Mic indrumar pentru cumparaturile de pe eBay

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Bun...in primul rand, vroiam de mult sa scriu asa ceva...
Cum am mai spus in alte dati, in 2007 cand am inceput eu, nu prea a vut cine sa ma ia si sa-mi spuna "ce si cum se mananca" cu Ebay , si apoi cu Paypal !!!!....si mi-am luat-o ......

Nu scriu aceste lucruri ca sa ma dau mare sau ca sunt eu "miezul"....nici gand de asa ceva !!!!!
....si nici nu-mi iese nimic la "afacerea " asta !!!!...poate doar "ochii"....ca am ceva de scris :D :D........

Doar ca asa consider eu ca e mai bine, ca cei care se indreapta spre acest tip de cumparaturi sa NU mai treca prin pierderi de bani / nervi / timp ca si mine ( am pierdut si eu , in 2007, cam 500 euro...nu mai vorbesc de par alb in cap :D )....

Dupa acel episod de inceput ( am pierdut acei bani cam in 5 luni de zile ) , am spus STOP si am hotarart sa o iau metodic !!!!

La momentul acesta, pot spune ca sunt multumit de cum decurg lucrurile si nu am mai fost victima nici unui SCAM de atunci !!!!
Si retineti THE GOLDEN RULE----REGULA DE AUR:

"Daca e prea frumos ca sa fie adevarat, apoi e...doar prea frumos !!!"

"Daca e prea frumos ca sa fie adevarat, apoi e...doar prea frumos !!!"

"Daca e prea frumos ca sa fie adevarat, apoi e...doar prea frumos !!!"

Cele scrise mai jos va asigura 99,99 % sanse ca obiectul cumparat va ajunge acasa ( restul de 0,1 % este ...HAZARDUL sau....Posta Romana :D :D !!!!

Toti cei care mai pot da o mana de ajutor ( sau care ma pot corecta ) in cele spuse de mine, va rog sa interveniti !!!!!!

Ca sa cumperi de pe EBAY, ai nevoie de :
--un card bancar ,de debit e cel mai bine si care sa fie capabil in a fi utilizat la cumparaturi pe net ( foarte important de mentionat celui de la banca ) !!!!
--cardul e bine sa aiba atasat si serviciul de "Internet banking" ( este folositor atunci cand te inscrii la Paypal sau cand doresti sa ai acces instant la contul tau, fara a mai astepta ziua de maine ca sa mergi la ghiseu !!!!!! )
--cardul sa fie atasat si la serviciul Paypal.
=====================================================================
Cand atasezi cardul la serviciul Paypal, foloseste doar adresa www.Paypal.com
De exemplu, cam asa arata adresa cand am vrut eu sa ma loghez:
https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=_home&country_lang.x=true
Observati va rog, inceputul adresei cu "https"....acest lucru ne arata faptul ca, de la bun inceput, beneficiem de o adresa de net securizata prin protocolul SSL.
Inclusiv adresa de Ebay va incepe cu "https" !!!!
Aceste amanunte va pot salva banii de pe card si nervii !!!!!</B>
<i></i>
Este bine ca de fiecare data cand doresti accesarea site-ului Paypal, sa tastezi TU, de unul singur , aceasta adresa !!!!
NICIODATA nu este recomandat sa te loghezi la contul tau de Paypal folosind adresa Paypal primita printr-un LINK in mail sau mai stiu eu de unde.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Niciodata NU te loga la Paypal sau la contul tau bancar folosind un sistem informatic de care NU esti sigur pe el !!!!

Ar fi ideal daca, pe sistemul informatic de acasa, ai avea un program de operare CU LICENTA si un antivirus cu LICENTA ( sau macar un antivirus versiune FREE, dar macar pe bune....nu din acela CRACKUIT !!!! )

<B>DE RETINUT !!!! DE RETINUT !!!!! DE RETINUT !!!!
Niciodata Paypal sau Ebay nu-ti vor trimite mailuri in care trebuie ca TU sa le RECONFIRMI adresa de Ebay /Paypal si parola !!!!
In decursul acestor 4 ani, am primit cateva zeci de astfel de emailuri !!!
...si le vei primi si TU !!!!

Aceste tentative de "phishing" se trateaza astfel :
--NU da click pe link----nici macar de curiozitate!!!!
--sterge imediat aceel mail!!!


