Locomotive

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

naspa2

New Member
26 Ianuarie 2021
6
1
Bocsa
Buna ziua !M-am gandit sa-mi fac o diorama cu o gara si un trenulet, care sa-mi aminteasca mereu de gara copilariei mele...Mai ales ca parintii mei au fost CFR-isti.
Nu am notiuni. Incerc sa ma informez de pe net. Care este diferenta, ca marime intre TT si HO si care sunt mai corecte. M-ar interesa care este inaltimea unei locomotive cu aburi in TT si HO( n-as vrea sa-mi iasa gara mai scunda decat locomotiva ...:) )
Multumesc mult de tot !
Fiind novice, o sa va mai necajesc
 
  • Like
Reacții: sesamcave
Salutare @naspa2 !!!
La TT nu stiu sa iti zic , dar o locomotiva la HO are inaltimea in jur de 50mm.
 
Salut!

Daca tot esti novice nu iti recomand sa bricolezi o casa, ci sa o cumperi sub forma de kit de montat. Atunci nu iti faci griji de dimensiuni, iei la TT sau la h0 si locomotiva si gara si elementele de peisaj.
 
Salut!

Is the height important? Isn't it more important which steam engine you want? The variety in H0 is greater. But also the 1:87 scale. You may not get everything you want in TT. But it is easier to build longer trains and stations, scale 1:120.
Then you can choose a building. It is also possible to build it yourself.


Este importantă înălțimea? Nu este mai important ce locomotive cu abur doriți? Gama în H0 este mai mare. Dar și scara 1:87. Este posibil să nu obțineți tot ce doriți în TT. Dar este mai ușor să construiești trenuri și stații mai lungi, la scara 1:120.
Apoi puteți alege o clădire. De asemenea, este posibil să-l construiești singur.
 
Salut!

Daca tot esti novice nu iti recomand sa bricolezi o casa, ci sa o cumperi sub forma de kit de montat. Atunci nu iti faci griji de dimensiuni, iei la TT sau la h0 si locomotiva si gara si elementele de peisaj.
M-am gandit si eu.Insa este o vorba de gara veche din Craiova, gara copilariei mele si trebuie sa incerc sa o fac eu. Din ce material ar trebui sa o fac ? Multumesc
 
Salut!

Is the height important? Isn't it more important which steam engine you want? The variety in H0 is greater. But also the 1:87 scale. You may not get everything you want in TT. But it is easier to build longer trains and stations, scale 1:120.
Then you can choose a building. It is also possible to build it yourself.


Este importantă înălțimea? Nu este mai important ce locomotive cu abur doriți? Gama în H0 este mai mare. Dar și scara 1:87. Este posibil să nu obțineți tot ce doriți în TT. Dar este mai ușor să construiești trenuri și stații mai lungi, la scara 1:120.
Apoi puteți alege o clădire. De asemenea, este posibil să-l construiești singur.
Multumesc
 
M-am gandit si eu.Insa este o vorba de gara veche din Craiova, gara copilariei mele si trebuie sa incerc sa o fac eu. Din ce material ar trebui sa o fac ? Multumesc
Paper and cardboard are good materials. If possible, plan and draw on the computer. Then print out the parts on paper. Small steel ruler and knife / cutter. Superglue or wood glue.
What does the train station look like? Do you have a picture?


Hârtia și cartonul sunt materiale bune. Dacă este posibil, planificați și desenați pe computer. Apoi tipăriți piesele pe hârtie. Rigla mică de oțel și cuțit / tăietor. Superglue sau lipici pentru lemn.
Cum arată gara? Ai o poza?


 
  • Like
Reacții: Cristake1974
Paper and cardboard are good materials. If possible, plan and draw on the computer. Then print out the parts on paper. Small steel ruler and knife / cutter. Superglue or wood glue.
What does the train station look like? Do you have a picture?


Hârtia și cartonul sunt materiale bune. Dacă este posibil, planificați și desenați pe computer. Apoi tipăriți piesele pe hârtie. Rigla mică de oțel și cuțit / tăietor. Superglue sau lipici pentru lemn.
Cum arată gara? Ai o poza?