Mersul sacadat si compensarea de sarcina

lokomoto

Active Member
2 Mai 2008
97
2
Arad
YAHOO
lokomotodcc
Merci de sfat, am sa incerc si in analog, cei drept ca am luat-o cu decodorul in ea si i-am dat drumul sa faca rodajul, dar surpriza,..sare ca si un greier :).

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.535
337
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YOUTUBE
mpursu
Cred ca salturile de greier :D sunt cauzate de compensarea de sarcina prea puternica. Exact asa s-a comportat veterana aburoasa 64 Guetzold cand i-am montat un motoras foarte usor, care reactiona instantaneu la comenzi. Dupa ce i-am montat inapoi motorul original, a mers "ca pe roate" (la propriu si la figurat :D)
Deoarece nici n-am vrut sa aud de dezactivarea compensarii de sarcina... recunosc ca n-am incercat manevra respectiva :fluierat:
Mai multe ar putea spune Maestrii DCC-ului :idea:
Off-topic: imi sunt foarte simpatici greierii reali 8)

leynad72

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
157
0
Pitesti
Am problema asta cu mersul sacadat la viteze mici la un G1700 de la Piko. Am incercat cu ESU 3.0 si cu Hornby, absolut aceeasi comportare. Ce alt decodor as putea incerca ? Nu vreau sa renunt la "compensare", am nevoie de ea la urcat si coborat pantele...

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Septembrie 2007
1.301
3
Bucuresti
@leynad72
Cel mai probabil locomotiva nu este rodata. In plus, pt. decodorul ESU v3.0, seteaza PWM la 20kHz in loc de 40 (CV49=17), si eventual modifica si parametrii compensarii: CV54=16, CV55=4.

leynad72

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
157
0
Pitesti
E rodata locomotiva, o sa incerc sa modific frecventa si CV-urile 54 si 55 sa vedem ce iese...
Mersi pentru sfat.

leynad72

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
157
0
Pitesti
In cazul motoarelor mai vechi, ce decodor se comporta mai bine ? Pentru ca am incercat si frecventa joasa si inalta si tot nu scap de cateva trepidatii ce apar la viteza mica (probabil undeva intre treptele 3 si 6 de viteza). Ma refer la un decodor caruia sa nu-i dezactivez compensarea de sarcina, am nevoie de ea...Motorul are volanta, dar cred ca e in 3 poli. Eventual daca stie cineva cum se poate seta intensitatea luminilor (daca se poate...).

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Septembrie 2007
1.301
3
Bucuresti
Ca sa nu ai trepidatii deloc ai nevoie de:
1. sine lacrima,
2. culegerea de curent impecabila (roti, lamele, fire...),
3. lubrefiere corecta (nici prea-prea, nici foarte-foarte),
4. decodorul reglat (viteze, compensare) si
5. noroc (sansa, bafta, etc.)

Altminteri, compensarea de sarcina va amplifica trepidatiile existente...

leynad72

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
157
0
Pitesti
Cu pct. 4 am eu probleme...La primele 2 trepte de viteze merge foarte bine, nici nu se aude motorul, urmeaza 2-3 trepte apoi cu ceva "zgaltaieli" dupa care iar merge super pana la treapta maxima. Aici m-am impotmolit...

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Septembrie 2007
1.301
3
Bucuresti
Pare mai degraba o problema mecanica: defectele de reglare decodor se manifesta pe o plaja mai mare de viteze.

Verifica-i lubrefierea si culegerea de curent si fa-i rodajul daca nu e facut...