trenulist
14 Septembrie 2010
129
1
Cluj-Napoca
Salut,

Incearca sa legi intre sina de programare si statia Roco (doar pe timpul programarii !!!!) o rezistenta de 10 pana la 22 ohmi (putere intre 1-5 W). Rezistenta se introduce doar pe unul din fire. Este preferabil ca programarea sa o faci pe o sina separata, si sa te asiguri ca nu este niciun alt consumator pe sina, decat locomotiva cu decodorul in cauza.

Spor.

Gyuri

Pok

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2007
132
0
Brasov
Gyuri, melţumesc pentru sfat.
Am interpus o rezistenţ㒠de 22Ω, 5W şi am reuşit s㒠programez ambele locomotive.