Modul diorama vitrina HO (pas cu pas)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Incep acest subiect cu doua placi de extrudat. Modulul are 77L, 30l, 32h.
Este destinat prezentarii unei mici colectii intr-un volum de mobila. E relativ experimental, va contine doua linii la niveluri diferite.

Subiect dezbatut indeosebi pentru cei care vor sa diorameasca ceva la dimensiune redusa. Poate fi folosit si pentru foto, conditia e lungimea garniturilor (preferabil compuse din vagoane scurte) .

Asadar, incepem. Voi folosi ca baza o placa de polistiren extrudat, la fel si placa din spate, lipita perpendicular pe laterala orizontalei.

Inainte de a lipi cele doua placi, am practicat ceva taieturi in partea superioara celei verticale. Acestea vor insinua mai mult sau mai putin peretele stancos. Se poate si fara, dar cred ca efectul e vizibil cand dai cu capu' in polistiren ca stanca :D




Urmeaza intariturile ce vor rigidiza modulul. Acestea au diferite forme, paralelipiped, triunghi, etc. Apoi va fi definit traseul feroviar superior, pentru a avea o marja intre relief si calea ferata. Adica:

 
Am lipit sina pe traseul descris de polistirenul mai verde. Aceste suprainaltari au de obicei sectiune trapezoidala.




Voi face o scurgere de apa pe sub traseul superior, spre partea stanga a modulului. Intre timp, un mic zid lucrat cu bisturiul. Acesta va proteja terasamentul din planul secund.





urmeaza umplerea spatiilor dintre bucatile de polistiren cu ghemotoace de ziar.
 
super zidul, eu am incercat ceva similar dar pentru o imitatie de caramida : taiat cu bisturiu, sapat spatii intre taieturi cu un betisor de lemn ascutit ca o surubelnita dreapta, vopsit totul in rosu, apoi adaugat in crapaturi glet , dupa care lac transparent revell pentru omogenizare ( cred ca putin a atacat polistirenul, ar fi trebuit ceva fara diluant organic)



apa de care pui ?
 
interesanta lucrarea, ceva in genul asta vreau sa fac si eu. pentru a nu se rupe baza de polistiren, vreau sa pun sub el placa de carton gros din care se fac fundurile de dulap la mobila. ce problema am eu: cum sa imit denivelarile intr-un rambleu, mai exact cum sa le fac sa arate natural.....
 
manlif2_0 a spus:
interesanta lucrarea, ceva in genul asta vreau sa fac si eu. pentru a nu se rupe baza de polistiren, vreau sa pun sub el placa de carton gros din care se fac fundurile de dulap la mobila. ce problema am eu: cum sa imit denivelarile intr-un rambleu, mai exact cum sa le fac sa arate natural.....

polistiren extrudat, apa + glet+ hartie crep peste sau fasa ghipsata.
 
doru,

la constructii in polistiren extrudat recomand acrilice...desi am folosit si enamel Revell si nu am avut probleme.nu sunt sigur,diluantul sintetic nu ataca polistirenul...celulosul il mananca,iar acetona il inghite :D
creionul cu mina moale,ascutit si apoi rotunjit capatul usor,este foarte bun pentru trasaje in extrudat.
 
cosmin78 a spus:
doru,

la constructii in polistiren extrudat recomand acrilice...desi am folosit si enamel Revell si nu am avut probleme.nu sunt sigur,diluantul sintetic nu ataca polistirenul...celulosul il mananca,iar acetona il inghite :D
creionul cu mina moale,ascutit si apoi rotunjit capatul usor,este foarte bun pentru trasaje in extrudat.

lac transparent acrilic nu stiu sa fie, in plus trebuia da ceva pentru a se fixa structura. nu folosesc creion pentru ca lasa urme.
 
cosmin78 a spus:
doru,

la constructii in polistiren extrudat recomand acrilice...desi am folosit si enamel Revell si nu am avut probleme.nu sunt sigur,diluantul sintetic nu ataca polistirenul...celulosul il mananca,iar acetona il inghite :D
creionul cu mina moale,ascutit si apoi rotunjit capatul usor,este foarte bun pentru trasaje in extrudat.

lac transparent acrilic nu stiu sa fie, in plus trebuia dat ceva pentru a se fixa gletul pe structura . nu folosesc creion pentru ca lasa urme.
 
depinde cat de tare apesi creionul. Poti apasa pentru conducte sau pentru semne... :D
 
dupa umplerea golurilor cu ziar, am acoperit suprafetele accidentate cu hartie (folosesc hartia care provine din ambalajele de incaltaminte), imbibata in amestec de apa+aracet cacaniu :D . Inmoi numai o parte, cea care vine dedesubt, apoi cu pensula o mulez pe sol. Din resturi de polistiren am lipit ceva stanci desprinse din versant. Cam asa arata in acest moment:

 
Acum am ajuns la vopsitul sinelor, pentru redarea ruginii. Folosesc vopsea Revell mata, diluant, o pensula fina si mana dreapta, ca cu stanga nu le am :D




cat este vopseaua cruda, incerc sa o indepartez de pe suprafata de rulare, folosesc o scobitoare.




Diferenta intre sina vopsita si ne...




urmeaza sa dau cu acrilic la baza traverselor pentru a nu lasa sa se intrevada culoarea polistirenului printre pietrisul aferent. Deasemenea, voi pensula un pic traversele, sa vedem ce iese.

Va urma, timp sa am...


 
Am facut o proba de acoperire, asa ca acrilicul la baza traverselor nu se mai aplica. Cacarevasasica, trecem la treaba. Pietris de Woodland si cutie de la Florinn, sa nu spuna lumea ca nu fac reclama:




Cam plina aria, asa ca recurgem la o pensuleala de corectat. Trag surplusul de-a lungul sinei, apoi bag deshtiu si ma misc pana nu mai ramane pietris pe traverse.




 
mediu. amestec, etc.

In partea stanga am construit un zid dupa metoda proprie, bucata cu bucata. a urmat vopsirea suprafetelor in culori inchise, astept sa se usuce bine, dupa care trecem la gri si alb superficial.






Mai e de lucru la gaura pe unde se scurge apa pe sub linia superioara, ma gandesc la ceva in genul portalelor de tunel pentru o linie.
 
Care gaura a iesit cam pentru linie dubla...
:roll:




si in final am mai complicat-o un pic, ca nu ma pot abtine :D :

 
Deocamdata nu pot vopsi zidaria pentru ca aracetul este crud si nu ma risc. Intre timp, bag gri si alb pe unde cred ca e necesar:




sper ca pietrisul cazut sub rambleu a iesit ok:



 
Felicitari Obiwan!

Lucrari din ce in ce mai spectaculoase si atent lucrate.

Spor in continuare!:)

PS: de unde ai facut rost de buretele ala? ca arata al naibi de bine :D