Mini-diorama mea.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

omydee

Active Member
14 Ianuarie 2008
122
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Ziua buna tuturor. Sunt parchetist. :D Frumos inceput, nu? Asta inseamna ca nu am spatiu, locuind la bloc. Dar imi doresc din tot sufletul si eu o diorama. Lipsa spatiului m-a fortat sa incerc doar sa fac una mica. Si am inceput. Ideea e ca vreau sa fac o gara, formata din 2 module, usor detasabile si transportabile in caz de urgenta.
 
Salut,
Arata bine iarba ....ceea ce nu-mi place este acel tunel .Prea arata a jucarie .
Dar de ce nu incepi de la A ,adica cu un cadru sau o rama de lemn ,pui un capac de placaj sau ceea ce vrei .....si dupa aceea continui cu lucrarile .
 
In primul rand vreau sa te felicit pentru ca ai inceput sa faci ceva. Eu din pacate momentan ma multumesc cu privitul la ce fac altii, din mai multe motive. :(

Eu as face insa urmatoarele modificari:

1. Oricat de spectaculos este sa treaca trenul prin tunel, eu l-as desfiinta, deoarece nu prea isi are rostul acolo, nu am vazut un tunel atat de aproape de o gara.

2. As muta peronul al doilea intre liniile 2 si 3, astfel ai avea 3 linii deservite de peron, in loc de 2 cate ai acum.

3. As interconecta si prima linie cu celelalte. (probabil ca asta urma sa se intample dincolo de tunel, eu iti spun doar ce vad.)

Asta as face eu, nu dau cu pietre, e doar o parere.

O zi buna.
 
Imi place ce ai realizat pana acum. Desigur, sunt de acord cu Santa Fe Fan in privinta ramei, iar cu ICEFan in privinta tunelului prea aproape de gara. Dar arata bine si pentru un incepator e o lucrare destul de reusita.
 
Nu tunelul aproape de gara este buba (sunt cazuri in realitate unde tunelele sunt apropiate de gari),
ci faptul ca pare "plantat" acolo.toate liniile din gara trebuie unite intr-una singura (sau cel putin sa aiba
legatura intre ele),care va trece prin tunel,sau doua.de asemenea, subscriu ideii de a muta peronul intre
liniile 2 si 3.la capatul cu intrarea in gara poti face un tunel prin care sa treaca o linie din care se ramifica restul liniilor
sau poti face 2 tunele de cale simpla,atfel iti poti permite sa faci un "munte" mai mare si mai realist.
ca sa previi deformarile blatului,faci un cadru,o rama de intarire,din sipci, peste care aplici placajul,
asa cum te-a sfatuit SantaFeFan
 
Va multumesc din suflet. Acuma, ca v-am citit postarile, incep sa vad defectele minidioramei mele (pe care o vedeam frumoasa :D ). O sa incerc sa tin cont de parerile voastre. Tunelul cu certitudine va fi inlocuit cu unul "natural made". Sa vad daca ma si pricep sa-l fac. O sa incerc sa tin cont de tot ce am vazut si citit pana acum. Cat despre faptul ca spuneti ca "va place" minunea ce a iesit pana acum, nu face decat sa-mi dea aripi si sa continui. Sincer imi era frica sa nu rada toata lumea de opera mea.
 
portalul la tunel il poti face din extrudat (exemplu).pentru munte ai destule variante,servetele peste plasa de aluminiu,polistiren si ghips etc.
nu uita sa iei in considerare faptul ca relieful trebuie sectionat pe laterale,folosesti placaj sau carton pentru sectionare.
 
omydee a spus:
Va multumesc din suflet. Acuma, ca v-am citit postarile, incep sa vad defectele minidioramei mele (pe care o vedeam frumoasa :D ).

Nu are niciun defect.
Sunt simple omisiuni sau scapari prin care au trecut toti cei ce au lucrat sau lucreaza.

Peronul poate sta bine merci intre liniile 1 si 2, vezi cazul statiilor vechi din Romania carea aveau peron sau umplutura de balast cu pamant pe post de peron intre toate liniile.
 
Corect, multumesc. Ca sa mut peronul ar insemna sa stric aproape tot. Si nu o mai iau de la capat. In schimb cu tunelul sunt perfect de acord, si o sa incerc sa fac altul, care sa arate natural si frumos. Dar, azi, mai am o intrebare. Ma puteti ajuta cu sfaturi in ceea ce priveste smocurile (tufele) de iarba de inaltime ceva mai mare? Cum pot sa le fac? Ca am incercat sa le cumpar si nu gasesc nimic, decat din cele mici, 105 buc. in cutiuta. Am o cutie, dar sunt micute rau.
 
parerea mea, este ca tufele poti doar sa le cumperi. ce ai tu este la H0? sau sunt pentru TT sau chiar N? trebuie sa cumperi tufe la scara H0.

iaca aici ceva tufarie

http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=pif

te sfatuiesc sa nu alegi pe cae care scrie H0,TT si N pentru ca aceea este mai mica
 
Tufe din acelea de la rally am. Am cumparat si din acelea 105 buc., dar alea sunt foarte mici. Eu ma refeream la smocurile de iarba cuma are mixu de exemplu, pe marginea sinelor, pe la baza stalpilor, etc. Cam la 10mm inaltime, cu aproximatie.
 
Salut omydee,
Imi place ,,lucrarea'' ta. :aplauze: Si eu stau la bloc si stiu ce inseamna sa nu ai spatiu pentru o diorama.Pentru inceput totul e OK! O singura nelamurire am:lupul_alb a spus: ,,parerea mea,este ca tufele poti doar sa le cumperi...'' :confused: Cum adica :?: Cu putina imaginatie in alegerea materialelor si tinand cont de scara , in acest caz 1:87 , poti realiza din materiale neconventionale tufe care sa imite realitatea , mult mai bine decat cele vandute in ,,pungute'' de plastic.
 
Poti sa detaliezi putin, te rog frumos? Care sunt acele materiale neconventionale si care este modul de executie incat sa iasa ceva frumos? Dupa cum am mai spus mai sus, as dori sa fac ceva smocuri de iarba, smocuri care sa le pun peste iarba deja existenta, aprox. la 10mm inaltime, smocuri ce cresc pe la colturi, pe la stalpi, cutii etc. Pe diorama lui mixu am vazut o gramada de smocuri din astea. I-am scris dar inca nu a citit pm-ul meu.
 
@Omydee,cauta la Noch....
http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=2058739&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln%20und%20Gestalten&navi_Kategorie3=Gras,%20Streu,%20Flock&navi_Kategorie4=Grasb%FCschel
 
theo, daca tu cunosti o tehnica home made a ierbii si tufelor, te rog sa ne-o impartasesti si noua. eu nu cunosc.
 
http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=2058720&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln%20und%20Gestalten&navi_Kategorie3=Gras,%20Streu,%20Flock&navi_Kategorie4=


http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=2058721&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln%20und%20Gestalten&navi_Kategorie3=Gras,%20Streu,%20Flock&navi_Kategorie4=

http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail.php?shop_artikelid=2058733&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln%20und%20Gestalten&navi_Kategorie3=Gras,%20Streu,%20Flock&navi_Kategorie4=
 
Multumesc mult LDH. Primul link pare a fi intradevar ceea ce imi trebuie mie. Sa vad acum de unde procur acel produs.