Locomotive,tramvaie si vagoane la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
O locomotiva cu aburi Bachmann Spectrum si un tramvai,ambele la scara N


Si o austriaca de la Roco
 
30959014.jpg

picture003wrq.jpg

picture004rr.jpg

picture005ny.jpg

Machete statice DEL PRADO JAPAN
 
la captul bielei motoare,cea care antreneaza roata a 2a ,este o piesa,in forma de cruce.aceasta piesa trebuie sa culiseze pe doua tije,insa este sarita.uita-te pe partea dreapta si ai sa iti dai seama.
 
Ciudata colectie... O locomotiva Spectrum, doua tramvaie ieftine, mult Del Prado si o 1044.1 Blutorange care s-a ratacit si ea pe acolo... Cam incoerent. De ce nu incerci sa te fixezi pe o tema anume?

(Sau poate tocmai asta e ideea: cate o locomotiva din fiecare colt al lumii?)
 
Horia_Radulescu a spus:
Ciudata colectie...

...

(Sau poate tocmai asta e ideea: cate o locomotiva din fiecare colt al lumii?)

Pun si eu paie pe foc.

Tot din 'productia' Del Prado, modelul static al locomotivei britanice "Flying Scotsman":

 
Buna Vali,

As putea sa-ti pun si eu "pe foc" cam trei duzini de Del Prado, Weltbild si alte asemenea insa chiar am distruge topicul omului :)

Comic: chinezii la Del Prado nu au priceput ca A1 (a ta verde) si A4 (Mallard), amandoua desenate de Sir Nigel Gresley, au acelasi tender si l-au reprezentat de doua ori in mod diferit...

Asa era si cu o F45PH, 2 machete diferite in 2 scheme de vopsire diferite :)
 
Horia_Radulescu a spus:
...

Comic: chinezii la Del Prado nu au priceput ca A1 (a ta verde) ...

Salutare Horia,

Flying Scotsman a fost construita, initial, ca si A1 (inmatriculata 1472) dar in perioada in care a fost inmatriculata 4472 (ca si modelul meu) trecuse deja la clasa A3.

In ce priveste modelul Mallard, nu stiam de greseala celor de la Del Prado.
 
Buna Vali,

A1, A3 si A4 aveau in principiu acelasi tender, cu diferente minore.

Putin Off Topic, cea pe care au construit-o acum, de curand, de la 0, este o A1 sau A3? ;)
 
Salut Horia,

Este A3. Tenderul de A4 cu care venise era intr-o stare avansata de degradare.

Dar locomotiva nu se construieste chiar de la 0. Este restaurata chiar locomotiva originala.

Multe informatii despre procesul de restaurare gasesti aici.