Macheta feroviara CSMFB - discutii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pai ar fi trebuit sa muti rubrica de discutii a machetei de la asociatie aici.,altfel o sa
ai doua rubrici
 
cosmin78 a spus:
pai ar fi trebuit sa muti rubrica de discutii a machetei de la asociatie aici.,altfel o sa
ai doua rubrici

Am sa inchid acolo unde sunt si alte multe amestecate printre discutiile legate de macheta si o sa continuam aici.

Eu zic ca este mult mai bine.

Chiar daca o luam de la zero eu zic ca nu este nicio pierdere ci dimpotriva un castig.

Probabil ca unele posturi vor fi aduse aici.
 
Hop o carcaoteala , aici mi se da ocazia - Linia 1,2,3 incepand de la gara cam simetrice intrarea si iesirea din gara , eu propun sa folositi intr-un capat bretea cu macaze si X iar in celalalt doua abateri de pe 2-3 iar pe linia 3 sa aveti macazele puse cap in cap :D . Arata mai bine :twisted:
Sau una din iesiri sa fie cu macaze curbe R3 puse cap in cap :|
 
@BOGDAN I
este de efect intr-adevar,insa numai daca ei sunt dispusi sa sacrifice spatiu ptr.
asas ceva,nu uita ca doua macaze bot in bot ocupa de doua ori mai mult decat un
X
 
Da, aveti perfecta dreptate.
Nu este o carcoteala este o observatie cat se poate de pertinenta.

Ne-a supart simetria, pe lok si pe mine, si ne-am batut capul.
Ne-a sarit in ajutor, ca sa gandim mai profund o solutie, si Catalin care a spus ca nu are nici un farmec si arata oribil o statie cu depoul in fata ei. Evident a fost un finut si s-a exprimat mult mai elegant.
 
daca vreti sa mentineti breteaua si sa afceti intrarea in curba,atunci trebuie sa
modificati macazele sau sa folositi macaze flexibile Tilig,incrucisarea o sa
trebuiasca sa o manufacturati si pe aia(lok are mana ptr asa ceva :D ) si astfel
obtineti o dubla incrucisare in curba :confused: ...in realiatea oare exista?pe macheta am
vazut nu´s pe unde,parca un link de la LDH... :roll:
 
Salutare si felicitari pentru frumosul inceput de diorama. Vin si eu cu o intrebare: la Jiblea exista remiza circulara?
 
Da, exista remiza circulara si este in picioare.

Cu mici reparatii la acoperis, ferestre, usile de acces si demolarea zidariilor interioare facute de nu stiu ce intreprinzator poate arata ca atunci cand a fost construita.
Daca se insista si asupra atelierului mecanic plasat in spatele ei cred ca ar arata si mai si.

Mai exista o coloana hidraulica castelul de pacura si cel de apa, gospodaria de carbuni si, din pacate, urmele fostului amplasament al podului rotitor.
 
La podul rotitor...ramane sa il faceti dupa cum credeti voi?! sau erau si alea STAS la vremea cand au fost construite?