montare cuple digitale

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

BR01DB

Active Member
3 Martie 2009
70
0
Corbeanca/Bucuresti
LOCATION
Corbeanca/Bucuresti
am cumparat de curind doua tipuri de cuple digitale, si as dorii sa stiu cum se monteaza pe o locomotiva digitala.
cuplele sint modelul urmator : 4 polige Stromubertragung. Passend fur HO Fahrzuge mit NEM-362 Schacht.Besonders fur feste Zugverbande geeignet. (5,50 euro setul de doua cuple)
si modelul viessmann zweipolige Stromfuhrende kupplungen. Passend fur NEM-362 Schachte (11,50 euro setul de doua cuple)
(cele doua modele de cuplele sint diferite, deci nu sint compatibile)
unde se fac legaturile ?
pot sa pun o astfel de cupla si la vagoane ? sau cel putin la primul vagon care se leaga de locomotiva.
 
Desi recunosc ca nu stiu germana, tare cred ca este vorba de cuple conductoare (care transfera curent) si nu de cuple digitale (care cupleaza/decupleaza la comanda) :D
Primul tip de cuple conductoare par sa aiba 4atru poli, iar al doilea tip pare sa aiba doi poli. Ambele se pot plasa in mecanismele port-cuple moderne, in locul cuplelor interschimbabile standard sau close.
Legaturile se fac... in concordanta cu ce doreste posesorul. De exemplu, cuplele cu doi poli pot sa transfere pur si simplu alimentarea intre toate componentele trenului (locomotiva + vagoane), fapt care ar elimina fara drept de apel toate problemele ridicate de contactele mai mult sau mai putin perfecte dintre roti si sine. Cuplele cu 4atru poli pot sa transfere fie alimentarea si iesirile de lumini (de exemplu luminile din spatele trenului), fie plusul comun (albastru) si cateva iesiri de functii (verde, violet), fie... etc
 
Este vorba despre cuple care pot alimenta vagoane cu lumini sau alte asemenea accesorii, nu cuple specifice locomotivelor de manevra; acelea sunt mai scumpe si se leaga de ex. la firul verdeal decodorului, deci la un f anume putand fi actionate prin respectivul buton; ca asta e situatia cu "stromfuehrende"- deci care conduc curent; cuplele celelalte care pot deculpa/ cupla garnituri sunt ceva mai scumpe si nu stiu daca se mai fabrica; de fapt cred ca avea cineva de vanzare pe forum unele cu aprox. 100 ron/buc...
cele bune
Bogdan
 
Cuplele descrise nu au nimic de a face cu cele digitale, se folosesc pentru transmiterea curentuui in tren.

4 polige Stromubertragung = ...cupla are 4 poli

se folosesc intre loco si tender sau automotoare unde trebuie conectate si luminile de la vagonul cu post de conducere.
Besonders fur feste Zugverbande = in special pentru cuplari fixe ( permanente )

zweipolige Stromfuhrende kupplungen = cupla cu 2 poli
acestea sunt in special pentru vagoane, de obicei se pot decupla cu ajutorul sinelor de decuplare
 
cuplele se monteaza pe locomotiva, cu F1 se decupleaza la un capat, cu F2 la celalalt capat, dar daca doresti cred ca se poate monta si pe vagon daca este loc pentru decodor si daca vagonul are alimentare de la sine
 
La decodoarele cu 8pt pini, firul albastru este plusul comun, fatza de care sunt lasate in aer sau conectate la minus firul verde (AUX1), firul violet (AUX2), firul maro (AUX3), firul alb (lumini inainte) si firul galben (lumini inapoi). Deci toate dispozitivele de pe locomotiva (cu exceptia motorului, care este conectat la firul orange si firul gri, total independent de celelalte) se conecteaza cu bornele pozitive impreuna la firul albastru, iar cu bornele negative fiecare la firul respectiv (verde, violet, maro, alb, galben).
Cuplele digitale pot fi conectate in paralel, iar grupul respectiv sa aiba o borna la firul albastru si cealalta borna la firul verde (AUX1) sau la cel violet (AUX2) sau la cel maro (AUX3); astfel ambele cuple sunt activate simultan odata cu punerea la minus a iesirii respective. Daca se doreste activarea lor independenta, atunci cate un fir de la ambele cuple se conecteaza impreuna la firul albastru, iar celelalte fire merg la iesirile corespunzatoare (verde, albastru, maro).
Dupa cum bine spune HGD, decodorul trebuie setat astfel incat sa comande adecvat cuplele digitale. Nu mai tin minte nici eu care sunt polaritatile firelor cuplei digitale, deci ii rog pe cunoscatori sa completeze aceste informatii.