Modificare Ludmila Brawa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Noua serie de locomotive BR 132 de la Brawa necesita o mica modificare a cablajului, pentru a se putea acomoda pe DCC, asta in cazul in care folositi alt decodor decat TRIX sau ESU V 3.0 cu 21 de pini.
ca sa am costuri reduse am optat pentru un decodor Bachmann, dar lumina rosie nu se poate activa simultan cu capatul opus (cand acesta e pe alb).
Asa ca fuga la atelierele HGDan si verificat. Din fabrica au conceput acest circuit in cazul in care dorim la viteza de manevra sa aprindem la ambele capete luminile albe.
Dan m-a rugat sa fac poze cu interventia ( 2 fire si doua diode anulate) in cazul in care detinatorii acestor modele se vor confrunta cu problema in cauza...
Pentru detalii mai tehnice care pe mine ma cam depasesc, o sa-l rog pe electron man sa intervina.
 
utila chestie....mai ales ca am in plan o investitie legata de aceasta masina superba; intrebarea este: modificarea trebuie facuta si in cazul instalarii unui decodor ESU LokSound v 3.5, ATENTIE!!! cu 8 pini si adaptor de 21 de pini?
 
Pentru ESU sound am inteles ca nu necesita.


Sper ca rezolutia sapunului cu care fac fotografii sa permita localizarea cu precizie a punctelor asupra carora s-a intervenit.
Toate bune!
 
Brawa a legat luminile rosii pe Aux 1 si Aux 2, de aceea nu va merge cu adaptor decat daca lipesti manual firul verde si cel violet la locul potrivit ( iesirile Aux 1 si Aux 2 )...dupa aceea trebuie setat din CV-uri...
 
obiwan a spus:
Noua serie de locomotive BR 132 de la Brawa necesita o mica modificare a cablajului......

Din fabrica au conceput acest circuit in cazul in care dorim la viteza de manevra sa aprindem la ambele capete luminile albe...

Dan m-a rugat sa fac poze cu interventia ( 2 fire si doua diode anulate) in cazul in care detinatorii acestor modele se vor confrunta cu problema in cauza...


Tocmai ca NU se aprind luminile albe la ambele capete nici cu decodorul Trix care stie sa faca asa ceva,in sensul de mers se aprind luminile albe iar in capatul opus luminile rosii se aprind,manual, dupa cum doreste fiecare din F1 si F2,te poti juca cu luminile rosii in combinatii si mai putin realiste dar cu luminile albe nu,asadar,incercuiti direct pe poze zonele si piesele anulate sa putem face si noi cei mai putin experimentati modificarea
 
Cu decodorul Trix 66849 se fac setarile:

CV33 .... 9
CV34 .... 6

Am mai testat:
CV37 .... 195 activeaza viteza de manevra si aprinde luminile albe la ambele capete cu F3 , dar in acest caz trebuie stinse luminile de drum
 
hgdan a spus:
Cu decodorul Trix 66849 se fac setarile:

CV33 .... 9
CV34 .... 6

Gata,s-a rezolvat,acest tip de decodor nu-si dezminte renumele,am modificat CV-urile sugerate si acum am lumini standard,multumesc mult HGDan