Material rulant la scara N, sfaturi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
Salutare,

Mi-am cumparat zilele trecute un starter set de la Fleischmann. Evident, acum vreau sa-l extind :lol: . Mi-am cumparat niste vagoane din Romania, si acum vreau inca o locomotiva. As vrea sa raman in cadrul aceleiasi firme (Fleischmann), si nu prea ma atrage aburul, ci as vrea tot Diesel sau electrica.

Eu, sincer (sunt tare incepator :roll: :oops: ), nu prea vad majore diferente intre locomotive, decat de pret sau de design :lol: . Ce anume caracteristici tehnice ar trebui sa urmaresc la o locomotiva (ce anume face ca una sa fie mai buna decat alta, in afara de cum arata ) ?

Voi ce locomotiva ati alege dintre cele de la http://www.fleischmann.de/ ? (trebuie sa fie neaparat DCC, diesel sau electrica).

Multumesc,
Viorel
 
NU CRED CA TREBUIE SA TE LIMITEZI NEAPARAT NUMAI LA Fleischmann. SUNT SI ALTI PRODUCATORI CARE FAC LUCRURI BUNE SI DE CALITATE. DAR PINA LA URMA E ALEGEREA TA.
IN ALTA ORDINE DE IDEI E BINE SA CUMPERI CE MODEL ITI PLACE TIE, DEOARECE TU TE VEI FOLOSI DE ACEASTA URMATOARE LOCOMOTIVA, NU NOI. CALITATEA NU STA PREA MULT IN CEEA CE PRIVESTE TIPUL DE LOCOMOTIVA, ATITA TIMP CIT NU E UN MODEL DE STARTSET SI E O PIESA FACUTA DE FLEISCHMANN, FI SIGUR CA E DE CALITATE.
IN CONCLUZIE ALEGE-TI MODELUL DE ELECTRICA SAU DIESEL CU DCC CARE ITI PLACE TIE SI MERGI MAI DEPARTE, TRECI LA O MACHETA (DIORAMA), CA AICI E TOT FARMECUL.
 
Da, sunt convins ca exista si alte firme care fac lucruri bune. Ceea ce imi este teama (si imi este teama pentru sunt la inceput si nu am cunostintele necesare) este ca anumite aspecte sa nu fie compatibile intre diverse firme (am citit de exemplu despre sine mai inainte cu 1 mm, sau despre protocoale digitale incompatibile). Ca sa nu ma doara capul din punctul asta de vedere, tind sa cumpar doar produse Fleischmann, dar fiind ca am inceput cu ei :lol:
 
compatibilitate

<t>Salut S_VIO !<br/>
Sunt de acord cu Bose , nu trebuie sa te cramponezi de un singur producator si acela... cu 50 % mai scump...<br/>
Despre compatibilitatea sinelor N de la producatori diferiti nu stiu nimic .<br/>
La HO , stiu ca de ex : ROCO are sinele mai joase , dar la PIKO gasesti clipsuri de nivelare sau sine adaptoare intre modelele diferite.<br/>
De incompatibilitatea sistemelor digitale , pana acum , la PIKO . MEHANO, si ROCO nu a fost cazul.<br/>
E interesant insa, ca informatie, cine a patit-o cu alte modele , sa ne spuna.<br/>
rally</t>
 
Din pacate la noi nu prea exista amatori prea multi la scara N am si eu o mica colectie la scara N am si o locomotiva fleischaman dar am si de la trix si de la mehano .in afara detaliilor care sunt mai amanuntite nu gasesti altceva in plus daca le vrei numai pentru a le expune atunci este ok daca vrei sa le rulezi poti opta pentru orice producator .
 
aici nu e chiar asa...

sunt locomotive pe N de la Minitrix, Fleischmann si Arnold care au detalii echivalente cu unele de pe H0... Freistehende Leitungen (cum s-o spune pe romaneste? tevi si cabluri aplicate?), roti cu buze joase, cabina cu toate detaliile... Br03.0-2, 03.10 Altbaukessel si 03.10 Neubaukessel pe care le tot dau ca exemplu nu sunt decat unele dintre ele...

e drept ca strang numai material rulant de calitate, si asta pe o tema relativ stricta... insa nu m-as putea multumi niciodata cu unele modele mai vechi (acestea au macar farmecul lor) sau recente insa slabe calitativ de la anumite marci pe care nu le voi cita aici care sunt de un nivel optic de... Del Prado! ;)

privind slovenii de la Mehano, pentru Blue Tiger pe N jos palaria, pentru E424 si 444 nimic de zis, mai departe nu e nimic pentru mine :-?