Minidiorama H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

060-EA

Well-Known Member
Trenulist
10 Mai 2016
861
0
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YAHOO
paul_c_92
LOCATION
Oradea
Salutare
Doresc sa va prezint aici realizarea unei minidiorame 1:87.
Scopul pentru care am realizat-o este acela de a prezenta(poza) diferite modele.
Pe scurt ea contine un tronson de linie electrificata si un pod pe sub care trece o sosea si un mic rau.

Cum am inceput:





Am decupat cursul apei intr-o placa de lemn de brad si am realizat apoi din diverse profile de lemn de brad, podul si pilonii.







Am continuat cu executia rambleului din polistiren si a drumului

Dupa modelul celor de la Cluj am folosit si eu servetele imbibate in aracet. :D
 
Apoi am inceput sa pregatesc malurile si albia raului pentru ca urma sa prepar si sa torn "apa" :D




Pentru apa am folosit Gewasser-SET Profi (cod 60814)de la Noch care contine "Water-Drops" transparente si albastre,Wassereffekte(solutie pe care inca n-am folosit-o pentru ca este recomandata pentru cascade sau alte caderi de apa),pietrish,nisip,bolovani si licheni.
Asa ca am introdus in cuptorul cu microunde un borcan cu Water-Drops timp de vreo 20-30minute.


Dar pana " a fiert apa" am aplicat iarba, pavajul si cateva semne de circulatie:






Si iata rezultatul :

Dupa ce s-a racit,am mai completat cu tufe,iarba si stuf pe maluri:
 
Dupa ce am terminat cu raul,am trecut la realizarea unei mici gradini cu margarete (Bush)





A urmat fixarea tronsonului de linie flexibila Roco cu traverse de beton.



Am turnat terasamentul si l-am fixat cu solutie 50%aracet,50%apa dupa care am mai plantat cateva flori de camp de la Faller(care dau un aspect foarte realistic ;-) ) si binenteles si-au facut aparitia catvea animale si cativa gradinari.


 
buna ideea de a realiza o minidiorama ptr sesiuni fotografice.de altfel este bine
realizata,imi place cum ai patinat-o...insa am un bolovan,terasamentul in general
nu trebuie sa depaseasca nivelul traverselor,covorul de iarba daca il aplicai dupa
realizarea terasamentului era mai realistic
in rest :aplauze: :aplauze:
 
radubc a spus:
A iesit super. Un singur comentariu am. Raul aduce parca a piscina. Un rau normal nu prea are albastru in el.

De terasament nu comentez ca al meu a iesit parca mai rau. :)

A fost prima lucrare cu Noch-Water-Drops asa ca n-am stiut cat de tare coloreaza granulele albastre, :) asa ca a iesit un rau nepoluat.
 
Felicitari,060-EA!
Pe linga faptul ca este o idee excelenta pentru sesiunile foto,e si frumoasa.
Eu n-am nici o piatra,doar o intrebare al carei raspuns ma va ajuta:
Care este cantitatea de Waterdrops care ar trebui sa dea un riu "ceva" mai poluat,deci sa nu fie chiar "crystal-clear?"
Si inca ceva:Drumul de piatra cubica de la ce firma e?
Multumesc,
s
 
Frumos lucrat. Deja tot mai multa lume lucreaza la un "foto-modul".
Si eu am o mica pietritica: tufele Noch. Arata cam a plastic , noi la Cluj ne-am hotarat sa nici nu le folosim. Eventual incearca tufe facute din copaci noch/busch + frunze busch (sau noch depinde de preferinte). Aspectul final este mult mai reusit.
 
Florinn a spus:
Salut.

Pietra mea se leaga de acea vopsea albastra din rau :).
Raul arata f f bine, insa vopseaua acea nu prea, era mai bine daca foloseai ceva de culoarea nisipului uscat.
In rest arata bine.


Culoarea apei este una IDEALA ...asa cum vezi intr-o laguna ....din pacate ...mai rar pe planeta asta din ce in ce mai poluata ... eu as mai tunde un pic INEGAL stuful ala ...FELICITARI! si SPOR!

Corfu Island - Paleokastritsa foto: FloS
<i></i>
 
Am zis de culoare ca este una IDEALA ...nu ca asa ar fi ....cred ca mi-as dori sa fie .....e clar ca raul nu este asa ..... :-? e mai tulburel :D
 
Multumesc pentru aprecieri,critici si sfaturi.Fiind prima incercare de a folosi Water-Drops-urile am mers la "ce o sa iasa".
@Sandy
250gWater-Drops transparent si 10g albastru contine setul.Eu pentru acel rau am folosit cam 50g in total.Pentru apa poluata poti lua drops-uri maro separat(si mai adaugi dupa turnare cateva pet-uri,ambalaje,bidoane...... :lol: ).Drumul de piatra este Noch TT.

@Florinn
Legat de tufe, am folosit doar ce contine setul (din ratiuni economice)
 
Eu nu m-am luat de tufe :), sunt ok, ziceam doar ca nu am vazut rau cu tufe si stuf care sa fie albastru pe fund, ii raspundeam pozei lui Flos.

Pentru o diorama foto e excelenta, e de inteles ca nu ai de unde sa stii cum va iesi o chestie pe care o faci prima data :).
 
Apa nu e albastra, albastrul e cerul si noi vedem reflexia. Apa din lagunele ca aia e spre verzui, dar da spre albastru pe cer senin. La noi raurile sunt mai murdare nu din cauza poluarii, ci a ploilor abundente sus pe munti, raurile umplandu-se de nisip si sedimente.
Am vazut des Putna si super limpede , de vedeai fundul...si plina de praf dupa o ploaie. In ambele cazuri isi ia culoarea 80% din pietrele care formeaza albia, 10% padurea din jur, 10%cerul.
Sper ca am ajutat pe cineva cu informatia :)
E de preferat, mai ales pentru zone tematice din partea asta a europei , sa dam mai mult nuanta aia de gri-crem, prafuit.
 
Reteaua de contact(sarmele) le-ai facut tu sau le-ai cumparat?
Si eu vreau sa pun catenara pe minidiorama mea dar sarmele care sunt pe piata nu au lungimi de 390 mm,doua, cat imi trebuie pentru 2 stalpi!
P.S nu cred ca sunt pe piata nu stiu sigur !