Machete auto scara mica

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Salut,
pentru cei interesati, in Timisoara, la parterul magazinului Materna unde se gasesc autobuze miniatura la pretul de 5 RON, care cred ca sunt numai bune pentru scara N (am luat unul desi io mi-s cu H0 si are lungimea de 65 mm).
 
stageexp a spus:
Salut,
pentru cei interesati, in Timisoara, la parterul magazinului Materna unde se gasesc autobuze miniatura la pretul de 5 RON, care cred ca sunt numai bune pentru scara N (am luat unul desi io mi-s cu H0 si are lungimea de 65 mm).

Ai grija ca lungimea unui model nu-i da si scara

Opelul meu Blitz, scara 1:87, are 70 mm lungime, iar un MB decapotabil din 1936 60 mm.
 
Asa e LDH,
pentru H0 insa pare tare micut la prima vedere. Este produs in China pentru Die Cast cred. Nu stiu cat are in realitate un autobuz de acest tip. Diametrul rotii este undeva la 7 mm, distanta dintre roti cam 11.5 mm, inaltimea usii 12 mm. Latimea undeva la 17 mm.
 
Mai erau vreo 3 buc, de culori diferite. Asta intr-o cutie, dar poate ca mai au. Cutia are vreo 24 buc. Sunt modele "exotice" dupa pozitionarea usii. O sa iau chinezaria cu mine, ca oricum ne vedem azi.
 
buna,

un autobuz urban real dupa VÖV2 sau mai recent are 12,00 x 2,50 x 3,40m, ca standard... vorbesc aici de cele urbane, las la o parte normele din 2005 care a permis sa se construiasca autobuze urbane cu 2 osii de 13,10m lungime si 2,55m latime :D

@stageexp, DieCast nu este un nume de firma ci un tip de metal turnat, din care se realizeaza modelele metalice... ce-ar fi sa ne documentam inainte de a scrie orice absurditate; :roll:
 
Horia_Radulescu a spus:
@stageexp, DieCast nu este un nume de firma ci un tip de metal turnat, din care se realizeaza modelele metalice... ce-ar fi sa ne documentam inainte de a scrie orice absurditate; :roll:

Ceea ce am incercat eu a fost sa dau o stire succinta despre un produs doritorilor si nu de a face o relatare cu caracter tehnic, unde de regula sunt mai precis.
Incerc pe cat posibil sa nu fiu absurd, daca nu-mi iese intotdeauna asta e.

Intr-adevar die cast este o metoda de turnare a aliajului de aluminiu, care mai poarta denumirea de zamak, folosindu-se la constructia de modele si nu numai. Din cate stiam eu, este vorba si despre o marca de machete auto, alaturi de Bburago, Maisto, Majorette si altele. Este posibil sa ma fi inselat insa.

Daca m-am inselat imi cer scuze anticipat pentru "dezinformarea" indusa. Daca nu, o sa postez imagini pentru a contribui cu informatii suplimentare.
 
In pauza de masa, urmand sfatul spre o mai buna documentare, m-am deplasat la un supermarket din apropiere pentru a studia "fenomenul". Exista o marca de jucarii, care poarta numele de DieCast, in asociere cu Dickie. Deci marca se numeste DICKIE DIECAST, care ca sigla un porc roz :D si o imagine stilizata a cuvintelor DieCast, neffind vorba, la fel ca in cazul altor jucarii similare de specificarea cu litere mici a faptului ca se utilizeaza o tehnologie de tip diecast.
Nu am putut face fotografii, deoarece se interzice acest lucru la intrarea in incinta respectiva.

Respectivele jucarii se produc in China, in alte tari se gasesc machete ale firmei cu pricina (fara asocierea de cuvinte insa), care probabil este o sucursala sau filiala ce a patentat un nume derivat, scutindu-ma astfel pe mine de a deveni absurd.