Macheta autobuz MAZ 103 - scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

OLECO

Well-Known Member
Trenulist
25 Iunie 2010
1.829
0
Bucuresti - Titan - Sector 3
YAHOO
ovidiumagureanu
LOCATION
Bucuresti - Titan - Sector 3
- scara 1/43

Macheta va fi contruita tot din komatex de 1 mm grosime.

ZIUA 1

Am decupat peretii laterali si am mai lipit un strat de komatex pentru rigidizare. Dupa aceea am vopsit stalpii ferestrelor cu vopsea neagra iar surplusul de vopsea, l-am sters.



 
ZIUA 2

Pe peretii exteriori am lipit folie transparenta.



La interior am folosit folie cant neadezivata. Am delimitat capacele de vizitare montate la partea superioara.



Podeaua





 
ZIUA 3

Am pus autocolant, atat cat mi-a permis evolutia lucrarii si am delimitat geamurile.





Privit din interior



 
ZIUA 4

Dupa ce am trecut cu bine de problemele avute in familie, am reluat lucrul la macheta.

Usile decupate...



... si dupa ce au fost finisate si gata de montat.







vedere peretele cu geamuri



vedere in interior



Urmeaza sa montez usile si sa fixez barele de sustinere
 
ZIUA 5

Am lucrat la detalii in interior.

Am facut urmatoarele:
- "reazam" (sau cum se numeste), aflat in locasul pentru persoanele cu handicap
- scaunul soferului, vopsit in negru/portocaliu cu picatzele galbene (recunosc ca am stricat inca 2 scaune pana mi-a iesit in forma asta)
- volanul





Scaunul soferului (cu "perna de aer") lipit pe piedestal si schimbatorul de viteze.



Urmeaza montarea tuturor barelor de sustinere si prinderea curelelor precum si a validatoarelor pentru cartele.
 
ZIUA 7

Am montat scaunul soferului si volanul, am lipit peretele lateral de pe partea usilor si am fixat spatele machetei, urmand sa finisez unde este cazul si sa pun autocolant.











 
OLECO nu stiu cum ai atata rabdare.... eu am incercat dar m'am lasat pagubas ca nu am mai avut rabdare... mai bine incerc cladiri H0 din lemn ..... :D
 
ZIUA 9

Dupa o mica pauza, am reluat lucrul si la aceasta macheta, finisand casutele pentru afisajul numarului de traseu.