Magazine feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

MariusMehano

Member
30 Iunie 2008
32
0
Constanta
LOCATION
Constanta
As vrea sa stiu unde pot gasi magazine de trenulete electrice la scara H0, stie cineva in Constanta? Daca nu in Bucuresti cred ca sunt, aveti idee la ce adrese se gasesc aceste respective magazine? V-as fi recunoscator daca m-ati indruma spre macar un magazin bun de trenulete. Cine stie sa lase si adresele. Sunt mai ieftine trenuletele decat pe internet la magazine? Ce pot gasi in aceste magazine? Multumesc.
 
Marius,

Din cate stiu eu nu exista magazine de trenulete in Constanta. Am vazut ce-i drept, in mod cu totul exceptional un start set Fleischmann la scara H0 la "Diverta" sus in magazinul Tomis inainte de Craciun acum un an, dar aceea a fost o ocazie cu totul aparte. Mai exista ocazional seturi Mehano pe la unele librarii din centru, si de asemenea mai aduc asa ceva la Metro.

In Bucuresti exista dupa stiinta mea doar doua magazine adevarate, adica din acelea unde sa intri si sa dai binete vanzatorului din spatele tejghelei: unul este cel de vis-a-vis de facultatea de Drept si al doilea este "trenulete.ro" undeva pe o straduta prin spatele bisericii Sfantul Gheorghe nou, aproape de kilometrul zero al capitalei.

Varianta cu magazinele virtuale este mai interesanta, fiindca acesti comercianti nu au de platit spatiul magazinului si toate alte regii care rezulta de aici, deci preturile lor sunt in mod evident mai mici. Insa ai dezavantajul ca nu poti pune mana in mod fizic pe marfa decat dupa ce iti este trimisa prin posta acasa, si eventual poti avea surprize (functie de cat de seriosi sunt comerciantii respectivi). Oricum, pentru toate variantele scrise mai sus, e bine sa te informezi in prealabil asupra firmelor respective. Lectura celor adunate aici in cativa ani de functionare a acestui forum este foarte utila in acest scop!

Apoi, pentru extinderea colectiei tale, inainte de toate ar trebui sa te hotarasti pe ce epoca si pe ce zona geografica mergi, fiindca posibilitatile sunt foarte extinse dar e bine sa nu amesteci nici epocile, nici zonele. Din cate am inteles ai un set cu o macara functionala. Din pacate nu stiu despre ce este vorba, habar nu am ce epoca si ce zona geografica este, insa presupun ca-i vorba despre o epoca recenta. Daca ai inceput cu ea ar trebui sa afli cat mai multe despre zona respectiva si pe urma sa completezi tot cu ceva de prin zona aia. E complet aiurea sa adaugi unui asemenea set, sa zicem, o garnitura chinezeasca din epoca actuala si inca una americana din secolul al XIX-lea din Far West, fiindca asemenea trenuri nu s-au intalnit in realitate niciodata!

Inca o data, fa-ti timp si citeste tot ce s-a vorbit aici pe forum, fiindca in felul acesta iti vei raspunde singur la multe intrebari!

Mult succes,
Dorin
 
@marius,

am o rugaminte,
hai sa incercam sa nu deschidem tot cate 1 subiect pentru fiecare intrebare, intrebarile pot veni fara probleme la subiectele deja existente, dupa cum se vede, acest subiect sta chiar deasupra unuia similar numit "magazine de trenulete si accesorii".

Multumesc de intelegere.
 
Intamplator, azi trecand prin Constanta, la galeriile de la Carrefour la un magazin de jucarii de langa o farmacie,am vazut un startset MEHANO ICE.
Enjoy