Materiale pentru modelism in tm

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Pentru cei din tm si orasele invecinate, o veste buna: magazinul cu articole de arhitectura si-a extins gama de articole de modelism. Se gasesc (la preturi mai mari sau mai mici decat online in functie de produs):
- balsa, forex, plexiglas pentru diferite constructii (plexiglasul se aduce pe comanda, la coala mare sau medie)
- vopsea pentru whetering feroviar, cutii metalice asemanatoare cu cele de la revell
- placi de diferite dimensiuni din polistirel dur de 5 mm, pentru amortizare terasament
- toata gama noch (zeci de sortimente, covoare, arbori, tufe, adezivi, placi de tigla si caramoda H0 ei avand depozit de astfel de produse)
- materiale pentru turnare (rasina si causciuc siliconic)
In general ideea este de a completa oferta produselor de pe siteurile de profil, magazinul nefiind axat pe modelism feroviar dar fiind o adresa utila.

Mai sunt disponibile scule pentru modelarea chitului, precum si produse de mascare de tip maskol, utile la vopsiri.
 
@stageexp ..... si unde se alfa acest magazin ?? Poate dau si eu o tura pe acolo sau poate altii :mrgreen:
 
Magazinul de arhitectura este situat in Piata Unirii din Timisoara, pe o straduta care da catre Facultatea de Arte, vis a vis de Papillon si Galeriile Popa's.

Nu ii fac reclama, ca nu e cazul, dar oamenii de pe acolo sunt foarte deschisi, sunt idealul meu pentru o economie de piata adevarata. Daca ai vreo dorinta, se intereseaza si te anunta daca au posibilitatea de a importa vreun material sau produs. Au importat la inceput timid gama Noch, acum insa au toata linia. La fel si la alte materiale. Preturile insa la unele produse sunt pe masura efortului depus :D .

Dar e bine, pentru ca daca nu gasesti ceva in mag online, exista o posibilitate de a rezolva problema. Daca incerci de unul singur sa aduci de afara te cocoseaza taxele. :D
 
demilian25 a spus:
Exista si un magazin in care se gasesc start seturi Mehano, langa Opera, Materna cred ca se numeste, cum privesti catedrala pe dreapta, de la Opera.

Fara a face reclama sau antireclama, ca fapt obiectiv trebuie sa remarcam ca preturile sunt mai mari decat la rally. Culmea, si cei care distribuie (din Oradea) au preturi mari, diferentele provin din discounturi si originea distribuitorului. Oferta este de asemenea foarte slaba.

Pentru cei care doresc Mehano, comanda online ramane suverana.
 
Revin cu o noua informatie,
la acelasi magazin de articole de arhitectura si modelism, gama de produse este in continua crestere.
Am cumparat un plastic ce se numeste AXPET, care este transparent, dar care spre deosebire de plexiglas nu este la fel de casant. Se poate pozitiona la diverse unghiuri, pe un suport adecvat, si am inteles ca se comporta bine si din punct de vedere al termoformarii.
De asemenea sunt disponibile pentru comanda foi de plexiglas opace si transparente in vreo 20 de nuante.

La capitolul adezivi exista pe stoc ceva foarte util pentru machetele de dimeniuni mai mari, adeziv cu catalizator spray, care permite fixarea relativa a pieselor mai dificile dupa care solidificarea adezivului se face cu aplicarea catalizatorului din spray. Exista si ceva mai interesant, nu am avut timp sa aflu detalii, este vorba despre un adeziv dedicat maselor plastice pretentioase, care refuza imbinarea prin utilizarea produselor obisnuite.
 
stageexp...nu ai putea face un print screen pe google earth, cu locatia magazinului, pentru ca acum 2 satamani m-am invartit prin piata unirii si nu am gasit magazinul...
 
Ok, se face
pana atunci inca o descriere scurta a locatiei:
daca stai cu fata la Dom si cu spatele catre Piata 700, in stanga ai scoala germana iar in dreapta str Vasile Alecsandri care duce catre centru. Statuia este in centru, deci stai cu fata la ea.

Se merge in stanga, pe langa scoala de care vorbeam, pe o straduta pietruita, destul de murdara si cu grafiti pe pereti :D . La jumatatea ei pe partea dreapta, vis a vis de o cafenea intotdeauna plina, este un gang. In acel gang e locatia, cu precizarea ca au pauza de masa intre 12 si 12.30. O sa pun imediat si o poza cu o harta.
 
Am pus o harta.
Pe aceasta este marcata locatia cafenelei, Papillon, aflata in partea stanga pe straduta de care povesteam. Reperul este bun, pentru ca exact vis a vis de intrarea in cafenea, este intrarea in gangul cu pricina, unde este si un panou publicitar rotring.
In gang pe partea dreapta scrie "magazin de arta", si odata trecut de usile in stil clasic, o sa-ti placa la nebunie inauntru, nu doar pentru ceea ce au, dar si pentru atmosfera care este cu adevarat artistica :D .
Oamenii de acolo sunt ok, or sa te intrebe imediat cum pot sa-ti fie de ajutor si o sa-ti ofere solutii, pertinente, nu in incercarea de a obtine bani de pe tine (nu am actiuni acolo, este o parere obiectiva sper eu) 8) .
 
Asta am gasit pe google earth...
e cumva cafeneaua de care spuneai?
http://static.panoramio.com/photos/original/1047560.jpg
http://static.panoramio.com/photos/original/13634524.jpg
 
Da, asta e, io am preferat o harta, de moda mai veche :D .
Pe aceste poze, este invers, adica din pozitia respectiva cu cafeneaua in stanga, magazinul cu pricina este in dreapta, vis a vis de intrarea in cafenea cu un decalaj de vreo 5 m.
Afara se gaseste (cred ca mai este) un poster sau afis de la rotring care indica faptul ca e vorba de un magazin de specificul respectiv acolo.