=================================================================
Intotdeauna verifica autenticitatea paginii tale bancare sau a Paypal, in urmatorul fel:
--in functie de browserul folosit, in partea de sus , in stanga sau dreapta locului de introducere a adresei de web, se va gasi MEREU o iconita cu numele bancii tale sau a Paypal. Daca vei da click cu mouse-ul pe ea, atunci ti se va deschide o fereastra in care ti se va spune ca acea pagina este protejata cu un CERTIFICAT DIGITAL !!!!! ( de obicei , la Paypal este VeriSign, dar alti provideri sunt si Thawte, Comodo etc etc....)

==================================================================

======Atasare card bancar la Paypal======

Se face foarte simplu:
1--se alimenteaza cardul cu un minim de 10 euro ( eu asa am facut).
2--se intra pe site-ul www.Paypal.com
3--se creeaza contul; va trebui sa pui :
----cateva date personale ( nume, data de nastere , tara, oras etc etc)
---- numarul de card, data expirarii si numarul special din TREI cifre de pe spatele cardului
----o adresa de mail valida( aceasta va deveni adresa ta de Paypal )
----iti vei alege si o "intrebare secreta" la care numai TU vei sti raspunsul ( iti va folosi in cazul in care cineva iti va "hackui" contul de Paypal )
4--vei fi atentionat de catre Paypal ca ti se vor retrage din contul tau 1,5 euro, bani care iti vor fi dati INPOI, INTEGRAL cam in 24 de ore !!! Acest lucru il fac ei doar ca sa vada daca acel card e functional !!!!
5--dupa ce primesti inapoi banii ( am intalnit cazuri in care nu se asteapta atat), in "Bank statement" tau vei vedea ca apare o tranzactie cu numele Paypal-urmata-de-niste-cifre....
6--....tii minte cifrele, te loghezi in contul Paypal si pui acele cifre unde-ti cer ei
7--- VOILA !!! Felicitari, ai un cont Paypal ACTIV !!!!!


Dupa ce ti-ai facut cont de Ebay, dupa ce ai si cont Paypal, urmeaza sa iti "legi" contul de Paypal la contul de Ebay, in felul acesta vei fi si un user cu "CONT PAYPAL VERIFICAT" ( parca asa se cheama ).
Sunt foarte multi vanzatori pe Ebay care acepta cumparatori doar pe cei ce si-au "legat" cardul si la Ebay ( nu stiu cum sa ma exprim altfel....)....gandeste-te ca la o INCA n+1 masura de siguranta din partea Ebay !!!!!


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

1--Inainte de a cumpara, citeste cu ATENTIE tot, dar TOT anuntul vanzatorului.
La momentul anului 2011, exista Google translate, BING , BabelFish sau alte motoare care te pot ajuta in traducerea unui anunt din, sa zicem, germana in romana !!!!
Sunt vanzatori pe Ebay care iti descriu cu litere mari ce produs fain au ei, dar cu litere foarte mici conditiile lor de vanzare !!!!!
===================================================================

2-- Se poate ca vanzatorul sa treca la zona de expeditie : EUROPA, dar sa nu doreasca sa trimita si in Romania ( a uitat "blocheze" userii din RO la licitatiile lui---(si asta multumita tuturor hackerilor romani care au cumparat cu bani calpi ).

In acest caz, este bine ca inca dinainte de a licita, sa ii adresati vanzatorului intrebarea:

"Sunteti dispus sa trimiteti pachetul si in Romania ?"

Folositor este sa mai intrebati si daca:
"La costul de transport afisat pentru Romania se mai adauga si vreo taxa pentru impachetarea produselor sau pentru manevrarea lor ?"

Personal, mi s-a intamplat la inceput sa dau de vanzatori care percep si taxa de "handling and wrapping".
Doar ca ei iti impacheteaza produsul si merg cu el la Posta sa ti-l trimita, apoi ei mai adauga la costul final inca 3, 5, 10 euro, depinde de vanzator !!! Uneori, vei intalni si vanzatori care scriu cu litere foarte mici acest lucru in anuntul de vanzare, deci ATENTIE!!! la citit !!!
Asa ca , mai bine INTREBI acum, inainte sa apesi pe butonul "BUY" sau "Kaufen" !!!
==================================================================

3--Cumpara doar de la vanzatorii Ebay care au 99 % calificative pozitive !!

