Magazine de trenulete 'LIVE"-pro si contra

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sandy

Well-Known Member
Trenulist
23 Aprilie 2016
1.131
1
Cluj-Napoca
www.desperadocountry.ro
WEBSITE
http://www.desperadocountry.ro
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare,
Am observat ca multi dintre voi au readus pe tapet ideea existentei unui magazin real de trenulete.Parerile sint impartite,ca de fiecare data si deoarece am considerat ca pate fi un subiect interesant,m-am gindit sa il dezbatem aici.
Iata si parerea mea,strict personala.
Dupa o perioada in care au avut loc multe transformari,iata ca si modelismul feroviar romanesc incepe sa se maturizeze.E un proces normal ,avind atit posibilitatea de a cumpara on line,cit si de a comenta pe forumuri ceea ce se intimpla.
In plus,avem ceea ce acum zece ani,sa spunem,ni se parea un vis greu de realizat:destul de multe modele romanesti,intr-o realizare de cele mai multe ori foarte buna si cu o perspectiva incurajatoare.
In acesti ani,si comportamentul trenulistilor s-a schimbat.De exemplu,colectionarii s-au orientat spre anume perioade,inmatriculari sau tematici,renuntind sa mai adune in devalmasie diverse modele.
Cei pasionati de mesterit au la dispozitie mai multe variante pentru constructia dioramelor,atit prin materiale mai performante cit si prin existenta mai multor posibilitati de achizitie.

In aceste conditii,cred ca este nacesara prezenta unor magazine reale deoarece:
-Una e sa cumperi de pe net(de multe ori pozele nu redau feelingul modelului),alta e sa pui mina si sa probezi.Nu de putine ori mi s-a intimplat sa patesc acest lucru cu e-bay-ul.Plus ca la transport pot aparea surprize.
Prezenta unor comercianti si importatori aproape de Clubul Trainsylvania a incurajat frecvent achizitiile si astfel dezvoltarea noastra ca si comunitate,ca sa dau doar un exemplu.

-Nu este ok sa angajezi personal de vinzare care nu are legatura cu acest hobby.Vinzarea o poate face patronul(de cele mai multe ori pasionat) asa ca nu sint neaparat necesare costuri cu personalul.

-Chiria este intr-adevar un factor important,dar cred ca se pot gasi solutii.
Cu siguranta,in Mall-uri unde e o chirie imensa,nu e o idee sa faci asemenea magazine,in primul rind ca publicul de acolo nu este cel targetat.M-as mira sa mai cupere cineva trenuletze cind merge la Mall.
Un magazin de trenulete trebuie pozitionat intr-o zona cu vad (nu neaparat in buricul tirgului),daca se poate zona turistica( un neamt colectionar si-ar cumpara din Romania ceva modele romanesti asa cum si eu mi-am luat din Mayerhofen-Zilertal modele specifice,macar ca souvenir).
El ar trebui in orice caz sa aiba un circuit(in vitrina) sau o mini-diorama.
Ar fi chiar util sa se vinda si alte tipuri de modele-avioane,blindate,nave,auto si neaparat si consumabile,largind astfel paleta de potentiali clienti.
Exemple de magazine de gen din Germania ar putea fi folosite si eu cred ca acest tip de business ar putea rezista si chiar creste.

Sint curios si de opiniile voastre.
sandy
 
PRO magazin real!

Ca şi modelist mai socializezi cu clienţii, pe urm㒠din discuţii clientul afla c㒠ai şi produsul x de vânzare, etc....

La cel on-line, e prea rece relaţia vânză’tor - client. Nu-mi place.

Başcfa la la real mai pipă’i modelul, mai vezi cum rulează’.

E.
 
Si eu sunt de acord, as propune ca si zone de interes, garile in principal fiindca asa e cel mai aproape de pasionati. Daca discutam de gari aici este foarte important unde plasezi magazinul caci daca il pui in fundul garii unde nimeni nu are acces il faci degeaba, macar ceva publicitate in acest sens daca se face, afise, bannere video pe televizoarele din gari, etc ... Frumos ar fi un magazin in incinta muzeului cfr sau poate chiar si in Gara de Nord sunt sigur ca acolo ar avea un real succes , cred ca asa se mai poate dezvolta oarecum pasiunea si pentru alte persoane necunoascatoare de domeniu. Cu ceva efort din partea celor care au magazine s-ar putea face si asa ceva binenteles vorbim de efort financiar. Fara investitii nu faci profit. Le urez succes patronilor din Romania.

later edit : s anu mai zic de pipaitul si vazutul modelului.. are efect garantat cand il vezi :D
 
Si eu sunt PRO unui magazin LIVE, in arad mai este magazinul lui frangopol, eventual cei interesati pot da o fuga, sincer eu nu am apucat sa intru doar din vitrina m-am uitat la diorama ce o avea presentata acolo.
 
100% pro magazin live ... din pacate sunt constient de costurile implicate, si stiu ca slabe sanse decat eventual printr-un apartament de bloc, eventual cel mult combinat cu alte "afaceri" primare (cel putin la cererea de material feroviar din prezent)
 
cred ca toata lumea e pro-live, dar nu stiu cati dintre noi, cumparatorii, suntem dispusi sa platim in plus salariul vanzatorului, costurile de intretinere a magazinului, etc, etc, etc. nu resimt nevoia unui magazin in adevaratul sens (cum sunt magazinele clasice). pentru mine este suficient sa vad modelele in sine expuse cumva (vitrina, rafturi), nu conteaza unde (apartament, casa) atat timp cat este intr-o zona in care se poate ajunge decent (cumva mai la bulevard; daca ajungi acolo numai cu gps, undeva printre nush-ce blocuri, apare un sentiment mai ciudat). intr-adevar, un model expus e cu totul altceva decat o poza pe internet, se poate ca un model frumos in poza sa te dezamageasca crunt sau modele pe care nu dadeai 2 bani sa te vrajeasca instantaneu. ca un exemplu, magazinul de pe calea grivitei dupa podul grant mi se pare ok. plus ca are si asa, un aer mai conspirativ, in spatele portilor mari :lol: .
 
O cheltuiala mult mai mare decat chiria si cea cu "eventualul" lot de angajati, este cheltuiala cu stocul. Cu totii ne dorim sa vedem in vitrina multe modele, sa avem de unde alege.

Apoi, ca idee de vanzare, aici, in UK, vanzarile masive se fac la expozitii. Nu stiu cum e in Romania, dar cand organizati o expozitie, exista si standuri pentru comercianti?
 
eu am un principiu....intru in magazin si nu ies fara sa cumpar ceva, chiar si un nimic de cativa euro, care imi face trebuinta.daca toti clientii ar face asa...
ce-i in mana nu-i minciuna si nu cred pana nu vad :p sunt mai mult decat PRO...
 
PRO
Nimic nu se compara cu un magazin Live de orice fel ar fi el.
De mult nu am mai intrat intr-un magazin de "trenulete" dar.....
Ca si costuri.........mari, foarte mari in comparatie cu eventualile vanzari. Inca mai avem nevoie de reclama, de motivatia cumpararii. Traim intr-o societate in care tot ce cumparam in detrimentul traiului de zi cu zi este supus criticilor , mai ales din partea celor apropiati. ( a se citii sotie ) :)
 
Sal
Este evident ca parerea unui modelis va fi intodeauna PRO, cine nu vrea ca inainte sa achizitioneze un model sa il si studieze macar un pic.
Cred ca cele mai avizate pareri despre acest subiect ar fi ale celor care si detin astfel de magazine, ex. Rally sau Doru de la Piko, nu stiu la HGD cum este mersul.