Macheta autobuz DAC 112 UDM (1987) - scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Desi trebuia sa o termin de ceva timp, am fost nevoit sa aman putin finalizarea acestei machete deoarece am lucrat si la alte machete.

Azi am montat acoperisul. Ramane sa fac "operatiile estetice".

Iata in ce hal a iesit. :D











 
Am terminat de facut si acoperisul, cu tot cu trapele de aerisire.
Poze... maine. Acum confectionez bratele oglinzilor si daca am timp, poate fac si stergatoarele.
 
A primit si oglinzile retrovizoare, care nu sunt prinse definitiv deoarece vor fi livrate separat. Clientul a cerut acest lucru pentru ca macheta va ajunge cu avionul in Belgia, iar in timpul transportului pot exista "accidente". In seara asta vreau sa fac si stergatoarele de parbriz, iar pana luni seara sa fie gata de livrat.











 
Prima macheta din acest an a fost finalizata si in cateva ore va "rula" pe calea aerului spre Belgia.













si persoana "insarcinata" cu predarea machetei catre client.



Trebuie sa termin si a doua macheta care va lua drumul Germaniei, mai precis spre Frankfurt.
Macheta nu va avea nr de inmatriculare, nr de traseu si nici nr de parc. La orele 13 trebuie sa o predau si nu stiu daca mai am timp de poze.
 
Am continuat lucrul si la a 3-a macheta. Am facut astupatorile pentru roti, urmand ca pana diseara sa fac si picioarele scaunelor.



 
Gata si picioarele scaunelor, impreuna cu barele de sustinere din dreptul usilor.





Urmeaza capacele de vizitare si confectionarea scaunelor si a bancilor.
 
Inainte sa fixez usile, am lipit autocolant (gri/portocolaiu)



.

In seara asta fixez usile si pe urma incep lucrul la interior.
 
Cauciucurile in stadiul brut, urmand a fi finisate.





Peretele despartitor este pus doar pentru a-mi da seama daca l-am facut corect. Urmeaza sa-l fixez.



 
admir foarte mult ceea ce faci!
Daca esti amabil, poti sa-mi spui din ce sunt confectionati peretii, geamurile si de unde se pot achizitiona acestee materiae?
 
Peretii sunt din komatex, geamurile din folie de plastic transparenta. Materialele se pot procura de la firmele de publicitate.
 
am gasit asta pe site/ul skytrip.ro , banuiesc ca macheta ii apartine lui OLECO :

http://www.skytrip.ro/sapte-cu-noroc-pentru-ratb-jur-11367.html

"
Sapte cu noroc pentru RATB
Piese salvate in mod miraculos de la ghilotina nemiloasa a casarilor, fotografii de epoca - multe dintre ele realizate pe sticla, carţi postale ilustrand istoria transportului public din Bucuresti, machete realizate in ore lungi de truda si inspiratie, ce reproduc vehicule care parca aşteapta la semafor schimbarea culorii, donatii generoase apartinand celor care inteleg necesitatea actului muzeal, bilete, abonamente, insigne, uniforme ale controlorilor, sunt doar cateva repere ale Muzeului RATB din Bucuresti.

Plasat in incinta Complexului Sportiv RATB, muzeul, constituit din sapte camarute, povesteste despre lumea usor desueta, dar plina de romantism, a „Micului Paris”.

muzeu-ratb.jpg


Muzeul RATB poate fi vizitat zilnic, intre orele 10.00 si 15.00. Muzeul nu se afla inca inscris in circuitul muzeistic asa ca, pentru vizite, se va face o programare telefonica, sunand la departamentul relatii cu publicul, la numarul 031.425.04.82.

Intrarea este libera.
"

Poate reveniti cu niste poze din expozitie.
 
Salut, da, macheta imi apartine si este donata Muzeului. Habar n-aveam de acest site (skytrip) si ma bucur ca cineva se mai intereseaza de acest Muzeu.

Poze pusesem parca si pe acest forum. Daca nu am pus, o sa revin cat de curand cu poze.
 
Am terminat de confectionat scaunul soferului si compostoarele. Urmeaza sa fac bordul si sa lipesc peretele lateral.
 
Am lipit peretele lateral.
Urmeaza azi:
- sa fixez scaunul soferului;
- sa pun barele de sprijin;
- sa definitivez bordul.