E de preferat acest tip de vanzator deoarece prezinta incredere !!!!
ATENTIE!!!! ---un vanzator cu 5 calificative pozitive si 100 % pozitiv nu inseamna ca este si foarte serios !!!
....daca totusi decizi sa cumperi de la un vanzator cu 98 % sau cu 90% calificative pozitive, e bine sa te duci sa-i vezi "ISTORICUL TRANZACTIILOR" !!! ( se poate intampla---si mi s-a intamplat si mie sa gasesc---ca un asemenea user sa aiba aceste calificative doar pentru ca cei care au cumparat de la el au fost nemultumiti ca NU le-a impachetat produsul in nush ce folie cu bule sau produsul a avut nush ce mica pata de vopsea sub capota sau , pur si simplu, Posta X a pierdut pachetul , etc etc etc....)
Oricum, MARE ATENTIE la acesti vanzatori !!!!
Experienta mi-a demonstrat faptul ca NU MERITA !!!!....dar fiecare alege daca risca sau nu pentru produsul dorit !!!
===================================================================

4--Daca in anunt NU este specificat in CLAR modul in care se va face plata , mai bine intrebati de la BUN INCEPUT :
" Prin ce serviciu se doreste transmiterea banilor: transfer bancar sau Paypal ? "
Daca vi se raspunde ca vor prin mandat postal ( postal order) sau prin Moneygram / Western Union, apoi mai bine RENUNTATI !!!!!!
Mai mult ca sigur, vanzatorul e un SCAMMER si doreste sa incaseze banii si....atat !!!!

Daca vi se raspunde ca se doreste plata prin transfer bancar, intrebati si
"CUM se vor imparti taxele de transfer bancar : jumi-juma sau o achita integral cumparatorul ?"

Cutuma cea mai intalnita este : cumparatorul achita TOATE taxele !!.....dar o intrebare NU strica ....si nu costa nimic 8) !!!
===================================================================

6--Daca in anunt se specifica faptul ca taxele de transport pentru Romania sunt X euro, dar NU se specifica si pentru care greutate a pachetului corespunde acea taxa x :
---apoi este mai bine ca sa INTREBATI vanzatorul inainte de a cumpara produsul !!!!!!
Exista si pe Ebay ( cel putin pe Ebay.de e plin de ei ) vanzatori care afiseaza pretul minim de transport, iar ulterior cumpararii produsului, te poti trezi cu o factura dublata !!!!!

===================================================================
7--E de preferat sa alegeti vanzatorii care ofera ca mijloc de plata servicul PAYPAL !!!!
Asa cum spun si cei de la Paypal:
---este GRATUIT ---NU costa nimic---atunci cand CUMPERI de pe Ebay ( folosit ca si mijloc de plata pentru achitarea facturilor Ebay )
---este RAPID----banii se transfera INSTANT
---este SIGUR----la momentul anului 2011, cei care cumpara de pe Ebay ( inclusiv cei din Romania) sunt protejati prin sistemul
"Ebay buyer protection"; adica Ebay si Paypal iti vor returna banii daca ceva se intampla cu coletul tau sau vanzatorul ti-a trimis in colet....caramizi.;D
===================================================================
In 2007, cand am inceput eu, nu exista acest sistem, si .....mi-am luat-o !!!!
Ba mai mult, abia la sfarsitul lui 2007, Paypal a devenit disponibil si pentru Romania ( asta daca imi amintesc eu bine )....Traiasca Hackerii !!!! o><o
===================================================================

DE RETINUT !!!!DE RETINUT !!!!! DE RETINUT !!!!!


---orice raspuns venit pe "canalul oficial de la Ebay" poate fi folosit de catre tine impotriva vanzatorului, in cazul in care lucrurile nu decurg normal
---EBAY iti va cere dovezi ( emailuri cu vanzatorul) in cazul in care tu reclami costuri mari de transport sau eu stiu ce alte etc-uri.....
Romanii aveau o zicala:
"Verba volant, scripta manent !!"
(Vorbele trec, scrisul ramane !)

---EU, Marius, nu imi asum responsabilitatea ca cele scrise mai sus de catre mine iti vor aduce satisfactie de 100 % ( suta la suta) atunci cand vei folosi ceea ce am scris eu pe EBAY !!!!
----cum am scris si mai sus, exista INTOTDEAUNA acel 0,1 % HAZARD !!!!....iar pe asta nu-l controleaza nimeni de pe Pamantul asta !!!


Sa va fie cu folos !!!!!!

Marius dixit .

Noapte buna Romania....wherever you are !!!!

