macara roco

HOdan

Member
Trenulist
25 Decembrie 2008
36
0
targoviste
Din intamplare are cineva idee cum se demonteaza macaraua roco? Ma intereseaza daca mai exista schema din cutia macaralei, pentru ca nu stiu cum sa demontez turela . Intentionez sa o digitalizez. Daca ma puteti ajuta, raman recunoscator.macara.jpg

Atașamente

You don't have permission to view attachments. Attachments are hidden.

Chode

Active Member
Trenulist
6 Decembrie 2008
125
1
Pitesti
Schita

Atașamente

• Like
Reacții: ICRA

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
813
549
Bucuresti
YAHOO
contactless
A existat o varianta de macara ca aceasta direct din fabrica digitala cu toate functiile , cu codul 46800 , pretul de invarte in jur de 300- 400 E pe Ebay.

Ultima editare:

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
250
38
39
Bucuresti
Salut!
Am setul acesta dar pe rosu de la DB, epoca V. Din pacate este un SF, o macara americana cu inmatriculare europeana.
Am de gand sa o ˝digitalizez˝ pe a mea dar doar cu lumini.
Vrei sa o dotezi cu motoare?

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
813
549
Bucuresti
YAHOO
contactless
Chiar un S. F. initial a fost o macara pe abur , apoi a fost convertita in diesel-electrica , se numeste Bucyrus Erie 250 tons.

1592928877996.png

Atașamente

Ultima editare:

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
5.951
178
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Nu as vrea sa raspandesc aiurea informatii false, insa am o vaga impresie ca am citit undeva despre aceste macarale americane ajunse pe vechiul continent din motive mai putin pacifice...

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
813
549
Bucuresti
YAHOO
contactless
Tot ce este posibil,
Le-or fi adus yankeii dupa ce au debarcat in Europa in WW2 , dar nu am gasit nimic despre ele sa fi ramas in ograda DB.
Oricum cei de la Roco au avut un fetish cu macaraua asta sa o scoata in multe inmatriculari ale cailor ferate din vestul Europei, pe unele au mai si scris Krupp cand ele nu au absolut nici o treaba cu concernul german.

Ultima editare:

Horia_Radulescu

Mecanic de locomotiva
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
5.384
27
Mulhouse, Alsacia
Intr-un numar din MIBA de acum 20-22 de ani, pe vremea cand macaraua Roco cu prototip american digitala era mare noutate, a fost un articol deosebit de complet pe aceasta tema.

Nu a existat nici o macara de acest tip sau cu o morfologie asemanatoare care sa fi ajuns in parcul DB sau ÖBB. Insa cum era singura care era suficient de voluminoasa pentru a fi motorizata, Roco nu a avut de ales. Intre timp cu EDK-750 treaba s-a schimbat, din fericire...

• Like
Reacții: AdyAero și GFN