Mod iluminare remiza KIBRI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

shikanne

Well-Known Member
Trenulist
29 Ianuarie 2008
574
0
53
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare tuturor,

M-am apucat intr-o seara sa ma gandesc la un mod de a ilumina o remiza de 3 locuri de la KIBRI. Am vrut sa concep ceva personal, nu stiu daca a iesit chiar personal, insa stiu ca sunt multumit.

O remiza destul de reusita care iti lasa spatiul dintre linii sa-l poti aranja cum vrei. Dealtfel este si foarte spatioasa. Din pacate mi-am dat seama abia pe la sfarsit, atunci cand am facut legaturile la un transformator, ca nu am facut poze in timpul lucrarii.

Acum va voi arata pozele cu lucrarea aproape gata si promit mai pe seara sa va explic si ce materiale am folosit.

Multumiri pe aceasta cale lui mpursu, mity si nu in ultimul rand lui hgdan pentru sprijinul in electronica....acestia fiind cei la care am apelat la o solutie de conectare a 8 led-uri, legate cate 4 in serie .....sper ca am scris bine.(am corectat)

Acum va arat ceva poze si mai tarziu am sa va explic ce si cum.







 
Ce materiale am folosit:

- 8 led-uri patrate...da asa cum scrie, ati citit bine....am gasit la un magazin asa ceva cu 4 pini
- 2 bare de la un sistem de iluminare roco
- 2 rezistente...pe care le-am primit mura'n'gura ca sa zic asa de la hgdan....nu stiu ce putere....va trebui sa-l intreb
- letcon, fludor si.....glumeam...

Sistemul este alimentat de un traf roco si o punte redresoare care scoate 16v-dc.

Destul de simplu la prima vedere, insa multa munca migaloasa.....dar atunci cand vreau sa ma relaxez aceasta este una dintre alegeri.

Urmeaza sa ma apuc de o remiza de 2 locuri de la VOLLMER. Voi face poze pas cu pas urmate binenteles de explicatii.
 
Cum am facut....

Prima oara am lipit led-urile pe traverse la distante egale. Apoi am masurat si taiat barele lipindu-le de led-uri......munca grea....
Pe ultima traversa am lipit rezistentele....in poze nu se vad....
Destul de simplu...asa cum am mai spus, insa la final....satisfactie....
Succese celor care vor incerca....
 
Cred ca rezistentele sunt 560 Ohm la 0,25W , tensiunea de alimentare este de 18 V DC ( dupa redresarea 16V AC ), trafo este Roco 10725 , un circuit simplu de redresare si filtrare format dintr-o punte si cateva condensatoare, led-urile sunt tip " superflux " au dimensiunile de 7,62 x 7,62 mm.
 
Da....multumesc de interventie "mpursu".....am corectat....deh, la fizica era sa raman corijent in generala... :D
 
:D :D :D

Salutare Shikanne, ma bucur sa mai vad cate ceva iesit din mana ta! Lasa, nu-i bai cu riscul ala de corijenta la fizica din generala, oricum ma uit la pozele tale si in mod sigur ti se poate acorda o nota mai mult decat onorabila la modelism!!!

Spor la treaba si multe urari de bine atat pentru tine, cat si pentru intreaga familie!!!
 
Multumesc Dorin,
Ehh...din lipsa de activitate....ca acum inca doarme mult piticul si nu pot face galagie decat in pauzele de masa :D ...
Asemenea iti doresc si tie.
 
A iesit foarte bine! Dar acum s-ar putea adauga mici automatizari.
De exemplu, cu trei senzori (montati la o oarecare distanta de usile depoului pe cele trei sine care intra in depou) si un releu se poate aprinde "lumina" doar cand se apropie o loco de depou.
 
Multumesc de primire!
Idei sunt multe .. dar eu nu prea le am cu partea de modelare. Partea mecanica ma termina pe mine!