PS:
Sper ca un ADMIN cu suflet sa-l puna undeva, gen"STICKY", ca sa nu se piarda in tumultul forumului !!! Eu zic un "Multumesc !" de pe acum.
 
Interesant şi bine spus (era nevoie de aşa ceva).

Pe eBay sunt tot felul de oameni... experienţe neplă’cute nu am vut (am primit odat㒠un Ikarus 260 cu şasiul îndoit, dar cred c㒠era din cauza poştei, c㒠din 8 autobuze doar ă’la era cu probleme), deşi era s㒠m㒠frig odat㒠(eram cât pe ce s㒠pun 20 de euro într-un plic, dar am renunţat la timp). Pe eBay se gă’sesc şi diverse magazine mai mici şi mai mari care vând la preţ fix. Cumpă’rând astfel am putut s㒠cumpă’r, de exemplu, şin㒠la juma' de preţ faţ㒠de cât era în România. Nu mai zic de unele produse (o s㒠ziceţi c㒠sunt maniac, da' sunt mort dup㒠Ikarusuri 260 şi 280, aşa c㒠am vreo 10 bucă’ţi în diferite scheme de vopsire) care nu se gă’sesc la noi.
 
mda, cam asa decurg lucrurile, chiar e binevenit "tutorialul"
as face o mica adaugare:

sa cereti vanzatorului sa va furnizeze "tracking number-ul" de la colet

cu acel tracking number va puteti verifica starea expeditiei.
in primele zile de la expediere, pana coletul paraseste tara de unde a fost livrat, tracking number-ul se poate verifica pe site-ul postei locale (USPS ptr america, DHL sau Deutsche Post ptr germania, http://www.track-chinapost.com/ ptr china, etc)

cand statusul apare ca expediat din tara respectiva, atunci, dupa inca ceva timp acel tracking number va putea fi urmarit prin serviciul de tracking al postei romane.

chestia asta e valabila aproape ptr toate coletele ce au tracking number de forma:
RR915472453DE

ptr cei ce cumpara din china: de multe ori e posibil ca shippingul prin DHL Express sa fie comparabil ca pret cu shippingul prin EMS sau chinapost. avantajul e ca ajunge in aprox o saptamana. intrebati vanzatorul daca poate expedia prin DHL express si la ce pret. unii din ei au niste contracte cu DHL sau FEDEX la preturi chiar convenabile (comparativ cu alte servicii)

bafta!
 
foarte util Marius! pacat ca ai luat "tzepe" pana sa te lamuresti ce si cum :(

pana acum am cumparat de pe ebay prin transferenta bancara,din Austria si Germania.cost de 4 euro pentru transfer facut de acasa, de la PC si 14 euro la banca.
am cumparat de cateva ori si am avut parte numai de persoane oneste,o singura problema am avut cu o placa turnanta care a fost returnata din cauza adresei incomplete.vanzatorul mi-a trimis-o iarasi,pe cheltuiala lui si un mic bonus (un vagon de curatat sinele Fleischmann) pentru intarzierile provocate.putea sa imi trimita si o bucatica de linie,in final gestul conteaza :p

pay-pal inca nu am incercat,cumparaturile pe ebay fiind sporadice,insa este o optiune practica.
 
interesantul a spus:
[...]

P.S.

PayPal-ul mi se pare cam scump.

Daca esti cumparator si faci o plata catre vanzator, comisionul PayPal este 0. Ca si vanzator, da, costa si nu e ieftin deloc :-x
 
Si eu folosesc ebay-ul si plata prin PayPal inca de la inceputul lui 2008. Am fost atent la calificative inca de la inceput si nu am cumparat decat de la cei care aveau peste 99,5% calificative pozitive. Am casticat peste 100 de licitatii. Si totusi de doua ori am luat plasa, dar de fiecare data am fost eu de vina: nu am citit atent si ce era scris cu litere mici...si am cumparat cutii goale!!!

Prefer sa cumpar din Austria (pachete sosesc in maxim 1 saptamana), Anglia (transport foarte ieftin 4-5 lire si tot o saptamana de asteptare) si apoi Germania (astept 2-3 saptamani).

Am incercat si plata prin transfer bancar - de la BRD - dar pentru 110E de plata am platit comision bancar de 40E. Si de atunci nu mai cumpar decat de la cei care accepta plata prin paypal.

