Malaxa 78-1008 la H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Azi am pus decal-urile. Aștept să vină și șasiul ca să o termin.

DSCF0065.jpg
DSCF0064.jpg


DSCF0063.jpg
DSCF0062.jpg


DSCF0061.jpg
 
Bună seara!
Sunt interesat de acest proiect de ceva vreme, vrând să construiesc și eu automotorul (sau măcar să-l desenez în ceva CAD), însă pozele dvs. de pe photobucket au dispărut.
Se poate face un re-upload al pozelor, vă rog? Cred că subiectul ar merita considerat de interes pentru mai mulți pasionați.
Mulțumesc!
 
Bună seara!
Sunt interesat de acest proiect de ceva vreme, vrând să construiesc și eu automotorul (sau măcar să-l desenez în ceva CAD), însă pozele dvs. de pe photobucket au dispărut.
Se poate face un re-upload al pozelor, vă rog? Cred că subiectul ar merita considerat de interes pentru mai mulți pasionați.
Mulțumesc!


aici aveti mai toate modelele realizate de mine



spor
 
  • Like
Reacții: ICRA
aici aveti mai toate modelele realizate de mine



spor
Cornel, de ce nu refaci legăturile pe forum?
 
aici aveti mai toate modelele realizate de mine



spor
Nu toți au facebook.
 
Pe fb am găsit poze numai cu varianta de aerodinamic pe 2 osii, dar de aici din topic înțeleg că ați construit și pe 4 osii (exemplu).
Este adevărat?

Da, m-am apucat de el, dar am fost abătut de la proiect cu garnitura Anina.
Mai am ceva de lucru și apoi voi termina și acel automotor.
Carcasa e proiectată dar mai trebuie să proiectez șasiul cu tot ceea ce înseamnă el.
 
Nu toți au facebook.

Nu am spus că au toți facebook, oricum tu ai.

Și ca o constatare, că se tot vorbește că dispare lumea de pe forum, din cauza acestor cârcoteli, rupte parcă din Moromeții, nu mai scrie lumea.

E mai ușor de dat cu pietre în loc să ai o vorbă bună, iar de specialiști nu mai spun, că după ce că nu produc mai nimic în afară de CO2 știu să critice orice model.
 
Critică e constructivă. Să înțeleg că ești supărat și nu o să refaci linkurile la albume.
 
Critică e constructivă. Să înțeleg că ești supărat și nu o să refaci linkurile la albume.

Depinde despre ce critică vorbim. Nu sunt supărat, dacă eram supărat nu mai postam deloc.

Când te apuci de un model. întrebi în stânga, în dreapta, și ți se spune că domne nu există date, etc, dar apoi, la final că trebuia mai la stânga sau mai la dreapta aia nu mai e critică constructivă.

Aud că primesc note la LDE prin diferite cercuri, mă umflă râsul. Ei nu produc nimic dar dau note, hai să fim serioși, critică constructivă.
 
  • Haha
  • Like
Reacții: AdyAero și GFN
Când te apuci de un model. întrebi în stânga, în dreapta, și ți se spune că domne nu există date, etc, dar apoi, la final că trebuia mai la stânga sau mai la dreapta aia nu mai e critică constructivă.
Cornel, nici tu nu ai fi ok să îți împărtășești măsurătorile sau planurile.
 
Teo_magdici, asta te interesaza pe tine ?
Automotorul pe 4 osii, seria 750 ?
In schita il ai in varianta nemodificata (schita e din anii '40). Pentru modificarile necesare sa-l aduci la halul cum arata acum, vezi forumul si netul. Sunt poze cu ele azi....cate vrei. Dar structura de baza e asta. Ca i-au taiat fustele, ca au pus alte tampoane, ca au mai sudat o usa....detalii. Google: malaxa serie 750. Planurile sunt ale realului, faci tu conversia pentru ce scara vrei.

750.jpg
 
  • Like
Reacții: ICRA și Gam3
Vreau si eu unul, in versiunea originala, la scara N! Sa construiesc sasiul nu as avea probleme dar corpul nu poate fi realizat decat 3D print sau turnat in rasina. Alt avantaj al versiunii originale, cu "fusta" este ca orice boghiu poate fi folosit ca oricum nu este vizibil.
 
  • Like
Reacții: catalin
Vreau si eu unul, in versiunea originala, la scara N! Sa construiesc sasiul nu as avea probleme dar corpul nu poate fi realizat decat 3D print sau turnat in rasina. Alt avantaj al versiunii originale, cu "fusta" este ca orice boghiu poate fi folosit ca oricum nu este vizibil.

Dacă mesajul este pentru mine, proiectul initial îl făcusem pentru imprimanta FDM. Nu am apucat să umblu la el să-l modific pentru rășină, adică detalii mai fine, etc.
 
Stiu de proiectul tau, Cornel. Mesajul meu a fost unul general, doar sa imi exprim interesul pentru un astfel de model disponibil la Shapeways sau asemanator.
 
Teo_magdici, asta te interesaza pe tine ?
Automotorul pe 4 osii, seria 750 ?
In schita il ai in varianta nemodificata (schita e din anii '40). Pentru modificarile necesare sa-l aduci la halul cum arata acum, vezi forumul si netul. Sunt poze cu ele azi....cate vrei. Dar structura de baza e asta. Ca i-au taiat fustele, ca au pus alte tampoane, ca au mai sudat o usa....detalii. Google: malaxa serie 750. Planurile sunt ale realului, faci tu conversia pentru ce scara vrei.
Da! De ăsta vorbeam. Intenționez să construiesc originalul, așa cum a ieșit pe poarta fabricii. Cunosc schița și am mai găsit alte câteva asemănătoare, tot ale d-lui PDI