Modulul pentru pozele lu' rastel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
Hello to everybody, m-a traznit gandul sa fac un modul (cam mult spus, mai degraba un segment) avand ca tematica o baza militara din Germania Federala din timpul Razboiului Rece. Problema este ca nu am nici o sursa de inspiratie......
Gardul din sarma ghimpata sa fie mai la stanga ? :D

Thanks in advance for your help,
rastel (de armament).
 
Eu am cautat pe gogule earth, pe limita fostei granite de na N la S. gasesti din loc in loc super poze vechi.

E.
 
Ce de praf............. dupa o luna de cautari nu am gasit aproape nimic. Cateva poze si atat. Help ca trece anul si raman tot la faza "am de gand sa fac......" :(
 
Vezi wikipedia, siteuri de istorie, gogule imagini. Ma sunt site-uri istorice gen Hystoria.
Poate pe siteul NATO, Pentagon, etc. gasesti ceva materiale.

Spor la sapat.

E.
 
Ca cam lasai balta ideea cu razbelu rece, dar nu si cu modulul pentru poze. Asa ca ma apuca un dor de munca de nu se poate. Pentru inceput un pod de la Auhagen. Care o sa treaca peste o sosea si poate si peste un rau. Deocamdata.
Podul aproape montat, facuta frectie la picior de pod. Nu prea imi place cum a iesit, asa ca astept sugestii. Oare sa sterg si cu putin maro ?


In stanga plasticul chior:
 
Vezi ca ai montat gresit elementele !

http://auhagen.de/inhalt/cms/front_content.php?idcatart=102&xtc_pid=21331
 
Asta vazui de ieri, se va corecta. Problema e de culoare / nuanta / etc. la betoane. Asta nu-mi place....
 
Cel mai usor era sa "rostuiesti" placile inainte de a le ansambla, iar dupa aceea tranteai niste scurgeri de mizerie, rugina......Acum te vei chinui, dar o sa-ti iasa !
 
Ma ajuta.... pilele (parca asa le spune) sunt facute manual ? Din extrudat ? Podul zici ca e adevarat. Se poate spune de unde a fost achizitionat ? Si la ce pret ?
 
Addicted, scorul nu mai stiu exact, in jur de 100. Zidurile sunt din kit, e spuma fina de Noch. nu erau asa elementele, m-am jucat cu pensula :D
 
rastel, murdareste culeele cu o pensula stearsa bine de vopsea pe un carton. eventual in directia scurgerii apei cu rugina de pe pod pe piatra. adica alege un maron combinat cu rosu. tine minte , sterge bine pensula si nu da cu varfurile niciodata ci cu laterala sa. firele sa fie paralele pe planul de vopsit.
 
Arata bine pilele,eu trebuie sa ma apuc de ele dar sant cam praf la capitolul asta.
 
Esti mai aproape de LDH, te initiaza omul. Daca nu are timp, esti invitatul meu ;-)
 
Pai de trecut am trecut... ca gasca prin apa. Am vazut si am bagat la cap, dar de aplicat mai greu. Reusesc eu pana la urma :-x . Momentan se suspenda lucrarile si vopsesc la cartoane pana iese ce trebuie.
 
La amiaza am avut o discutie importanta. Eu si cu mine. "Ti-am spus ca e plastic ? Tu nu si nu, Batman, Batman !" Asa cu am luat o bucata de extrudat portocaliu, am taiat, am slefuit, am rostuit, vopsit si a iesit asta:

Arata muuuult mai bine. Maine il fac si pe celalalt. Cam ce dimensiuni maxime pot avea blocurile de piatra din zidarie ? Am facut si de 60 - 70 cm. Oare sunt prea mari ?