De asemenea sunt multi vanzatori - mai ales din Germania - care scriu ca trimit doar in Germania dar daca ii intrebi trimit si in Romania. De regula transportul costa 17Euro (cu variatii de plus 1-2-3Euro).
 
Va multumesc pentru apreciere!

@Saebbs si ~Mircea18 au punctat foarte bine !

Intradevar, achitarea prin transfer bancar presupune niste costuri , parerea mea, foarte mari ( dar acum depinde si de banca ).
De exemplu, eu sunt la BCR: aici ei au un comision fix de 7.5 euro pana la nu-mai-stiu-ce-suma, dupa care se mai adauga alti bani.
Cert este ca la o cumparatura de 400 euro+17 euro taxe, adica 417 euro transmisi, am platit la final taxe bancare de 24 euro. Mentionez ca taxele bancare au fost suportate INTEGRAL de catre mine ( mai exista si vesiunea de jumi-juma, dar...e mai putin uzitata :D ).

Asa ca, pana una alta, Paypal este cea mai buna alegere ca metoda de achitare a cumparaturilor pe Ebay. Ca si cumparator, nu va trebui sa achiti nici o taxa PAYPAL.

Oricum, cel mai important lucru de retinut: intotdeauna citeste cu atentie anuntul de vanzare !!!!
Dupa ce ai cumparat, NU mai poti sa spui nimic si esti obligat sa respecti neconditionat "termenii si conditiile" vanzatorului !...sau nu, caz in care te vei trezi cu calificativ negativ, si iar nu e bine.
Marius.
 
Vin si eu cu cateva elemente in plus, pentru cumpararea pe ebay.
In functie de limba pe care o cunoaste fiecare, este de preferat a merge pe diferite variante ale siteului. Eu folosesc doar ebay.co.uk, deoarece nu sunt vorbitor de limba germana.

Fiind cetateni europeni, cu numele macar, avem avantajul ca daca se cumpara din tarile membre UE, coletele ajung acasa, nu mai este nevoie de deplasarea la vama. Eu am cumparat din UK, marfa a ajuns intotdeauna in bune conditii, se pare ca nici macar posta romana nu are tupeul sa-si bage picioarele in colaborarea cu celebra posta englezeasca. Am cumparat insa si din Turcia, respectiv din China, unde am gasit elemente de modelism feroviar extrem de ieftine, evident. Dezavantajele au fost doua, primul timpul mai lung de livrare (a durat intre 2 si 3 saptamani in loc de 4 - 7 zile fatra de UK), iar in al doilea rand m-am deplasat la vama pentru a ridica coletul. Sumele fiind mici, nu a trebuit sa platesc taxe vamale.

Regula ce a fost indicata mai sus este foarte utila: preferati cumparaturile de la vanzatori cu multe calificative pozitive.

In momentul in care se face cautarea obiectului tranzactionat, filtrele asigura si disponibilitatea lui pentru plaiurile mioritice. Adica prin bifarea optiunii de cumparare directa (nu de licitatie) respectiv a optiunii de livrare in intreaga lume (mai putin situatiile in care vanzatorul nu specifica acest lucru) ne asiguram de livrarea pentru tara noastra. Implicit, dupa logarea ca utilizator inscris din RO, apare si suma aferenta transportului pentru primul reper cumparat, respectiv pentru urmatoarele.

Ca un element suplimentar, majoritatea vanzatorilor prefera paypal, ceea ce este bine. Daca exista posibilitatea folositi un card bancar de credit, nu unul de debit. Cardurile de credit, care se pot folosi pentru plati externe, sunt extrem de bine securizate, de regula orice frauda va fi suportata de banca in cauza, care considera ca acei bani sunt ai ei si va face toate demersurile pentru a lupta impotriva fraudei respective.
 
Sal
Si eu sunt un cumparator frecvent de pe Ebay prin intermediul Paypal si sunt multumit de sistem. Chiar si atunci cand am avut probleme, fie am rezolvat pe cale amiabila (produsul nu a corespuns descrieri) fie am deschis conflict via Paypal si mi-am primit bani integral (nu am primit coletul sau continutul nu a fost bine impachetat si a fost avariat in timpul transportului). In aceste cazuri, in max 12 ore de la deschiderea conflictului, am fost contactat pe e-mail de catre Customer Service Ebay, le-am reexplicat motivele conflictului (prima oara le explici in deschiderea conflictului) unde nu mi-a fost pusa mici un moment la indoiala credibilitatea desi ............. ma asteptam :lol: .

O problema a fost in momentul cand mi-au fost returmare sumele din motiv ca Paypal-ul returneaza doar in conturi atasate cardurilor de tip Visa si de aici existenta unui astfel de cont.

Totusi atentie mare la vanzarile cu pozele neclare, modele fotografiate in ambalaj sau descrieri gen ".... cele mai bune cunostinte", pot aparea surprize. In caz ca ceva nu este clar, aveti optiunea de a intreba vanzatorul despre neclaritati sau de a cere mai multe poze.

Cat despre plati, atunci cand cursul era 4.1 - 4.2 de obicei socoteam la un curs de 4.3 (mai nou 4.4) si este OK. Transferul bancar presupune, la ING un comision de 50ron sau 2% din suma sau, in cazul BRD, aprox. 40eur.

Ca limba folosita, am observat ca engleza este destul de bine cunoscuta in Germania si noua mult mai mult decat germana iar ocazionat, am descoperit si vorbitori de limba romana.

O alta mare problema este ca, vorbesc neoficial, mari vanzatori de pe Ebay au ajutoare care, la licitati, ridica pretul. Nu pot sa cred ca un produs sta 5 zile la 30eur, in a 6 zi licitez 35eur pret care este cel mai mare pana in ultimul minut cand sare de la 35 la 200eur . Este, cel putin, curios :twisted:
 
Am cumparat de pe ebay de vreo cateva ori, dar varianta cu paypal a fost un MUST de fiecare data. Pentru ca am auzit de multe prea multe scame facute si de romani si de ai lor, si am preferat sa am buyer protection de fiecare data, chit ca nu se stie cui ar fi dat paypalul dreptate in caz de probleme (ca si la asigurarea la masina, o cumperi, o platesti bine mersi, dar abia cand ai nevoie iti dai cu pumnii in cap pentru ca toata lumea o sa-ti bage bete in roate).

Ma cam enerveaza nemtii la capitolul shipping, faptul ca mai orice cumperi de la ei platesti 17-20 de euro pachetul. O daca am trimis in germania si apoi mi-a trimis cineva un singur pachet din toate, alta data am cumparat destul de mult astfel incat sa nu fie chiar asa de mare transportul vis-a-vis de ce am cumparat.

Un colistas (sa ma ierte dar imi scapa numele lui acuma, nu insa si persoana) mi-a vandut un pont pentru nemti, cu Maxi Brief International, care costa doar vreo 5-8 euro, in funtie de greutate si marime. Din pacate trebuie sa fie si neamtu de acord, am incercat cu unul destul de mare, dar nici nu a vrut sa auda, variantele lui erau fie dhl de 17 euro fie valea. Si cum la nemti ori e alba ori e neagra, e destul de greu sa-i convingi ca merge si altfel decat cu ce sunt ei obisnuiti.

Iar pentru stageexp, sincer aia cu securizarea cartilor de credit e un mare bullshit. Daca citesti mai multa documentatie de specialitate de 3dsecure si cum se numeste echivalent de la visa (dar vorbesc de informatie pe bune, nu bullshit de marketing), vei descoperi cu stupoare ca plusul de securitate e doar o iluzie, si mai rau, transfera in marea majoritate a cazurilor responsabilitatea este pasata de la banca catre tine. Pana la urma tot trebuie sa fii foarte atent unde iti dai informatiile de card, altfel te trezesti 'sponsorul' multor baietasi destepti care ti-au copiat informatiile de pe card si fac tranzactii pe internet. De aia prefer in general sa platesc doar prin paypal, dupa ce ma uit de vreo 10 ori sa fiu sigur ca am ajuns unde trebuie (da, stiu, paranoia, dar prinde bine uneori).

Un pic offtopic, va recomand pentru amatorii de chinezarii site-ul dealextreme.com.
Sunt chinezarii de calitate mai buna sau mai proasta, dupa produs si noroc, dar macar comenzile ajung. La altii nu am incercat, ca sunt destui, dar daca lasa lumea feedback merita macar o incercare.

Si tot pentru stageexp, poti sa recomanzi un site de modelism ceva din china de unde ai cumparat tu si ti-a ajuns fara probleme ? La site-ul mai sus amintit de mine nu as avea curajul sa comand chestii fragile, ca ultima data s-a jucat fotbal cu coletul respectiv (care de fapt era mai mult plic). Totul a fost ok, n-am ce comenta, dar ambalajul era destul de indoit, noroc ca era pentru mine.
 
@macleod: stagexp are dreptate cu cardurile de credit vs. debit insa nu cred ca s-a exprimat foarte clar. Nu e vorba de securitate, protocoalele fiind aceleasi, este vorba de asigurare. Cardurile de credit sunt asigurate impotriva fraudelor la tranzactii mai mari de £100. cardurile de dbit, nu, desi si in cazul lor iti poti recupera banii daca se dovedeste ca a fost o frauda. Mai greu dar se recupereaza.

Totusi, nu aveti incredere oarba nici in PayPal. Cititi aici: The risks of using Paypal. Interesante mi s-au parut comentariile cititorilor (ma rog, unora dintre ei).
 
incredere oarba nu am nici in mine ca poate ma mai pilesc si dau banii aiurea :D

dar ca sa revin, mai ales ptr B74MRV:
"cartile" se fac in ultimele minute, chiar secunde
ridicarea artificiala a preturilor e cam greu de facut si mai ales daca se face constant
ebay are niste algoritmi de detectare a recidivei in "masluirea" licitatiilor.

intradevar, daca se liciteaza "artificial" si produsul se vinde tot la "ai lor" si vanzatorul isi plateste si comisioanele catre ebay, deloc mici, ptr incheierea tranzactiei... atunci da, ebay ii lasa in pace, doar le ia banii, nu? :D
dar asta nu se face de multe ori ptr ca nu le convine sa-si vanda/cumpere intre ei produsele dar sa plateasca taxe la ebay.

cei ce vor sa cumpere si sunt ceva mai versati nu liciteaza decat in ultimele minute sau chiar secunde

procedura e cam asa: stabilesti un pret maxim pe care esti dispus sa il dai si acel pret il bagi in ultimele 10-20 secunde
daca intre timp pretul a fost depasit de altii, e logic ca nu mai are rost sa licitezi
daca nu a fost depasit... il bagi... si te rogi ca sa nu mai fie unu care sa aibe aceeasi strategie dar sa fie dispus sa dea un pret mai mare decat tine.

cam asta e "manevra"
bafta la licitatii! :D
 
Sal
Saebbs am observat in repetare cazuri la licitatiile marilor vanzatori (cei cu mii de vanzari) useri care apar in ultimul minut si care liciteaza o suma care ridica pretul pana la valoarea de piata a produsului. In cazul cand este castigator produsul reapare in cateva zile DIN NOU, fix acceasi poza cu aceleasi calitati si defecte.
Similitudine????? In 2 ani au vazut cam prea multe pt gustul meu.
Dar, vorba ta, depinde de cat esti dispus sa investesti.
 
Sal
Saebbs am observat in repetare cazuri la licitatiile marilor vanzatori (cei cu mii de vanzari) useri care apar in ultimul minut si care liciteaza o suma care ridica pretul pana la valoarea de piata a produsului. In cazul cand este castigator produsul reapare in cateva zile DIN NOU, fix acceasi poza cu aceleasi calitati si defecte.
Similitudine????? In 2 ani au vazut cam prea multe pt gustul meu.
Dar, vorba ta, depinde de cat esti dispus sa investesti.

Exista o optiune la licitatie prin care poti impune un pret minim de vanzare("reserve price").Daca la sfarsitul licitatiei nu se depaseste aceasta suma vanzatorul nu este obligat sa vanda.Majoritatea celor care au magazin pe ebay folosesc chestia asta.
Oricum si ei cunosc foarte bine valoarea obiectelor pe care le vand...
 
@felippe: teoretic platesc vreo 1.5 ron pe luna la idiotii de la raiff pentru nu stiu ce pachet de asigurare a pretului, a produselor si inca nu stiu ce spanac, ca sunt 3; practic daca citesti contractul pe bune iti dai seama ca banii respectivi ii dau fix degeaba; daca era pachet optional ziceam sa si-l bage undeva, din pacate singura varianta ar fi sa renunt de tot la card

ai vreun document in care sa specifice asta ? poate in uk sa fie, in romania ma cam indoiesc ca scrie asa ceva in contracte (si le-am citit destul de bine la vremea respectiva)
 
nu stiu cum e la ebay ca vanzator, ca nu am vandut, dar pe okazii, care se "inspira" foarte mult din ebay exista posibilitatea de pret rezervat, daca licitatia se incheie mai jos decat pretul rezervat atunci nu se considera castigata